Masz drukarkę 3D Creality, ale zastanawiasz się nad wyborem oprogramowania do przygotowania parametrów wydruku? Sprawdź nasze najlepsze typy slicerów.
Czym jest slicer?
Slicer to oprogramowanie, które umożliwia import modelu (prawdopodobnie z programu CAD ) i przygotowanie go do druku 3D. Innym sposobem myślenia o slicerze jest to, że jest to narzędzie pośrednie, które przekształca model 3D w coś, co może „odczytać” Twoja drukarka 3D.
Działanie slicera, polega na przekształceniu modelu w szereg warstw 2D z instrukcjami dostosowanymi do danej drukarki 3D. Po wykonaniu tego, slicer wygeneruje niezbędny kod G , który jest językiem programowania sterowanym numerycznie (CNC), którego drukarka potrzebuje do procesu drukowania.
Fakt, że slicer łączy model 3D i drukarkę 3D, czyni go kluczowym w procesie drukowania. W tym celu określone drukarki 3D, mogą mieć zastrzeżone lub określone slicery, które są dla nich bardziej odpowiednie. Na przykład PrusaSlicer to wewnętrzne oprogramowanie firmy Prusa Research, które jest szczególnie kompatybilne z ich drukarkami, natomiast drukarki Ultimaker i Lulzbot są dostarczane z dostosowaną wersją oprogramowania Cura. Drukarki 3D Creality są również dostarczane z zastrzeżonym slicerem, ale ponieważ są one wszechstronne, mogą korzystać z oprogramowania innych producentów, w celu uzyskania doskonałych wydruków.
Slicer Creality
Nie ma wątpliwości, że drukarki 3D Creality, mogą dać użytkownikowi oszałamiające wydruki, przy niskim koszcie zakupu urządzenia. Te drukarki oferują jedno z najlepszych doświadczeń po wyjęciu z pudełka i wymagają tylko około godziny konfiguracji i kalibracji, zanim będziemy mogli uruchomić pierwszy wydruk testowy.
Producent drukarek Creality, oferuje własny Slicer Creality, ale nie jest on zbyt popularny, ponieważ jest to zasadniczo stara i zaktualizowana wersja Cura. Większość właścicieli drukarek Creality, nawet nie zdaje sobie sprawy z istnienia tego oprogramowania, z którego korzysta tylko garstka osób. Zamiast tego większość właścicieli drukarek Creality, skłania się ku slicerom innych firm, które zapewniają im większą funkcjonalność i lepsze wyniki.
W dalszej części tego artykułu zajmiemy się najlepszymi alternatywnymi slicerami. Wybraliśmy je na podstawie funkcjonalności i recenzji i podzieliliśmy je na dwie kategorie: standardową i specjalną. Pierwszy obejmuje oprogramowanie, których głównym działaniem jest ,,krojenie”, podczas gdy w drugim przypadku przygotowanie modelu do druku, jest funkcją drugorzędną.
Opcje standardowe
Poniższe cztery opcje to standardowe slicery. Oznacza to, że są one przede wszystkim zaprojektowane w celu przygotowania modeli 3D, do drukowania 3D.
Cura
Cura jest jedną z najpopularniejszych opcji, prawdopodobnie dlatego, że jest darmowa, open source i może z łatwością współpracować z wieloma programami CAD, jest również łatwa w użyciu, jeśli jesteś początkującym. Została opracowana przez Ultimaker, ale wcześnie została przystosowana do pracy, z większą ilością drukarek , niż tylko Ultimaker.
Oprócz częstych aktualizacji, w tym dodawania profili do „konkurencyjnych” drukarek 3D, Ultimaker pozwala również użytkownikom opracowywać wtyczki innych firm do Cury. Współpracuje z plikami 3MF , OBJ i popularnymi formatami plików STL, a w razie potrzeby naprawi także modele. Dodatkowe funkcje obejmują np. szacowanie materiału i czasu druku.
Większość właścicieli Creality Ender 3, jest zdania, że Cura ma łatwą krzywą uczenia się i jest dobrym miejscem do rozpoczęcia nauki, przed przejściem do bardziej zaawansowanych slicerów. To co jest szczególnie doceniane przez część użytkowników w tym slicerze, to drzewiaste podpory/support tree. Używając oprogramowania Cura, można symulować wydruk, w celu ograniczenia możliwości wystąpienia błędu w druku, oszczędzając czas, materiał i energię.
- Gdzie go zdobyć: strona internetowa Ultimaker
- Cena: za darmo
- Plusy: Cura to darmowe i otwarte oprogramowanie, które jest odpowiednie zarówno dla ekspertów, jak i nowicjuszy. Może z łatwością obsługiwać ogromne pliki STL i ma świetne generowanie podpór.
- Minusy: Niektórzy zauważyli, że ustawienia czasu mogą być wyłączone, co oznacza, że szacunki dotyczące drukowania mogą być niedokładne.
- System operacyjny: Windows, Linux, Mac
IdeaMaker
IdeaMaker został opracowany przez Raise3D i koncentruje się na zapewnieniu przyjaznego dla użytkownika i wszechstronnego narzędzia do krojenia. Oprogramowanie działa dobrze z większością drukarek 3D FDM, mimo że zostało stworzone dla drukarek Raise3D. Szybkie prędkości krojenia i konfigurowalne podpory, to dwie z najbardziej popularnych funkcji.
Ponieważ IdeaMaker może automatycznie rozdzielać części w złożeniach, ma większą zdolność do krojenia złożonych modeli. Użytkownicy mogą przełączać się między profilami drukowania i korzystać z niemal nieograniczonej personalizacji. Jako kolejna wspaniała funkcja, Ideamaker może również pełnić funkcję platformy do zarządzania drukarką 3D, umożliwiając zdalne śledzenie wielu profili drukowania i kontrolę zadań drukowania.
IdeaMaker akceptuje najpopularniejsze pliki wejściowe (OBJ, STL, 3MF), a także jest dostępny w kilku językach. Chociaż jego wiele funkcji, jest określanych jako przyjazne dla użytkownika, większość właścicieli drukarek Creality przyznaje, że przyzwyczajenie się do tego slicera zajmuje trochę wysiłku.
- Gdzie go zdobyć : strona internetowa Raise3D
- Cena: bezpłatny
- Plusy: IdeaMaker jest stosunkowo łatwy w użyciu, gdy się do niego przyzwyczaisz, i jest odpowiedni zarówno dla początkujących, jak i ekspertów. Posiada kompleksowe funkcje naprawcze i wielojęzyczny interfejs.
- Minusy: Nie jest to open source, a interfejs użytkownika wymaga trochę czasu do przyzwyczajenia się
- System operacyjny : Windows, Linux, Mac
Slic3r
To oprogramowanie typu open source, znane jest z najnowocześniejszych funkcji, w tym z możliwości pokazywania wielu widoków w celu lepszego podglądu modelu.
Slic3r ma bezpośrednią integrację z OctoPrint (opisaną w dalszej części sekcji opcji specjalnych) i oferuje funkcję, która pozwala mieć różne wypełnienia na różnych warstwach. Slic3r może również obsługiwać drukowanie za pomocą drukarek dwugłowicowych i różnych materiałów. Działa idealnie ze standardowymi plikami (OBJ, AMF, STL) i może być używany zarówno do wydruków FDM, jak i SLA .
Właściciele drukarek Creality uwielbiają ten slicer, ponieważ ma on silną sieć wsparcia i jest stale w fazie rozwoju. Silna społeczność Slic3r nieustannie eksperymentuje z materiałami, ustawieniami i nowymi drukarkami, a większość jego funkcji została już omówiona i przetestowana. To powiedziawszy, większość użytkowników Creality, poleca obecnie odmianę Slic3r firmy Prusa Research – obecnie o nazwie PrusaSlicer – ponieważ ma ona więcej zalet, w tym prostszy interfejs użytkownika, lepszą obsługę i natychmiastowe wyświetlanie modeli 3D.
- Gdzie go zdobyć: strona internetowa Slic3r
- Cena: bezpłatny
- Plusy: Slic3r jest open-source, jest potężny i ma mnóstwo przydatnych funkcji. Zapewnia przyrostowe krojenie 3D w czasie rzeczywistym i może być skonfigurowany z OctoPrint.
- Minusy: początkujący mogą napotkać „przeciążenie funkcji”. Bez biblioteki drukarek i filamentów możesz poświęcić trochę czasu na konfigurację, nie ma też czasu drukowania ani szacunków dotyczących materiałów.
- System operacyjny: Windows, Linux, Mac
Simplify3D
Simplify3D jest kompatybilny z prawie wszystkimi drukarkami 3D i umożliwia łatwe importowanie kilku profili drukarek 3D. To szybkie oprogramowanie daje swobodę naprawy modelu 3D i działa dobrze ze standardowymi formatami plików (3MF, OBJ lub STL).
Simplify ostał opracowany dla profesjonalnych użytkowników, umożliwiając im symulację wydruków w celu zidentyfikowania potencjalnych problemów. Podpowie ci nawet, gdzie musisz dodać podpory.
Dla większości właścicieli drukarek Creality Simplify3D jest idealnym wyborem, ponieważ ma konfigurowalne podpory, takie jak IdeaMaker, ale z dużo lepszą ścieżką. Jedynym minusem jest to, że nie jest bezpłatny.
- Gdzie go zdobyć : strona internetowa Simplify3D
- Cena: 149 USD za licencję na dwa komputery, z dwutygodniowym okresem próbnym i pełnym zwrotem kosztów w przypadku anulowania
- Plusy: przyjazny interfejs Simplify3D oferuje wiele opcji dostosowywania ustawień drukarki. Oprogramowanie ma wysokie prędkości przetwarzania i zaawansowane funkcje edycji złożonych modeli.
- Minusy: cena może nie być idealna, dla hobbystów z ograniczonym budżetem.
- System operacyjny: Windows, Linux, Mac
Opcje specjalne
Te specjalne opcje obejmują krojenie jako funkcję drugorzędną lub dodatkową. Jako takie, oferują one szereg innych wielkich możliwości, w tym projektowanie, organizowanie i zarządzanie wydrukami.
OctoPrint
OctoPrint daje użytkownikom swobodę kontrolowania procesu drukowania za pomocą przeglądarki lub aplikacji, co czyni go jedną z najlepszych dostępnych opcji zdalnego monitorowania procesu drukowania. Możesz także załadować pliki modelu na drukarkę Creality bez konieczności korzystania z interfejsu karty SD.
Oprócz oprogramowania do krojenia, opartego na Curze, społeczność open source OctoPrint opracowała wiele potężnych wtyczek, które zwiększają i tak już wysoką funkcjonalność. Na przykład OctoPrint Anywhere to wtyczka, która daje swobodę monitorowania drukarki z dowolnego miejsca z połączeniem internetowym.
- Gdzie go zdobyć: strona internetowa OctoPrint
- Cena: bezpłatny
- Funkcje specjalne: Możesz użyć Raspberry Pi do sterowania drukarką. Oprogramowanie pozwala na uzyskanie niesamowitych nagrań timelapse, a za pomocą wbudowanych funkcji kontroli dostępu,możesz określić, kto może kontrolować twoją drukarkę.
- Plusy: OctoPrint jest darmowy, open-source i ma kilka przydatnych wtyczek oprócz charakterystycznych funkcji zdalnego sterowania i monitorowania. Ci, którzy czytają lub piszą kod G, będą mieli większą elastyczność w kontrolowaniu swoich wydruków.
- Minusy: OctroPrint nie jest najbardziej przyjaznym oprogramowaniem dla początkujących.
- System operacyjny: Windows, Linux, Mac, Raspberry Pi
MatterControl
Dzięki MatterControl, możesz przejść od zera do drukowanego elementu, co jest dużym plusem dla właścicieli drukarek Creality. Dzięki oprogramowaniu do modelowania, które jest zintegrowane ze slicerem, MatterControl jest oprogramowaniem typu all-in-one, które pozwala projektować, kroić, organizować i zarządzać wydrukami. MatterControl pozwala także na wykrycie wszelkich problemów w druku poprzez podgląd warstw.
Mimo że jego interfejs zmieniał się z biegiem czasu, nadal jest dobrze skonstruowany i umożliwia zapisanie pliku kodu G na karcie SD. Korzystając z podstawowych funkcji, możesz dostosować wysokość modelu, gęstość wypełnienia, tratwę i materiał podporowy, a dzięki zaawansowanym funkcjom możesz pracować z wieloma ekstruderami i wykonywać automatyczną naprawę siatki.
Oprogramowanie zawiera pomocny kreator, do którego możesz łatwo uzyskać dostęp online, jeśli dopiero zaczynasz. Ponadto strona internetowa MatterHackers jest zintegrowana z oprogramowaniem, więc jest bezpośrednio połączona z samouczkami, przewodnikami, przydatnymi technikami i produktami. Wreszcie MatterControl jest dostarczany z biblioteką w chmurze, w której możesz zapisywać swoje projekty i projekty, umożliwiając dostęp do pracy z dowolnego miejsca.
- Gdzie go zdobyć: strona internetowa MatterControl
- Cena: bezpłatny
- Funkcje specjalne: MatterControl to kompleksowe rozwiązanie programowe w wersji 64-bitowej, które daje projektantom swobodę tworzenia większych i bardziej skomplikowanych modeli, które można szybciej pokroić.
- Plusy: MatterControl to wszechstronne oprogramowanie, które pozwala przejść przez cały proces projektowania i krojenia. Ma również doskonałe wsparcie.
- Wady: z powodu ogromnej liczby funkcji nowi użytkownicy mogą być przytłoczeni, szczególnie podczas korzystania z MatterControl 2.0.
- System operacyjny: Windows, Linux, Mac
Repetier
Repetier jest ulubieńcem społeczności RepRap i jest doskonałą opcją, jeśli chcesz pozostać w środowisku open source.
Podobnie jak MatterControl, jest to rozwiązanie typu all-in-one, które oferuje zarówno obsługę multi-slicerów (poprzez pluginy) jak i multi-extruderów (do 16 ekstruderów z różnymi typami filamentów).
Repetier pozwala na wizualizację modeli w widoku 3D i jest kompatybilny z prawie każdą drukarką FDM 3D. Posiada opcje krojenia za pomocą Slic3r lub Cura, choć może być konieczne wykonanie odrobiny majsterkowania tu i ówdzie.
Oprogramowanie oferuje zdalny dostęp za pośrednictwem serwera Repetier, i podobnie jak OctoPrint, można go zainstalować na Raspberry Pi dla dostępu do drukarki z dowolnego miejsca. Posiada również obsługę kamery internetowej, która pomaga monitorować proces drukowania i możliwość sterowania wieloma drukarkami w tym samym czasie.
- Gdzie go zdobyć: strona internetowa repetiera
- Cena: bezpłatny
- Funkcje specjalne: Oprogramowanie obsługuje wiele drukarek, dostęp zdalny i monitorowanie, a także zawiera szybki slicer Slic3r.
- Plusy: Repetier jest open source i bogaty w funkcje, z łatwym w użyciu graficznym interfejsem użytkownika.
- Minusy: To nie jest najlepszy wybór dla początkujących lub użytkowników, którzy nie lubią majsterkować.
- System operacyjny: Windows, Linux, Mac
(Główny obraz: Just Vlad przez YouTube )
Licencja: Tekst „ Creality Slicer: What’s the Best Slicer for Creality 3D Printers? ” Autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/