W tym tygodniu zająłem się produkcją samochodowego uchwytu na telefon. Jak to często bywa w lecie szyby samochodów dosyć mocno nagrzewają się, nie wspominając już o temperaturze wewnątrz auta. Uchwyty na telefon, lub nawigację przyczepiane na przyssawkę w takich warunkach bardzo często się odczepiają. Co gorsze dzieje się to podczas jazdy co oczywiście utrudnia korzystanie z nawigacji. Wiele osób zapewne doświadczyło choć raz tego uczucia, gdy w trakcie podróży mało znaną trasą, w strategicznym momencie, uchwyt nawigacji odczepił się… Ja tego doświadczyłem, a że podróżuję bardzo dużo to potrzebuję niezawodnego uchwytu nawigacji. Stąd pomysł by wykonać samodzielnie uchwyt wczepiany do kanału wentylacyjnego do samochodu Dacia Dokker.
To miała być szybka i sprawna produkcja, jednak model musiałem zaprojektować od podstaw w programie projektowym. Niezbędne do tego są precyzyjne wymiary pobrane za pomocą suwmiarki. W tym projekcie najważniejsze wydaje się być poprawne spasowanie z plastikami wentylacji. Kilka minut w programie projektowym i prototyp “wcisku” był gotowy w slicerze.
Ponieważ docelowo wydruki będę chciał wykonać na ASA, do prototypu użyłem EASY PLA od Fiberlogy.
Parametry druku na drukarce Biqu B1:
Filament: Fiberlogy EASY PLA
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 205°C
Temperatura stołu: 50°C
Wysokość warstwy: 0,16 mm
Wypełnienie: 20%
Prędkość druku: 50 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 3 szt.
Adhezja: tylko Skirt
Wydruk sporządził się prawidłowo i testy wykazały że pasuje do otworów wentylacji. Jednak dla lepszego spasowania skróciłem ścianki o 0,5 mm.
Po sprawdzeniu odległości przeszedł czas na sam uchwyt. Z takimi projektami zawsze są problemy i konieczne jest wyważenie projektu wybierając pomiędzy solidnością a estetyką. Trudny support danego wydruku jest zawsze sporym wyzwaniem. Priorytet dla mnie to “szybki efekt” i “ma działać”.Zresztą uchwyt ma być dla mnie i do służbowego auta.
Oba modele mają się nasuwać przy pomocy trapezowej szyny z łatwą możliwością modyfikacji projektu do innych telefonów lub samochodów. Dwa wsporniki w pionowych ściankach powinny przytrzymać telefon, zaś miejsce na ładowanie zaprojektowałem pomiędzy poziomymi.
W czasie drukowania prototypu, używam drukarki Snapmaker by wydrukować zmodyfikowane mocowanie na ASA od Fiberlogy.
Filament ASA (akrylonitrylo-styrenowo-akrylowy) produkowany przez firmę Fiberlogy to wysokiej jakości materiał do druku 3D. ASA jest jednym z popularnych filamentów, które charakteryzują się wytrzymałością mechaniczną, odpornością na warunki atmosferyczne i dobrą stabilnością termiczną. Dodatkowo w przemyśle motoryzacyjnym do drukowania elementów wnętrza samochodów, jak np. uchwyty, listwy czy elementy ozdobne. Dzięki swojej stabilności termicznej, ASA od Fiberlogy ma niski skurcz podczas drukowania, co ułatwia osiągnięcie precyzyjnych wyników.
Parametry druku na Snapmaker A250
Materiał: ASA Fiberlogy
Rozmiar dyszy 0,4 mm
Temperatura dyszy: 260°C
Temperatura stołu: 90°C
Wysokość warstwy: 0,20 mm
Prędkość druku 20/40 mm/s
Wypełnienie: 20%
Adhezja: tylko Skirt
Model wydrukował się w całości i zgodnie z oczekiwaniami pasował do wentylacji, jednak jakość tego wydruku na naszej firmowej drukarce Snapmaker A250 wskazuje, że drukarka wymaga ponownego serwisowania.
W tej sytuacji nie pozostało mi nic innego jak próba drukowania na B1. Biqu wprawdzie jest mało zawodnym sprzętem, jednak ASA to nie jest tak prosty w użyciu materiał jak PLA. Z drugiej strony – nie ma ryzyka, nie ma zabawy:)
Filament: Fiberlogy ASA
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 265°C
Temperatura stołu: 95°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 20%
Prędkość druku: 40 mm/s
Obrysy: 3 szt.
Adhezja: tylko Skirt
Finalnie wydruk się udał, tak jak to sobie zaprojektowałem. Filament ASA od Fiberlogy jest odporny na odpryski i rozwarstwienia, dzięki czemu drukowanie przebiega płynnie i bez zakłóceń. Pomarańczowa intesywan barwa filamentu podkreśla efekty wizualny.
Teraz pozostał jedynie montaż i testy podczas jazdy samochodem.
Po wstępnych testach mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z tego projektu. Uchwyt trzyma się jak powinien i używa się go wygodnie. W porównaniu do dostępnych na rynku, regulowanych mocowań, w tym uchwycie zdecydowanie szybciej jestem w stanie wydobyć i zamontować telefon. Koniec końców jest idealnie dopasowany do moich potrzeb.
Obecny model jest trochę kanciasty więc na pewno będzie mnie korciło by zaprojektować jego bardziej atrakcyjną wizualnie wersję.
Jednak to miało działać i tak właśnie jest. Najważniejsze, że mocniejszy filament nie odkształca się przy wysokich temperaturach w lecie i niskich w zimie.