Wejdź w przyszłość zakupów z butami wydrukowanymi w 3D

Wejdź w przyszłość zakupów z butami wydrukowanymi w 3D

Nie ma wątpliwości, że pierwszym i najpopularniejszym elementem garderoby, na którym skupiają się projektanci wykorzystujący druk 3D są buty, zwłaszcza damskie. Nie chcemy zabrzmieć stereotypowo, ale u wielu kobiet buty wywołują tak samo intensywne emocje, jak piłka nożna u mężczyzn. Przykładów jest mnóstwo, zarówno w świecie mody, jak i w Pret à porter. Tempo produkcji za pomocą druku 3D przyspiesza do tego stopnia, że pomysł sklepowej drukarki 3D do produkcji idealnie dopasowanych butów na miarę nie jest już zbyt odległy.

Druk 3D u Twoich stóp

Choć eksperymenty z drukiem 3D w przypadku butów trwają już od jakiegoś czasu, jeden z pierwszych projektów o globalnym znaczeniu został zaprezentowany podczas paryskiego pokazu mody w 2013 roku. Holenderska projektantka Iris Van Herpen zadziwiła publiczność swoją „Ucieleśnioną dzikością” (stworzoną we współpracy ze specjalistą ds. druku 3D i profesorem MIT Neri Oxmanem), która obejmowała szczególną parę butów inspirowanych korzeniami drzew.

Tymczasem na Cubify, internetowym rynku 3D Systems, wszystko jest przygotowywane pod przyszłe potrzeby masowej adopcji druku 3D przez konsumentów, którą firma planuje rozpocząć od damskich butów, szczególnie tych zaprojektowanych przez Janne Kyttanena, jej własnego dyrektora kreatywnego i „proroka” druku 3D. Jego projekt nie jest jedynym, który chce uczynić drukowane w 3D buty prawdziwie pret-a-porter: Brian Oknyansky stworzył Split Heels, również we współpracy z 3D Systems, oferując klientom możliwość personalizacji pożądanego modelu online i otrzymania ostatecznej wersji do domu. W 2014 r. jedna z kreacji Bryana, wydrukowana 3D z tytanu, została wybrana wśród 10 najlepszych w konkursie Vogue Italy dla młodych projektantów.

Wędrówki po współczesnej mitologii

Mary Huang, projektantka z Nowego Jorku, założyła Continuum, sklep internetowy z butami drukowanymi w 3D, które można wyprodukować za pomocą domowej drukarki 3D. Jej pierwsza kolekcja Myth zawierała wzory inspirowane starożytnymi i współczesnymi mitami: jeden „kwiatowy” z drzewa laurowego, inspirowany mitem o Apollinie i Dafne, a drugi wielokątny, inspirowany współczesnym „mitem” o wielokątnej grafice Tronu. Mitem, o który jej chodzi, są buty, które mogą wyjść z drukarki 3D „gotowe do noszenia”, coś co – jeśli stałoby się rzeczywistością – zwiększyłoby wykładniczo liczbę kobiet zainteresowanych zakupem drukarki 3D. I mężczyzn również… Tylko wyobraź sobie: koniec z zakupami butów. Starożytne Mity wydają się być powszechnym trendem dla drukowanych w 3D butów.

Projektantka Cristina Franceschini oparła swoje najnowsze kreacje butów na mitologicznych postaciach, takich jak Ewa i Bacco, rzymski bóg wina. W rezultacie jej buty są prawdziwymi dziełami sztuki, łączącymi starożytne piękno z nowoczesną technologią spiekania laserowego. Używa programu Zbrush do ich rzeźbienia i tworzenia pięknych nylonowych, drukowanych w 3D elementów zewnętrznych, które idealnie przylegają do metalowego obcasa typu stiletto, zapewniając optymalną lekkość i solidność.

Nawet iMaterialise, wiodący dostawca usług druku 3D online, oferuje kilka oryginalnych modeli butów, takich jak te stworzone przez studentów mody lub entuzjastów. Należy do nich Katrien Herdewyn, studentka fizyki i projektowania butów, która stworzyła parę butów inspirowanych specjalnymi właściwościami nanotechnologii oraz Marieka Rastma, której model „Juxtapose” odtwarza kontrast między drzewami i wieżowcami Bostonu. Znajdziemy tu również Bone Shoes, autorstwa studenta z Ameryki Południowej Manuela Vogela: futurystyczny projekt oparty na wzmocnionych strukturach kostnych, takich jak żebra i kręgosłup.

Spróbuj chodzić w moich butach wydrukowanych w 3D

Podczas gdy, z jednej strony, drukowane w 3D buty stają się coraz bardziej realistyczne, z drugiej strony technologie druku 3D oferują projektantom bezprecedensowe możliwości eksploracji i uwolnienia ich kreatywności. Wystawa sztuki podczas ostatnich pokazów druku 3D w Londynie i Paryżu była doskonałym miejscem, aby uchwycić niektóre z tych bardziej futurystycznych kreacji. Wystawa była sponsorowana przez Adobe i Stratsys i stanowiła sposób na pokazanie tego, co można osiągnąć dzięki gradientom kolorów technologii wielomateriałowej Stratasys polyjet. Spiekane laserowo buty Vans-like firmy Materialise, wykonane z elastycznego TPU, były wystawione obok nowego projektu wizjonera druku 3D Francisa Bitonti, zainspirowanego kolorowymi pikselami komputerowymi.

Te dwa trendy – realistyczny i fantastyczny – połączyły się w niesamowitym, wykonanym na zamówienie bucie DNA autorstwa studia Pensar, jednym z najbardziej imponujących projektów drukowanych w 3D, jakie kiedykolwiek widziałem w świecie butów drukowanych w 3D (jak również w świecie butów i druku 3D w ogóle). Aby je stworzyć, Pensar, użył systemu skanowania 3D i czujników do wykrycia dokładnego tempa osoby; następnie zwrócił się do Stratasys Object500 Connex3, aby wydrukować buty 3D z elastycznych materiałów o wysokiej rozdzielczości. To tylko pierwsze przykłady, ale w niezbyt odległej przyszłości buty będą drukowane bezpośrednio w sklepie, a wkrótce potem także w domu. Jest to po prostu zbyt duża możliwość, aby do tego nie doszło.

Żródło: https://all3dp.com