Tronxy X5SA Pro: Przegląd specyfikacji

Tronxy X5SA Pro: Przegląd specyfikacji

Jeszcze w 2018 r. chiński producent Tronxy, wypuścił na rynek Tronxy X5S, wielkoformatową drukarkę 3D w cenie ok. 300 $. Z polem roboczym wielkości 330 x 330 x 400 mm i konstrukcją ramy CoreXY, Tronxy X5S wydawała się oferować duże możliwości, za stosunkowo niską cenę.

Podczas gdy szybko stała się bestsellerem w takich sklepach jak Gearbest i Aliexpress, drukarka 3D otrzymała również sporą dawkę krytyki. Niektórzy użytkownicy i recenzenci, zgłaszali szereg problemów z tym zestawem DIY, w tym problemy z temperaturą podgrzewanego stołu, uszkodzone akrylowe uchwyty osi Z i nieaktualną wersję firmware’u Marlin.

Wkrótce po premierze, producent zajął się tymi sprawami w modelu Tronxy X5SA, dodając metalowe mocowania osi Z, jak również zestaw przydatnych funkcji. Niedawno Tronxy, po raz kolejny udoskonaliło swoją wielkoformatową maszynę FDM, czego ukoronowaniem jest Tronxy X5SA Pro.

Cechy charakterystyczne

Na pierwszy rzut oka, Tronxy X5SA Pro może nie wyglądać zupełnie inaczej niż jego poprzednik. Zasadniczo, posiada tę samą konstrukcję ramy CoreXY i pole robocze 330 x 330 x 400 mm.

Jednak producent włożył sporo wysiłku w modernizację tej drukarki 3D, ulepszając ramę, dodając nowe funkcje i poprawiając kilka rzeczy również pod maską.

Prześledźmy cechy i porównajmy Tronxy X5SA Pro z Tronxy X5SA i oryginalnym Tronxy X5S.

UNOWOCZEŚNIONA KONSTRUKCJA: WIĘCEJ METALU, MNIEJ PROBLEMÓW

Jednym z najbardziej zauważalnych ulepszeń w Tronxy X5SA Pro jest konstrukcja ramy. Jednym z najczęstszych zarzutów dotyczących poprzednich modeli było to, że akrylowe mocowania były kruche i podatne na złamania.

Aby naprawić ten problem, Tronxy zastąpiło większość tych termoplastycznych części metalowymi komponentami. Zgodnie z jedną z recenzji na Amazon, Tronxy X5SA Pro zawiera teraz tylko cztery akrylowe części, reszta urządzenia wykonana jest z aluminium i blachy.

Producent zintegrował także dwuosiową szynę prowadzącą, poprawiającą stabilność i precyzję działania drukarki.

Ważne jest, aby zauważyć, że Tronxy X5SA Pro jest nadal zestawem DIY, którego złożenie zajmie od trzech do pięciu godzin, w zależności od poziomu doświadczenia. Pomysł składania drukarki 3D od podstaw może odstraszyć początkujących użytkowników, ale pomocna jest instrukcja obsługi, jak również dodatkowe zasoby online, które powinny poprowadzić Cię przez cały proces.

FUNKCJE PRZYJAZNE DLA UŻYTKOWNIKA

Oprócz ulepszeń konstrukcyjnych, Tronxy X5SA Pro, posiada również wybór funkcji, które, co prawda, można znaleźć również w modelu Tronxy X5SA. Niemniej jednak, te atrybuty sprawią, że cały proces będzie łatwy zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych użytkowników.

Jedną z cech, która jest dość nietypowa dla drukarek 3D w tym przedziale cenowym, jest czujnik automatycznego poziomowania, dzięki któremu zwykle frustrujący proces poziomowania platformy staje się łatwiejszy do opanowania.

Inne przydatne funkcje przeniesione z Tronxy X5SA, obejmują funkcję wznawiania druku, która chroni użytkowników przed przerwami w dostawie prądu rujnującymi ich postępy w druku, a także czujnik końca filamentu.

EKSTRUDER TITAN I INNE ZMODERNIZOWANE AKCESORIA

Prawdopodobnie najważniejszą różnicą pomiędzy Tronxy X5SA Pro i Tronxy X5SA jest dodanie ekstrudera Titan. Z ciaśniejszą ścieżką filamentu, ten nowy i ulepszony ekstruder pozwala użytkownikom na drukowanie z elastycznych materiałów takich jak TPU.

Według producenta, Tronxy X5SA Pro posiada również zaktualizowany 3,5-calowy wyświetlacz dotykowy, który jest podobno łatwiejszy w nawigacji i ma przejrzysty interfejs.

Posiada również zasilanie 24V, co powinno z powodzeniem zaspokoić wszelkie problemy z długością czasu, jaki trzeba było poświęcić na rozgrzanie stołu na oryginalnym Tronxy X5S.

Wreszcie, można korzystać z USB i karty SD, aby przesłać modele 3D do drukarki. Tronxy umożliwiło również drukowanie przez WiFi, ale moduł WiFi trzeba dokupić i zainstalować osobno.

Więc, czym różni się od Tronxy X5SA?

Podczas gdy Tronxy X5SA Pro i Tronxy X5SA posiadają wiele tych samych udogodnień, takich jak automatyczne poziomowanie, wykrywanie końca filamentu i tę samą wielkość pola roboczego, główne ulepszenia spoczywają w wydajności drukarki.

Na początek, podwójny system szyn prowadzących ma zapewnić większą stabilność, co przekłada się na dokładniejsze wydruki. Dodanie większej ilości metalowych elementów równa się bardziej wytrzymałej konstrukcji ramy, co rozwiązuje problemy, które użytkownicy zgłaszali w związku z akrylowymi częściami.

Ostatnim, ale na pewno nie najmniej ważnym aspektem jest fakt, że dzięki zastosowaniu ekstrudera Titan, użytkownicy mogą drukować z bardziej rozbudowanej listy filamentów do druku 3D, w szczególności z elastycznych materiałów takich jak TPU.

W zależności od tego, gdzie robisz zakupy, Tronxy X5SA Pro może kosztować od 40 do 100 dolarów więcej niż jego poprzednik. Może się to wydawać znacznym wzrostem ceny, ale wielu użytkowników wydaje się zadowolonych z ulepszonej ramy i ekstrudera Titan.

To, czy warto zainwestować w ulepszoną wersję tej drukarki 3D, zależy wyłącznie od Twoich potrzeb. Jeśli podoba ci się duży wolumen druku, ale chcesz drukować modele wyższej jakości z bardziej zaawansowanych materiałów, może warto zdecydować się na Tronxy X5SA Pro.

Specyfikacja techniczna

SPECYFIKACJA OGÓLNA

 • Technologia: FDM
 • Producent: Tronxy
 • Model: X5SA Pro
 • Montaż: Semi-assembled
 • Rama: Aluminium i blacha

WŁAŚCIWOŚCI DRUKU 3D

 • Wielkość pola roboczego: 330 x 330 x 400 mm
 • Prędkość druku: 20-150 mm/s (zalecana: 60 mm/s)
 • Wysokość warstwy: 0.1-0.4 mm
 • Dokładność pozycjonowania: 0.0125 mm (X/Y), 0.02 mm (Z)
 • Rozmiar dyszy: 0.4 mm
 • Materiały: PLA, ABS, PETG, PC, HIPS, PVC
 • Maks. Temperatura dyszy: 260 ℃
 • Max. Temperatura platformy: ℃
 • Łączność: USB, karta SD

WYMAGANIA DOTYCZĄCE OPROGRAMOWANIA

 • Slicer: Tronxy slicer (zalecane, nie wymagane)
 • Format plików: STL, OBJ, DAE, AMF, G-code
 • Oprogramowanie do obsługi: Repetier-Host / Cura
 • System operacyjny: Windows / MacOS / Linux

ZASILANIE

 • Wejście zasilania: 110V / 220V AC, 50 / 60Hz
 • Moc wyjściowa: 24V / 360W

WYMIARY FIZYCZNE I WAGA

 • Rozmiar maszyny: 580 x 645 x 660 mm
 • Rozmiar opakowania: 580 x 645 x 660 mm
 • Waga maszyny: 14,5 kg
 • Waga opakowania: 16,5 kg

Źródło: https://all3dp.com