Większość rowerów jest nudna. Nie ma kierunkowskazów, świateł hamowania ani GPS, ale co by było, gdyby mogły je mieć?
Oto nasz bohater, młody Collin Wentzien. Po doznaniu kontuzji, która pozbawiła go możliwości korzystania z jego pasji, jaką jest bieganie i piłka nożna, Collin został ograniczony do ćwiczeń wyłącznie na rowerze. Zaiste, ponury to los. Po użyciu zwykłego, nudnego roweru na drodze, Collin zdał sobie sprawę, że jest on, jak wszyscy podejrzewaliśmy, nijaki i zabrał się do pracy, wykorzystując swoje umiejętności do stworzenia projektu, który może zmienić każdy zwykły, przeciętny rower w coś znacznie bardziej interesującego.
Nazwany przez Collina w jego tekście Smart Bike System, to projekt, który ma na celu rozwiązanie problemu komunikowania się z kierowcami, wskazując jednocześnie prędkość i jasne oświetlenie dla rowerów po zachodzie słońca.
W sumie, projekt powinien kosztować Cię około 120$, jeśli masz już w warsztacie takie rzeczy jak drukarka 3D, pistolet do klejenia i lutownica. W jego ,,sercu” znajduje się Arduino Mega 2560, a także wydrukowane w 3D komponenty, które zawierają nowy system oświetlenia i główne elementy sterujące zamontowane na kierownicy.
Główne elementy sterujące wyglądają bardzo profesjonalnie, z trzema przyciskami po lewej stronie, służącymi do włączania systemu, włączania i wyłączania świateł oraz aktywacji piezoelektrycznego brzęczyka. Po prawej stronie znajdują się dwa 1,3-calowe ekrany OLED. Jeden wyświetla godzinę, datę i opcje menu; drugi podaje aktualną prędkość. W dolnej części prawej kierownicy znajduje się również kierunkowskaz, dzięki któremu możesz informować kierowców, w którym kierunku zamierzasz jechać.
Wysiłki Collina są imponujące, ale wspomina on, że chciałby poprawić projekt systemu, szczególnie w odniesieniu do bezpieczeństwa. W swoim tekście konstrukcyjnym wspomina, że chciałby poeksperymentować z NFC, aby zaoferować podobny do klucza sposób blokowania i odblokowywania systemu. Uważa również, że mogłoby być o wiele lepiej, gdyby całość działała na ekranie dotykowym. Myślimy, że to fajny projekt, więc wielkie brawa dla Collina za jego produkcję. Miejmy nadzieję, że nadal będzie tworzył ciekawe rowery.
Pełną listę materiałów, pliki do druku 3D, kod, tekst projektu i niezbędne narzędzia można znaleźć na stronie projektu Arduino.
Żródło: https://all3dp.com