Często spotykanym problemem podczas wydruku jest tzw. underextrusion (tłumacząc wprost z angielskiego, niedokładne wytłaczanie). Problem ten dotyczy zarówno drukarek z ekstruderem direct drive oraz Bowden.
Przyczyny:
- Zanieczyszczona dysza
- Nieprawidłowa temperatura druku – zbyt niska temperatura może spowodować że materiał nie będzie się prawidłowo topił
- Niewłaściwe ustawienie prędkości druku
- Nieprawidłowe zamontowanie rurki PTFE względem dyszy (filament może się gromadzić pomiędzy dyszą a rurką)
- Uszkodzenie ekstrudera – nieprawidłowo podawany filament, sprawdzenie e-steps
W opisywanym przez nas przypadku mieliśmy do czynienia z gromadzeniem się filamentu pomiędzy dyszą a rurką PTFE w drukarce ENDER 3 w której zamontowany został podwójny napęd Z oraz czujnik poziomowania stołu BLTouch.
Sposób w jaki poradziliśmy sobie z problemem:
- Wyciągnięcie filamentu z hotendu (użycie opcji change filament w drukarce)
2. Demontaż obudowy z wentylatorami
Na zdjęciu widać również kurz który osadził się na elementach drukarki. Trzeba pamiętać o usunięciu wszystkich widocznych zabrudzeń które mogą mieć wpływ na działanie wentylatorów.
3. Odkręcenie górnej przelotki rurki PTFE (my używamy rurki Capricorn).
W naszym przypadku zastosowana jest również rurka PTFE docięta na odległość od dyszy do początku pierwszych uzwojeń gwintu górnej przelotki i zablokowana odpowiednią przekładką.
Całość rozwiązania można znaleźć na kanale CHEP pod adresem: https://www.youtube.com/watch?v=7tCxO17XZtw&t=7s
4. Rozgrzewamy dyszę do około 200stopni i wykręcamy ją z bloku grzejnego
Trzeba koniecznie pamiętać o użyciu dodatkowych narzędzi ponieważ hotend rozgrzeje się do zadanej przez nas temperatury i istnieje ryzyko poparzenia się!
5.Po zdemontowaniu dyszy wyciągamy również rurkę PTFE. W tym miejscu warto zaznaczyć że jest wiele opinii na temat ponownego użycia dyszy po wyczyszczeniu. W naszym przypadku użyliśmy tej samej dyszy ponieważ po rozkręceniu okazało się że przez błąd ludzki rurka PTFE została źle docięta co powodowało problemy z ekstruzją filamentu.
6. Kolejny raz rozgrzewamy blok grzewczy do około 200stopni i dokręcamy dyszę którą następnie luzujemy na ¼ do ½ pełnego obrotu. Instalujemy rurkę PTFE w hotendzie, umieszczamy podkładkę utrzymującą rurkę na miejscu i skręcamy górną przelotkę z rurką capricorn
Po zmontowaniu wszystkich elementów i utrzymaniu temperatury skręcamy dyszę.
7. Drukarka jest gotowa do wydruku testowego.
Poniżej szybkie video z przebiegu procesu 😊