Udostępnij ten Artykuł
Produkcja ozdób i gadżetów świątecznych w naszej firmie idzie pełną parą, jednak została zapauzowana przez zamówienie specjalne, które stało się impulsem do pakietu tematycznych wydruków. Otrzymaliśmy zlecenie na wydruk z Fiberwood czyli drewnopodobnego filamentu. Model to różdżka Dumbledore’a, najpotężniejszego czarodzieja w świecie Hogwartu. Obiekt ma być wyjątkowym prezentem świątecznym i wykonamy go na wspomnianym Fiberwood od Fiberlogy.
Mimo, że osobiście nie jestem wielkim fanem Pottera, to obiekt uważam za wyjątkowy. Sam fakt drukowania na drewnopodobnym filamencie jest już ekscytujący, ponieważ to jeden z fajniejszych filamentów z jakimi pracowałem. Jeśli połączymy to z rozpoznawalnością i sławą czarnej różdżki to efekt murowany.
Model jest dostępny pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:3126250. Tutaj nazwana jako starsza różdżka Pottera i nie do końca rozumiem opis projektu, ale być może wynika to z mojej niewiedzy o fabule filmu. W każdym razie model ma dostępny plik STL i zaliczam go do tych raczej artystycznych – dla mnie nie do zaprojektowania. W projekcie możemy odnaleźć kilka remixów z podpowiedziami jak drukować. Obiekt jest dosyć długi więc do druku wybrałem drukarkę S1 z podporami organicznymi.
Parametry druku:
Filament: Fiberlogy Wood Black
Średnica dyszy: 0,8 mm
Temperatura dyszy: 230°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 120 mm/s
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: organiczne
Adhezja: tylko Skirt
Obiekt wydrukował się w całości poprawnie i czarny wood wygląda naprawdę imponująco. Pomimo delikatnych kształtów drukowany w poziomie będzie bardziej odporny na złamania. Nie wyobrażam sobie takiej różdżki w rękach na przykład dziecka, drukowanej w pionie. Mogłaby by szybko ulec zniszczeniu.
Wydruk spodobał się kilku osobom w naszym lubelskim oddziale. Nasz kolega Rafat zaproponował drukowanie drugiej różdżki w innym kolorze. Tym razem użyliśmy filamentu Fibersilk Anthracite. Różdżka wydrukowała się poprawnie, ale według mnie filament drewniany wygląda najlepiej.
Takie wydruki nakręcają kolejne pomysły i bardzo szybko rozpoczęło się wyszukiwanie na open source innych, podobnych projektów. Wśród nich jest oryginalna różdżka Harrego, którą drukowałem na jaśniejszych Fiberwood.
Obiekt możemy znaleźć pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:3267372. Niestety ten projekt zawiera STL w całości, co utrudni wydrukowanie go w dwóch kolorach. W związku z tym musiałem dokonać drobnej modyfikacji. Przede wszystkim rozdzieliłem rękojeść od reszty. Po drugie wykonałem łącznik z otworami do złożenia i sklejenia.
Obiekt wydrukował się poprawnie, jednak niestety wyszedł za mały. Skalowanie do 121% przyniosło pożądane efekty. Dodatkowo podczas wydruku otwór montażu wydrukował się nieprecyzyjnie, co uniemożliwia połączenie. W tym przypadku postanowiłem użyć ciepłego powietrza. Podgrzałem jasną część tak by była elastyczna i wcisnąłem jeden element w drugi. Po wystygnięciu łączenie jest stosunkowo mocne i wygląda lepiej niż składane i klejone.
Skoro mamy różdżki to trzeba je w coś zapakować. Najlepiej w oryginalne opakowanie filmowego Ollivandera. Znajdziemy je pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:3315972.
Projekt składa się z 4 elementów, z których 2 drukujemy podwójnie, a następnie sklejamy je w całość.
Do górnej części użyłem filamentu o kolorze Aurora z mieniącymi się drobinkami brokatu. Dla przypomnienia mieszanka wymaga wyższej temperatury.
Parametry wydruku na drukarce Creality CR-10 SP:
Filament: Fiberlogy Easy PLA Aurora
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 230°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 20%
Prędkość druku: 100 mm/s
Chłodzenie: 100%
Obrysy: 3 szt.
Podpory: brak
Drugi model z tego projektu to logo Ollivandera służące jednocześnie jako łącznik obu obiektów. Ten model wykonałem na Biqu B1 z użyciem złotego filamentu.
Trzeci model to spód pudełka. Ponieważ miałem wątpliwości do łączenia i klejenia ze sobą wszystkich obiektów połączyłem oba do jednego STL. Mając dużą drukarkę lepiej drukować takie modele w całości przy użyciu białego EASY PLA.
Teraz pozostaje jedynie skleić wszystkie elementy.
Do wyścielenia wnętrza użyłem papieru kuchennego.
Komplet prezentuje się zaskakująco dobrze.
Całość prezentuje się znakomicie i spokojnie może posłużyć jako prezent świąteczny dla fanów Pottera.
Na zakończenie pozostaje jedynie podsumowanie filmowym cytatem: “Koniec psot”.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto