Tryb wazy jest eksperymentalną funkcją Cury dla „estetycznych wydruków”. Demistyfikujmy tryb wazy Cury i pokażemy ci, jak stworzyć dobrze wydrukowane modele.
Czy to tylko dla wazonów?
Wśród wielu dostępnych obecnie opcji slicerów, Ultimaker Cura pozostaje powszechnym wyborem dla wielu użytkowników. Oprócz tego, że jest darmowy i stosunkowo łatwy w użyciu, oferuje kilka przydatnych funkcji. Jedną z tych przydatnych funkcji jest tryb wazy, znany również jako „Spiralise Outer Contour” w Cura.
Ten tryb umożliwia stosunkowo szybkie drukowanie obiektów przy jednoczesnym zużyciu mniejszej ilości materiału. Korzystając z tej funkcji, możesz wydrukować prawie każdy model o grubości tylko jednej ścianki. Ten tryb jest odpowiedni dla modeli, które mają ciągły przekrój poprzeczny, bez żadnych otworów lub szczelin w geometrii; stąd nazwa Tryb wazy.
Odkryjmy tę fantastyczną funkcję, aby zobaczyć, jak możesz z niej skorzystać!
Ustawienie: po prostu wyjaśnione
W Curze tryb wazy jest znany jako „Spiralise Outer Contour”, i ma ku temu powód: w trybie wazy Cury, druk postępuje spiralnie w górę, więc nie ma żadnych prawdziwych warstw. Zamiast tego model stopniowo buduje się poprzez płynne, ciągłe ruchy osi Z.
Ruch elementów drukarki podczas tego procesu zapewnia bardzo wciągające wrażenia wizualne, dlatego jest szeroko stosowany do demonstrowania możliwości drukowania 3D.
Jak to działa?
W Cura to ustawienie jest dostępne w zakładce „Tryby specjalne”. Zaznacz to pole, aby je włączyć. Po aktywacji upewnij się, że ładujesz model o ciągłej geometrii, podobny do wazonu lub cylindra. Po naciśnięciu przycisku wycinania Cura pokroi obiekt, tak aby miał tylko jedną ścianę, solidne dno i brak górnych powierzchni.
Należy pamiętać, że w trybie wazonu można ładować tylko jeden model na raz, ponieważ dysza śledzi jedną ciągłą ścieżkę. Oznacza to, że wycofanie się nie następuje: Obiekt jest wykonany z długiego, nieprzerwanego sznurka filamentu ułożonego na sobie, zakręt po zakręcie.
Ustawienia do poprawienia
Teraz, gdy wiesz, jak działa tryb wazonu, powinieneś zrozumieć ustawienia, które musisz podjąć, aby uzyskać najlepsze wyniki.
- Szerokość linii ściany: szerokość pojedynczej ściany jest wstępnie ustawiona w slicerze i odpowiada używanemu rozmiarowi dyszy. W przypadku dyszy 0,4 mm szerokość pojedynczej linii wynosi 0,4 mm. Większa szerokość linii zapewni znacznie mocniejszy wydruk, a dysza o większym rozmiarze zapewni większą szerokość linii. Ale zamiana dyszy nie jest jedynym sposobem: dysza 0,4 mm może również dać ci grubość ścianki do 0,6 mm, jeśli poprawnie wykonasz następujące dwa ustawienia.
- Temperatura: tryb wazy czy nie, wybranie ustawień temperatury to długa droga. Większy rozmiar dyszy wypycha znacznie więcej materiału, więc dysza 0,6 mm będzie potrzebować nieco wyższej temperatury niż dysza 0,4 mm. I to samo dzieje się, gdy drukujesz z większą szerokością linii. Spróbuj zwiększać temperaturę stopniowo co pięć stopni.
- Szybkość: Tryb wazy musi być wolny. Każda warstwa wymaga wystarczającego czasu chłodzenia. Ponadto, jeśli szerokość linii jest większa, musisz iść wolniej. Szybkość drukowania na ścianie 25–30 mm / s jest dobrym punktem wyjścia.
Są to ustawienia, których możesz użyć, jeśli zaczynasz. Powinieneś eksperymentować z własną drukarką i filamentem, aby znaleźć najoptymalniejsze rozwiązanie. Pamiętaj tylko, że każdy parametr odpowiada drugiemu, więc jeśli zmienisz jedno ustawienie, inne również muszą zostać zmienione.
Co mam teraz wydrukować?
Zdziwiłaby Cię sama liczba rzeczy, które można wyprodukować w trybie wazonów: piramidy, rakiety, pojemniki, rzeźby i, oczywiście, wazony, między innymi. Pamiętaj również, że nie ma ograniczeń co do materiałów, których możesz użyć – PLA, ABS, PETG i TPU działają doskonale w trybie wazonu. W rzeczywistości wydruki PETG wykonane w trybie wazy mogą okazać się półprzezroczyste, ponieważ są tak cienkie.
Licencja: Tekst „ Cura Vase Mode: The Basics – Simply Explained ” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0 .
Źródło: https://all3dp.com/