UnKnot Conference : Eksploracja teorii matematyki za pomocą druku 3D

UnKnot Conference : Eksploracja teorii matematyki za pomocą druku 3D

Konferencja UnKnot, organizowana przez Denison University w Ohio, to czterodniowe wydarzenie, podczas którego matematycy i studenci spotykają się, aby poznać i uczcić teorię węzłów.

Teoria węzłów, będąca stosunkowo nowym obszarem badań matematycznych, wykorzystuje argumenty algebraiczne, topologiczne, geometryczne i analityczne do tworzenia i porównywania różnych węzłów. Już trzeci rok z rzędu około 100 teoretyków węzłów zebrało się na konferencji UnKnot, aby przedyskutować tę abstrakcyjną teorię.

Jeden z organizatorów wydarzenia, matematyk z Uniwersytetu Denison, Lewis Ludwig, był wczesnym użytkownikiem technologii druku 3D na uczelniach liberalnych. We współpracy z artystą Chrisem Faurem, ten dynamiczny duet zdecydował się na ustawienie Ultimakera 2 Extended+ i drukarki żywicznej Form 2 na konferencji UnKnot, które zostały wykorzystane do wydrukowania węzłów dla uczestników.

Faur ustawił nawet stację suszenia światłem UV z obrotowym statywem solarnym, aby utwardzić węzły wydrukowane na drukarce Formlabs 3D.

Obok drukarek 3D wystawione były również praktyczne modele węzłów matematycznych wydrukowane w 3D, stworzone przez Ludwiga, Elizabeth Denne i Laurę Taalman. Projekty Taalman są również dostępne do pobrania z Thingiverse, więc można spróbować stworzyć własne węzły w domu.

Konferencja UnKnot dla maniaków matematyki kochających precle

Pierwszą noc czterodniowego wydarzenia zakończyły kompleksowe warsztaty z druku 3D, które pomogły uczestnikom zapoznać się z narzędziami do projektowania i eksportu modeli węzłów do druku 3D, takimi jak Tinkercad, Mathematica i OpenSCAD. Wielu uczestników stworzyło nawet drukowane 3D modele węzłów, aby wesprzeć lub rozwinąć swoje własne badania.

Jeden ze studentów z Uniwersytetu w Teksasie, Sean O’Neil, wykorzystał kod OpenSCAD do wygenerowania modelu złożonego węzła precla. Inny zespół studentów, kierowany przez Jennifer McLoud-Mann z University of Washington Bothell, wykorzystał Tinkercad do zaprojektowania i wydrukowania sześciokątnych płytek węzłów mozaikowych. Zostały one wykorzystane do reprezentowania idei, która jest badana w ich trwającej matematycznej pracy badawczej „Hexagonal Mosiac Knots”.

Pod koniec wydarzenia, jedna radosna uczestniczka z University of Wisconsin Stevens Point, Cindy McCabe, została nagrodzona drukarką 3D Ultimaker 2+. Drukarka została wygrana w konkursie rysunkowym i zostanie ustawiona na jej wydziale matematyki dzięki uprzejmości zespołu społeczności Ultimaker North America. McCabe założyła nawet bloga, aby dokumentować swoje postępy.

Jak widać, integracja technologii druku 3D z konferencją UnKnot pomogła urzeczywistnić złożone i abstrakcyjne idee stojące za teorią węzłów. Umieszczenie 100 teoretyków węzłów w pomieszczeniu z dwiema najpopularniejszymi drukarkami 3D na rynku konsumenckim sprawiło, że wydarzenie to było zarówno ekscytujące jak i pouczające dla wszystkich zaangażowanych.

Żródło: https://all3dp.com