UFO Pussykrew wkracza na scenę sztuki drukowanej 3D

UFO Pussykrew wkracza na scenę sztuki drukowanej 3D

„Unidentified Fabulous Objects” to najnowszy i najbardziej udany zestaw dzieł Pussykrew, duetu artystów z Berlina, którzy jako jedni z pierwszych z powodzeniem włączyli druk 3D do swoich prac. Zestaw został zbudowany przy użyciu popularnego Ultimakera 2 i dużej dozy wyobraźni. Artyści użyli błyszczących filamentów w różnych kolorach, aby uzyskać „kleksy” i abstrakcyjne formy, z których wyłaniają się ludzkie twarze, jakby pochodzące z wnętrza tych mas.

Aby efekt był wystarczająco realistyczny, dzieła sztuki są drukowane przy niskich prędkościach, w najwyższej możliwej rozdzielczości Ultimakera i z dużym naciskiem na wykończenie powierzchni. Niektóre z nich zostały nawet pomalowane błyszczącą farbą w sprayu, aby jeszcze bardziej rzucać się w oczy. Większość głów wygląda czysto, podczas gdy inne są wykonane w technice kapania materiału, co nadaje im bardziej abstrakcyjny i upłynniający styl, a także głębszą symbolikę artystyczną.

Druk 3D – nowa wizja artystyczna

Drukarki 3D stale zyskują na popularności jako idealna metoda przekazywania kreatywnej wizji artysty, pozwalając rzeźbiarzom, którzy wcześniej byli ograniczeni tradycyjnymi technikami i materiałami, na swobodne wyrażanie siebie w dowolnej formie. Pussykrew są jednymi z najbardziej aktywnych i rozpoznawalnych artystów w tej dziedzinie. Brali już udział w różnych wydarzeniach i wystawach, takich jak ostatni Fabcon w Erfurcie, galeria Materia w Warszawie czy ostatnia wystawa druku 3D w Berlinie.

Mimo że podczas tworzenia Ultimakery są ustawione na niską prędkość/wysoką rozdzielczość, dzieła sztuki powstają w czasie od 16 do 48 godzin, co jest znacznie szybszym czasem w porównaniu z rzeźbieniem przy użyciu konwencjonalnych środków i procesów.

Materializacja symulacji

Tym, co moim zdaniem najbardziej urzeka w zestawie UFO, jest zdumiewające wykończenie, które sprawia, że wszystkie obiekty wyglądają, jakby były wykonane z jedwabiu. Jest to oczywiście efekt długiego czasu spędzonego na eksperymentach i próbach, o czym świadczy wygląd najwcześniejszych dzieł Pussykrew, które przypominają „kleksy” o nieco mniej dopracowanych krawędziach.

Jednym ze sposobów tworzenia rzeźb przez ten duet jest najpierw stworzenie dokładnego modelu 3D głowy, a następnie wykorzystanie trójwymiarowej symulacji kolizji (symulującej, co by się stało, gdyby głowa została upuszczona na podłogę), aby nadać jej ostateczny wygląd. Z drugiej strony, topniejące głowy są tworzone inną techniką, która polega na nakładaniu na głowę dodatkowych zewnętrznych warstw cieczy. Jest to również możliwe dzięki intensywnym symulacjom komputerowym.

Materiały i narzędzia wykorzystane przez Pussykrew obejmują szeroką gamę filamentów firmy colorFabb, dwie drukarki 3D Ultimaker 2, dwa komputery oraz wiele drobnych narzędzi do polerowania i klejenia. Nie brzmi to w ogóle jak zestaw rzeźbiarza i wskazuje na to, jak bardzo zmieniły się rzeczy w sztuce w ciągu zaledwie kilku lat. Pozwala mi to również przypuszczać, że kursy podstaw druku 3D – tak jak w przypadku każdego innego kreatywnego narzędzia – staną się w niedalekiej przyszłości nieodzowną częścią programów nauczania w szkołach artystycznych.

Żródło: https://all3dp.com