14 lutego to dzień z pewnością wyjątkowy i znany na całym świecie. Mimo, że nie każdy obchodzi, dla druku 3D i produkcji nisko seryjnych jest okazją wręcz idealną. Oczywiście najlepiej byłoby samodzielnie coś zaprojektować i wręczyć swojej sympatii ale to opcja dla tych posiadających nieco więcej czasu. Ja musiałem posłużyć gotowymi modelami znalezionymi
w internetowej bazie danych. Obiektów jest bardzo dużo i naprawdę trudno się zdecydować na konkretny, już nie wspominając o tym czy uda się trafić w gust swojej sympatii 🙂 Niestety tu trzeba zaryzykować…
Na pierwszy ogień poszły różyczki w różnych konfiguracjach. Na jednej platformie umieściłem 3 róże: małą, dużą i w opcji otwartej.
Do sporządzenia modelu oczywiście użyłem filamentu Tarfuse® PLA w kolorze Magenta i drukarki Biqu B1.
Poza zmianą temperatury na 215 stopni w zasadzie reszta parametrów to stock dla PLA ze slicera Cura. Warstwę ustawiłem na 012mm, ze względu na estetykę i to się opłaciło jak widać na zdjęciach.
Modele budowały się 8 godzin i klasycznie udały bez jakichkolwiek problemów. Niska warstwa zrobiła robotę i róże wyszły bardzo ładnie i w wysokiej jakości. Wyrazista, mocna barwa filamentu Tarfuse® podkreśla wizualnie efekt wydruku.
Kolejnym , walentynkowym modelem był: https://www.thingiverse.com/thing:5235957/filesMimo, że zamysłem projektanta była foremka do ciasteczek to osobiście znalazłbym kilka innych zastosowań tego modelu jak choćby ramka do zdjęcia na stolik, lub po prostu fajny upominek.
Tym razem również użyłem Tarfuse® PLA, ale o kolorze RD3020 Traffic Red. Model budował się na drukarce Ender 5 przy standardowych ustawienia dla PLA. Wysokość warstwy standardowa na 0.20 mm. Za to prędkość podkręciłem do 300% żeby sprawdzić jak filament sobie poradzi. Na wszelki wypadek zmieniłem temperaturę dyszy do 220 stopni.
Wyszło szybko i bez problemu jak widać na zdjęciu. Model z racji właściwości PLA Tarfuse® jest mocny i z powodzeniem nada się jako foremka do odciskania ciasta. Pozostaje jedynie na szybko przygotować ciasto i użyć modelu.
Pod walentynkowe wydruki z filamentów Tarfuse® postanowił podłączyć się również Kuba. Znalazł kilka interesujących, nowych modeli na thingiverese i wziął na warsztat:
Do produkcji pierwszego użył drukarki RatRig V-Core3 z własnymi ulepszeniami, oraz materiału PLA Tarfuse Trafiic Red. Jakub postanowił połączyć drewno z PLA, by stworzyć pudełeczko w nucie klasyki. Temperaturę topnienia filamentu ustawił na 220 stopni i stół PEI na 60, przy zwiększonej prędkości do 150mm/s.
Mimo imponującej szybkości wydruk wyszedł bardzo dobrze. Drewno doskonale komponuje się z intensywną czerwienią PLA Tarfuse®.
Szczerze mówiąc wydruk Kuby wyszedł tak ładnie, że chciałem mieć taki sam i dlatego postanowiliśmy zrobić drugi :), zmieniając kolorystykę na czarno-czerwone PLA. Parametry wydruku identyczne i tak samo jak poprzednio wszystko wyszło idealnie, chociaż uważam, że czerwony kolor lepiej komponuje się z drewnem.
Ogólnie projekt bardzo fajny i gdybyście chcieli go drukować to zwróćcie uwagę na skurcz materiału, ponieważ złożone części muszą się spasować. W przypadku PLA i drewna wyszło idealnie.
Ostatnim modelem drukowanym z Tarfuse® PLA jest serduszko w formie breloczka:
Wydruk sporządzono na drukarce Prusa i3 mk3s przez uczniów Zespołu Szkół w Piaskach w ramach szkolenia zawodowego. Panowie również użyli koloru Traffic Red, by obdarować w walentynki swoje sympatie. Modele zostały pocięte w Prusa Slicerze na warstwy 0,15mm, z wypełnieniem 100%. Temperatura dyszy 215 stopni i stołu 60 i modele wyszły bez żadnego kłopotu. Efekty widoczne na zdjęciach.
W przyszłym tygodniu wracamy do drukowania na materiałach specjalnych i technicznych.