Uchwyt na szpulę z filamentem: 10 najlepszych modeli do wydrukowania w 3D lub kupienia

Uchwyt na szpulę z filamentem: 10 najlepszych modeli do wydrukowania w 3D lub kupienia

Odpowiedni uchwyt na szpulę, może znacznie poprawić jakość drukowania. Sprawdź naszą wyselekcjonowaną listę, aby wybrać dla siebie najlepszy.

Zoptymalizuj swój uchwyt na szpulę

Uchwyt szpuli Polybox, który chroni filament przed kurzem i wilgocią
Uchwyt na szpulę Polybox, który chroni filament przed kurzem i wilgocią (Źródło: Polymaker )

Jeśli masz drukarkę FDM 3D, prawdopodobnie masz już uchwyt na szpulę dla swojego filamentu, więc dlaczego miałbyś szukać innego?

Uchwyty na szpulę mogą wydawać się proste, ale nie wszystkie z nich są takie same. Ulepszony uchwyt na szpulę, może pasować do wielu rozmiarów szpul filamentu lub pozwolić na umieszczenie go w bardziej dostępnym miejscu. Odpowiedni uchwyt na szpulę, może także pomóc w łatwiejszym rozwijaniu filamentu, a nawet w zabezpieczeniu go przed wilgocią.

W związku z tym zebraliśmy listę jednych z najlepszych uchwytów na szpule do drukarek 3D, zwracając uwagę na:

 • Łatwość użytkowania: jak łatwo jest dostać się do filamentu? Jak łatwy jest montaż? Czy są inne funkcje (takie jak automatyczne przewijanie), które poprawiają komfort użytkowania?
 • Uniwersalność: czy uchwyt może pomieścić wiele rozmiarów szpul filamentu?
 • Ochrona przed wilgocią: czy uchwyt chroni filamenty przed wilgocią? W przypadku niektórych filamentów, takich jak nylon, jest to niemal konieczne, aby drukować prawidłowo.

Polybox Edition II (do kupienia)

Polybox Edition II zawiera dwie 750-gramowe szpule
Polybox Edition II z dwiema 750-gramowymi szpulami (Źródło: Polymaker )

Polybox Edition II, to dostępny w sprzedaży uchwyt na szpulę przeznaczony do ochrony filamentów przed wilgocią. Posiada duże dolne tace na torebki ze środkiem osuszającym, starannie schowane, a także gumowe uszczelki wokół otworów doprowadzających, które chronią przed wilgocią. Wbudowany czujnik pomaga kontrolować wewnętrzną temperaturę i wilgotność. 

Będziesz w stanie zmieścić w nim do dwóch 1-kilogramowych szpul lub jedną 3-kilogramową. 

Universal Stand-Alone

Całkowicie wydrukowany w 3D Universal Stand-Alone
Całkowicie wydrukowany w 3D Universal Stand-Alone (źródło: CreativeTools )

Jest to w całości wydrukowany w 3D uchwyt na szpulę, który może pomieścić szpulę filamentu o niemal każdym rozmiarze, o średnicy otworu od 16 do 62 mm. Jeśli nie jest to wystarczająco uniwersalne według Ciebie, co powiesz na to, że będzie odpowiedni także do refilli filamentów?

Uchwyt obraca się na własnych rolkach, co zapewnia płynne rozwijanie. Uchwyt ma również prowadnicę filamentu (na zdjęciu powyżej) do prowadzenia filamentu 1,75 i 2,85 mm, z wbudowaną kieszenią na gąbkę czyszczącą.

A co najlepsze, nie potrzebujesz żadnego dodatkowego sprzętu: żadnych łożysk, kleju ani elementów złącznych. Według CreativeTools, jeśli masz jakiekolwiek problemy z montażem tego uchwytu, odrobina oleju rozwiąże problem. 

 • Projekt:  CreativeTools
 • Kto to wydrukował?  Ten model został pobrany ponad 110000 razy z Thingiverse i ma 49 remiksów. Projektant zaleca wydrukowanie uchwytu szpuli na wysokości warstwy 0,2 mm z wypełnieniem 10%. Szacuje się, że projekt zużywa 92 gramów filamentu, a wydrukowanie go zajmuje około 9 godzin. 
 • Gdzie znaleźć projekt?  Instructables,  Thingiverse,  Cults,  YouMagine i  MyMiniFactory

Universal Auto-Rewind

Universal Auto-Rewind z prowadnicą filamentu
Universal Auto-Rewind (źródło: Vincent Groenhuis via Thingiverse )

Universal Auto-Rewind, to uchwyt na szpulę, który umożliwia nawinięcie filamentu – przydatna opcja, jeśli często zmieniasz materiał. W ten sposób podczas zmiany filamentu nie zostaniesz z plątaniną materiału! Jest to jeden z wielu popularnych projektów automatycznego przewijania autorstwa Vincenta Groenhuisa.

Ten uniwersalny uchwyt na szpulę jest wyposażony w unikalną drukowaną w 3D sprężynę, która przewija filament za Ciebie. Poślizg sprzęgła można regulować w zależności od potrzeb. Możesz zobaczyć pełny przewodnik dotyczący tego uchwytu w dedykowanym filmie na YouTube

 • Projekt: Vincent Groenhuis
 • Kto to wydrukował? Ten model został pobrany ponad 170 000 razy z Thingiverse i ma 52 remiksy dla części i modów specyficznych dla drukarki! Projektant wydrukował części z PLA  na warstwie o wysokości 0,2 mm. Szacuje się, że wykonanie wersji jednokolorowej zajmie 47 godzin i 460 gramów materiału, a wersji dwukolorowej 90 godzin i 780 gramów. 
 • Gdzie znaleźć projekt?  PrusaPrinters (wersja jednokolorowa), PrusaPrinters (wersja dwukolorowa) i  Thingiverse (obie wersje)

Spannerhands Spool System

Uchwyt szpuli Spannerhands montowany na ścianie
Uchwyt szpuli Spannerhands zamontowany na ścianie (źródło: Spannerhands via Thingiverse )

Sprawdzony Spannerhands Spool System, to kolejna pozycja zapewniająca ochronę przed wilgocią. Pomimo wydania nowszych modeli Spannerhands, ten oferuje to, co najlepsze pod względem łatwości użytkowania. 

Filament jest czysty i suchy dzięki osłonie przeciwpyłowej i miejscu na saszetkę ze środkiem pochłaniającym wilgoć. Wszystko jest uszczelnione łatwo dostępnym zatrzaskiem z przodu, co umożliwia szybką wymianę filamentu. Istnieje opcjonalne miejsce na dodanie czujnika wilgotności do monitorowania filamentu. Masz nawet możliwość zamontowania na ścianie uchwytu szpuli (na zdjęciu powyżej).

Niestety, Spannerhands jest przeznaczony tylko do  750-gramowych szpul Fillamentum. To popularny rozmiar, ale nie tak uniwersalny, jak byśmy chcieli. 

Filler

Uchwyt szpuli Filler zamontowany na drewnianej belce
Uchwyt na szpulę Filler (źródło: Hugo Groeneveld via Thingiverse )

Filler to wyjątkowy uchwyt na szpulę, który wyróżnia się łatwością montażu. Posiada łożyska zapewniające płynne rozwijanie szpuli oraz szereg gotowych przystawek, które pasują do szerokiej gamy drukarek 3D. Istnieją nawet opcje wolnostojące i montowane na ścianie, zapewniające maksymalną elastyczność. 

 • Projektant:  Hugo Groeneveld
 • Kto to wydrukował? Ten model został pobrany ponad 220 000 razy z serwisu Thingiverse. Pomimo imponującej liczby dostępnych już opcji montażu, 136 remiksów  zapewni Ci dodatkową elastyczność. Zapoznaj się z zaleceniami odnośnie ustawień drukowania, podanymi przez projektanta.
 • Gdzie znaleźć projekt?  Pliki i lista obsługiwanych drukarek są dostępne w  Thingiverse.

Prusa Drybox

Dwa Prusa Drybox z czujnikami wilgotności
Prusa Drybox z czujnikami wilgotności (źródło: Prusa Research )

Model ten jest podobny do konstrukcji Spannerhands, ale pod względem uniwersalności wypada lepiej. Szpule poruszają się na rolkach u dołu uchwytu szpuli, więc zmieści się wiele rozmiarów. 

Podobnie jak w Spannerhands, otrzymasz łatwo dostępny zatrzask, opcjonalny czujnik wilgotności, tacę na środek osuszający i opcjonalny montaż na ścianie. Dodatkową zaletą jest to, że będzie działać z obudową drukarki MMU2S V2 firmy Prusa . 

 • Projekt: Prusa Research
 • Kto to wydrukował?  Różne wersje tego modelu zostały pobrane łącznie 8569 razy, głównie dla  drukarek Prusa. W zależności od wybranej wersji drukowanie zajmie około 31 do 35 godzin i od 400 do 450 gramów filamentu. Prusa Research zaleca druk z PLA
 • Gdzie znaleźć projekt?  Pliki i instrukcje można znaleźć na stronie internetowej Prusa Research.

TUSH

Trzy uchwyty szpuli TUSH w użyciu
Trzy uchwyty szpuli TUSH w użyciu (źródło: Vassil Gounev via Thingiverse )

Nazwany „Ultimate Spool Holder”, ten projekt pomieści szpule wszystkich rozmiarów. Aby go przygotować będziesz potrzebował czterech łożysk 608. Konstrukcja zapewnia łatwą wymianę szpuli. 

 • Projekt:  Vassil Gounev
 • Kto to wydrukował? Ten model został pobrany ponad 334 000 razy z Thingiverse, z prawie 200 remiksami, aby dokładniej dopasować się do różnych drukarek 3D. Projektant zaleca drukowanie części z wypełnieniem 20% i warstwami 0,2 mm.   
 • Gdzie znaleźć projekt?  Thingiverse

Universal Spool Holder

Uniwersalny uchwyt szpuli filamentu Cameron Watt, w pełni zmontowany
Uniwersalny uchwyt szpuli na filament Cameron Watt, w pełni zmontowany (źródło: Cameron Watt via Thingiverse )

Podobnie jak TUSH, Universal Spool Holder firmy Cameron Watt wykorzystuje rolki znajdujące się pod szpulami. Ta konstrukcja mieści szpule o wielu rozmiarach i bardzo ułatwia wymianę filamentu. 

W przeciwieństwie do TUSH, będziesz potrzebować dodatkowych części, aby go zmontować. Jednoczęściowa konstrukcja oznacza jednak, że nie będziesz musiał martwić się o precyzyjne wyrównanie z krawędziami szpuli. 

 • Projekt: Cameron Watt
 • Kto to wydrukował?  Universal Spool Holder ma najmniejszą liczbę pobrań na tej liście, w sumie nieco ponad 1500 w YouMagine i Thingiverse. Istnieją pomocne zdjęcia, które pomagają w procesie montażu, ale nie ma wyraźnych instrukcji drukowania. 
 • Gdzie znaleźć projekt? YouMagine  i Thingiverse

Mega Anti-Tangle

Mega Anti-Tangle zabezpieczona ciężarem szpuli
Mega Anti-Tangle (źródło: Graham Watson przez Thingiverse )

Własny ciężar szpuli zaciska ją w uchwycie w czterech punktach, trzymając bezpiecznie szpulę. W ten sposób zwoje filamentu rzadziej wyskakują z boku szpuli, minimalizując bałagan i splątanie.

Został przetestowany dla szpul o średnicy od 145 mm do 210 mm i maksymalnej szerokości 94 mm. 

 • Projekt:  Graham Watson
 • Kto to wydrukował? Ten model został pobrany ponad 67 000 razy z serwisu Thingiverse. Projektant zaleca drukowanie części z ustawieniem wysokości warstwy na 0,2 mm. Kilku użytkowników zauważyło, że części nie pasują do siebie zbyt dobrze, więc trochę super kleju może się przydać.
 • Gdzie znaleźć projekt?  Pliki i instrukcje montażu można znaleźć w  Thingiverse .

Simple & Smart

Uchwyt szpuli Simple & Smart składa się tylko z dwóch części
Uchwyt szpuli Simple & Smart składa się tylko z dwóch części (źródło: Dagoma3D via Thingiverse )

Uchwyt szpuli Simple & Smart to kompaktowy, dwuczęściowy model, który nie wymaga żadnego sprzętu ani elementów łącznych. Po prostu wydrukuj obie części i połącz je razem! 

Rozmiar szpuli jest jednak bardziej ograniczony. Zamiana górnej części umożliwi dopasowanie większej liczby szpul, a kilku użytkowników dostosowało ten plik do swoich potrzeb . 

 • Projekt: Dagoma3D
 • Kto to wydrukował? Ten model został pobrany ponad 30 000 razy z serwisu Thingiverse. Użytkownicy skomentowali, że kropla oleju pomoże w swobodnym ruchu uchwytu na szpulę, ale brakuje oficjalnych instrukcji. Dostępnych jest również kilka remiksów dla większej liczby rozmiarów. 
 • Gdzie znaleźć projekt: MyMiniFactory  i  Thingiverse

 

Główne źródło obrazu: Vincent Groenhuis via YouTube

Licencja: Tekst „ Uchwyt na szpulę drukarki 3D: 10 najlepszych modeli do drukowania lub kupowania w 3D ” przez All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/