Zespół naukowców z University of Maine ujawnił największą drukowaną część 3D na świecie. Jest to łódź 3Dirigo, zaprojektowana na wielkoformatowej polimerowej drukarce 3D opracowanej przez UMaine Advanced Structures and Composites Center.
Łódź ma 7,62 metra długości i waży 2,2 tony! Zespoły projektowe otrzymały 3 rekordy świata: największą część wydrukowaną w 3D, największą łódź wydrukowaną w 3D i wreszcie największą drukarkę 3D. Jest to obiecująca inicjatywa dla sektora morskiego, która wykorzystuje zalety wytwarzania przyrostowego .
Coraz więcej producentów dodatków decyduje się na wielkoformatowy druk 3D, mając nadzieję na stworzenie dużych struktur za jednym razem i uniknięcie kosztownych i czasochłonnych etapów montażu lub obróbki końcowej. Uniwersytet Maine włącza się zatem w ten trend, kładąc nacisk na stosowanie materiałów kompozytowych. W maju zeszłego roku jego partner, Oak Ridge National Laboratory (ORNL), otrzymał 20 milionów dolarów na opracowanie wielkoformatowego programu wytwarzania dodatków opartych na materiałach do drukowania 3D zawierających włókno drzewne. Druk 3D łodzi jest zatem znaczącym krokiem naprzód w tym wspieranym przez rząd projekcie.
3D Printed Boat: The Manufacturing Process
Zespoły UMaine współpracowały z Ingersoll Machine Tools w celu opracowania drukarki 3D, która ma wydajność drukowania 30 x 6,70 x 3 metry (długość, szerokość i wysokość) i prędkość 227 kilogramów na godzinę. Głowica drukująca jest przymocowana do suwnicy zamontowanej na szynach, co ułatwia poruszanie się na całej długości. Na dzień dzisiejszy producent nie oferuje szerokiej gamy kompatybilnych materiałów, jednak maszyna została zaprojektowana do wykorzystania surowców pochodzenia biologicznego, w szczególności celulozy z drewna. Najwyraźniej drukarka 3D została zaprojektowana do szybkiego prototypowania w zastosowaniach cywilnych, obronnych i infrastrukturalnych.
Aby zademonstrować możliwości swojej wielkoformatowej drukarki 3D, zespoły stworzyły 3Dirigo z drukowaną łodzią 3D. Został wyprodukowany w zaledwie 72 godziny z mieszanki plastiku i celulozy drzewnej. Część ma 7,62 metra długości i waży 2,2 tony, co czyni ją największą solidną konstrukcją, jaką kiedykolwiek wydrukowano w 3D.
Inne projekty
University of Maine skorzystał z okazji, aby zaprezentować drugi projekt, 3,6-metrowy schron komunikacyjny z drukarki 3D dla amerykańskiego wojska. Uniwersytet współpracował z dowództwem rozwoju zdolności bojowych (CCDC), oddziałem armii, który polega na szybkim rozmieszczaniu systemów schronienia dla żołnierzy. Pułkownik Frank Moore, asystent wojskowy w CCDC Soldier Center, wyjaśnia: „ Innowacja, której byliśmy świadkami na Uniwersytecie w Maine, zrewolucjonizuje sposób, w jaki armia tworzy prototypy i produkuje schrony, pojazdy i inne duże systemy. Lżejsze, ale mocniejsze systemy drukowane 3D pozwolą na postęp w dziedzinie wytwarzania przyrostowego, tworząc przyszłość IAW sprzętu ekspedycyjnego dzięki nowej polityce armii dotyczącej zaawansowanej produkcji . ”
Oczekuje się również, że maszyna zaspokoi potrzeby szybko wdrażalnych i słabych logistycznie systemów infrastruktury. Mając to na uwadze, zespoły wydrukowały 2,2-tonową, 6,4-metrową formę 3D, aby utworzyć 23-metrowy dźwigar mostowy. Most ma zostać wybudowany w Hampden w stanie Maine latem 2020 roku. Habib Dagher, dyrektor wykonawczy UMaine Advanced Structures and Composites Center podsumowuje: „Jesteśmy zaszczyceni współpracą z liderami z branży stoczniowej Maine, Maine Forest Products Industry, krajowego przemysłu budowlanego, Maine Technology Institute, Oak Ridge National Laboratory, US Dept of Energy Advanced Manufacturing Office, US Office of Naval Research, armia amerykańska i korpus inżynierów armii amerykańskiej. Dzięki tej dużej drukarce będziemy w stanie przyspieszyć innowacje i rozwój prototypów zarówno w sektorze cywilnym, jak i wojskowym . ”Więcej informacji TUTAJ .
Źródło: https://www.3dnatives.com