Naukowiec stworzył zestaw pięknych trylobitów wydrukowanych w 3D ze stali, brązu i srebra przy użyciu drukarki Formlabs .
Dr. Allan Drummond jest profesorem biochemii na Uniwersytecie w Chicago. Jednym z obszarów jego zainteresowań są trylobity, wymarłe stawonogi, które żyły w oceanach świata przez 270 milionów lat. Posiadając ponad 17 000 znanych gatunków, stanowią one najbardziej zróżnicowaną grupę zwierząt zachowanych w zapisie kopalnym.
W niezwykłym przypadku, gdy sztuka spotyka się z nauką, Drummond postanowił spróbować wskrzesić te pradawne stworzenia, drukując je w 3D z metalu. I jak widać, rezultaty są po prostu oszałamiające.
Jak każdy dobry naukowiec, Drummond dokumentował postępy w realizacji swojego projektu na portalu społecznościowym The Fossil Forum, gdzie opisał każdy krok od modelowania 3D, poprzez drukowanie, aż po ostateczny montaż.
Dla swojego trylobita wybrał gatunek Ceraurus pleurexanthemus, ze względu na wysokiej jakości rysunki i materiały, na których można było pracować, w tym słynny szkic narysowany w 1951 r. przez norweskiego paleontologa Leifa Stormera. Drummond mówi:
“Ceraurus jest idealny. Mają długie, ale wyraźne kolce genitalne i pygidialne, skomplikowany pancerz piersiowy, wspaniałe krzywizny, niepowtarzalną formę trylobita. Wystarczająco dużo szczegółów, aby uzasadnić druk 3D, a jednocześnie wystarczająco mocna struktura, aby przetrwać.”
Trylobit został najpierw naszkicowany w 2D przy użyciu otwartego oprogramowania ilustracyjnego Inkscape, a następnie odtworzony jako model 3D przy użyciu oprogramowania CAD Blender (również open source).
“Żmudna, zorientowana na szczegóły praca przez wiele, wiele godzin” – żartuje – “z kilkoma momentami, w których zastanawiałem się, po co to robię i czy nie byłoby przyjemniej poczytać książkę lub pooglądać Youtube”.
Mając gotowy model, wydrukował kilka prototypów najpierw z przezroczystej, a następnie z czarnej żywicy na drukarce 3D Formlabs Form 2.
Po kilku ręcznych poprawkach polegających na nałożeniu antenek i wypolerowaniu metalu, efektem końcowym jest niezwykłe odtworzenie fascynującego stworzenia. “Można sobie wyobrazić, jak eksploruje swój świat, jak za pomocą wyrostków głowowych i czułków poszukuje zdobyczy i potencjalnych partnerów” – mówi Drummond.
Społeczność paleontologów jest zachwycona jego pracą. Dr Glenn Brock był szczególnie podekscytowany w komentarzu na swoim koncie na Instagramie:
“Dzięki cudom druku 3D mój przyjaciel i kolega z IG @dadrummond stworzył te całkowicie niesamowite metalowe modele 3D, które zawierają wszystkie szczegóły anatomiczne, w tym sparowane wyrostki i długie, podobne do bicza anteny. W następnej iteracji będą nawet skrzela na nogach modelu. To jest po prostu fantastyczne… Poziom ślinotoku paleoekologicznego? Poza skalą!!!!”
Inni paleontolodzy i hobbyści zostali zachęceni do odtworzenia swoich własnych skamieniałości za pomocą druku 3D, a swoje prace dokumentują na Forum Skamieniałości.
A jeśli chodzi o Drummonda, to przeszedł on teraz do innych projektów, takich jak wydrukowany w 3D metalowy chrząszcz skarabeusz i dzieląca się komórka drożdży, które również można zobaczyć na jego koncie na Instagramie.
Żródło: https://all3dp.com