VoluMill, to oprogramowanie zintegrowane z ZW3D CAD/CAM dzięki któremu możliwe jest duże przyspieszenie procesu produkcji oraz zwiększenie żywotności narzędzi czy też obniżenie kosztów. Jest to sprawdzona technologia do generowania ścieżki narzędzia, dzięki której możliwe jest frezowanie z większymi głębokościami skrawania. Prędkość również jest zwiększona w porównaniu do typowych strategii obróbki. Dodatkowo moduł ten pozwala na unikanie gwałtownych zmian kierunku ruchu i większą kontrolę szybkości usuwania materiału. Dzięki temu, że możliwe jest wymuszenie stałej grubości wióra, gwarantuje to lepsze odprowadzanie ciepła i narzędzie może pracować znacznie dłużej.
Główne zastosowania modułu VoluMill:
⦁ Skrócenie czasu obróbki
Jeżeli przy tradycyjnej operacji zostałyby wykorzystane te same wartości prędkości lub posuwu oraz kroku w dół jak w VoluMill, bez wątpienia narzędzie zostałoby uszkodzone, gdyż działałyby na nie zbyt duże siły. Narzędzie VoluMill generuje natomiast ścieżki w taki sposób, aby wymusić usuwanie materiału w kieszeni, kontrolując dokładnie odległości pomiędzy ścieżkami oraz ich przebieg, przy zachowaniu stałego kąta opasania, dzięki czemu narzędzie pracuje w bezpieczny sposób.
Może to zostać udowodnione na podstawie badania:
Warto tutaj natomiast zwrócić uwagę na różnicę kroku narzędzia w osi Z. Z powodu dużej różnicy głębokości skrawania, technologia VoluMill może zaoszczędzić 80% czasu cyklu.
⦁ Zwiększona trwałość narzędzi
Tradycyjnie ścieżki narzędzia, mają swoje miejsce w narożach oraz na małych obszarach, są prowadzone wzdłuż krawędzi, co powoduje nierównomierne obciążenie narzędzia, a w efekcie prowadzi do jego szybszego zniszczenia. Przy wykorzystaniu modułu VoluMill, ścieżki narzędzia są prowadzone gładko oraz stycznie do konturu detalu, ale przy zachowaniu stałego kąta opasania narzędzia. Sprawia to, że siły skrawania oraz obciążenia narzędzia są cały czas stałe, a dzięki temu szerokość skrawania również jest taka sama przez cały czas, stały jest także obszar kontaktu narzędzia z materiałem i doskonałym odprowadzaniem ciepła. Przez to możliwe jest zwiększenie prędkości skrawania. Dodatkowo moduł VoluMill oblicza maksymalną bezpieczną prędkość obróbki oraz automatycznie dostosowuje wielkość kroku skrawania. Dzięki temu zostaje zachowany stały kąt opasania, co skutecznie chroni narzędzie przed nierównomiernym zużywaniem, co wydłuża jego żywotność.
⦁ Automatyczny dobór parametrów skrawania
Nieważne na jak zaawansowanym poziomie są pracownicy – ekspert technologii w VoluMill dobierze za nich najbardziej optymalne parametry skrawania, aby w pełni wykorzystać możliwości maszyny lub wybranych narzędzi.
W ekspercie technologii po wybraniu materiału wraz z jego parametrami, pracownik musi określić parametry maszyny, na których będzie pracował. Jest możliwość określenia np. maksymalnych dopuszczalnych obrotów. W przypadku narzędzi, parametry geometryczne są odczytywane automatycznie z definicji w ZW3D, należy jedynie określić czy narzędzie jest powlekane czy nie. Następnie moduł sam dobiera najkorzystniejsze parametry obróbki, które będą idealnie przystosowane zarówno do materiału jak i maszyny czy narzędzia.
⦁ Obróbki wykańczające HSM
Po obróbce zgrubnej zależy wykonać obróbkę wykańczającą, aby uzyskać poprawne wymiary oraz spełnić wymagane parametry. W ZW3D dostępne są obróbki HSM, które są dedykowane do skutecznego wykończenie powierzchni detalu. Są to ścieżki, który bazują na geometrii części, umożliwiają wykrywanie kolizji oraz określanie przedziału pochylenia obrabianych ścian. Możliwe są wyższe prędkości skrawania bez ryzyka złamania narzędzia, poprzez zmniejszenie nacisku promieniowego na narzędzia, co jest niezbędne do optymalizacji wydajności maszyn HSM.
Zastosowanie technologii VoluMill znacząco redukuje czas obróbki, pozwala na dłuższe użytkowanie maszyn i narzędzi.
Źródło: 3D MASTER