Ultrasonografia drukowana w 3D: Uzyskaj wydrukowany w 3D model swojego nienarodzonego dziecka!

Ultrasonografia drukowana w 3D: Uzyskaj wydrukowany w 3D model swojego nienarodzonego dziecka!

Embryo 3D oferuje standardowe i powlekane metalem modele 3D płodów wykonane na podstawie skanów ultrasonograficznych.

Przyszli rodzice mogą teraz dostać w swoje ręce wydrukowany w 3D model swojego nienarodzonego dziecka. Stworzony przez Embryo 3D proces wykorzystuje skany ultradźwiękowe do tworzenia plastikowych modeli płodu.

Ivan Gridin, szef Embryo 3D, powiedział, że firma oferuje również pozłacane i metalowe wersje.

Chociaż początkowo modele były tworzone tylko z plastiku, teraz są one wykonywane z gipsu, aby umożliwić pokrycie metalem.

Jednak wydrukowane w 3D embriony nie służą jedynie jako pamiątka. Yuliana Recu, przyszła mama biorąca udział w testach opisała „dziwne uczucie”, gdy dotknęła modelu swojego nienarodzonego dziecka.

Pomysł na Embryo 3D przyszedł do Gridina, kiedy martwił się o przyjaciółkę i zdrowie jej nienarodzonego dziecka. Będąc użytkownikiem drukarki 3D, Gridin postanowił wydrukować model z badania ultrasonograficznego.

Dlatego technologia ta może również oferować możliwości podejmowania decyzji medycznych, aby pomóc rodzicom w wykryciu wad wrodzonych.

Technologie obrazowania 3D pozwalają lekarzom i badaczom na wgląd w anatomię płodu

Naukowcy z Brazylii uruchomili w 2016 roku technologię obrazowania 3D, która pozwoliła rodzicom na oglądanie realistycznych obrazów ich nienarodzonych dzieci.

Wykorzystali oni zestaw słuchawkowy rzeczywistości wirtualnej Oculus Rift, aby ożywić skany rezonansu magnetycznego (MRI) i ultrasonograficzne. Rodzice mogli wtedy oglądać wyraźne i realistyczne obrazy płodu zamiast tradycyjnie zamazanych polaroidów.

Technologia ta nakłada na siebie skany MRI, aby stworzyć dokładny model.

Modele 3D płodów umożliwiają naukowcom lepsze zrozumienie anatomii nienarodzonego dziecka. Mogą one służyć celom edukacyjnym, ale w przyszłości mogą być również wykorzystywane jako część pakietów medycyny spersonalizowanej.

Zaletą modeli rzeczywistości wirtualnej jest to, że nawet wewnętrzna anatomia płodu może być odtworzona w celu zaobserwowania nieprawidłowości.

Używając Oculus Rift 2, lekarze byli w stanie stworzyć bardziej realistyczne środowisko do obserwacji anatomii płodu. Pozwoliło im to również podjąć lepszą decyzję, jeśli chodzi o poród i leczenie po porodzie.

Powyższa historia, to nie jedyny przykład na to, jak lekarze mogą wykorzystać technologię skanowania oraz drukowania 3D. Szpitale dziecięce wykorzystują skanery 3D, takie jak np. Artec Eva do oceny kształtu głowy podczas leczenia wad czaszki.

Żródło: https://all3dp.com