Tractus3D i ROAM Special Cycles wykorzystują druk 3D do opracowania roweru ręcznego, który zapewni osobom niepełnosprawnym lub poruszającym się na wózku inwalidzkim lepsze wrażenia z jazdy na rowerze.
Tractus3D, firma z siedzibą w Holandii, jest dumna ze swoich holenderskich korzeni. Drewniane buty, ser, wiatraki i oczywiście słynna holenderska kultura kolarska. W Holandii nauka jazdy na rowerze jest zasadniczo tym samym, co nauka chodzenia. Odgrywa ważną rolę w dorastaniu.
Od jazdy na rowerze z kółkami treningowymi, do szkoły na rowerze w deszczu, po jazdę na rowerze do pracy, czy też w weekend na plażę z przyjaciółmi. Można powiedzieć, że Holendrzy dorastają na rowerach – jest to częścią ich tożsamości. Jednakże, jeśli jesteś niepełnosprawny lub poruszasz się na wózku inwalidzkim, czy możesz uzyskać pełne wrażenia z jazdy na rowerze? Zespół Tractus3D pracował nad rozwiązaniem tego problemu.
Wykorzystanie druku 3D do opracowania niestandardowych rowerów ręcznych
Sąsiadujący z biurem Tractus3D – ROAM Special Cycles BV, to zespół który posiada idealne rozwiązanie dla osób niepełnosprawnych chcących jeździć na rowerze. Firma ta specjalizuje się w produkcji rowerów dla osób na wózkach inwalidzkich oraz osób niepełnosprawnych ruchowo. Ich wyjątkowy handbike został zaprojektowany jako dodatek do każdego wózka inwalidzkiego. Jest on tworzony na zamówienie, aby każdy rowerzysta mógł się wygodnie poruszać i swobodnie jeździć po mieście!
Podczas gdy stopy i pedały w normalnym rowerze dbają o przełożenie, rower ręczny ROAM Special Cycles wykorzystuje dłonie i kierownicę do przekazywania mocy na koła. Jednak system ten może być skomplikowany dla osób z pewnymi niepełnosprawnościami. Na przykład, osoba z niepełnosprawnością dłoni nie może używać normalnego uchwytu. Zespół ROAM Special Cycles zauważył, że staje się to przeszkodą dla niektórych osób, dlatego postanowił znaleźć rozwiązanie tego problemu. W końcu ich misją jest zapewnienie każdemu możliwości jazdy na rowerze.
Testy z mistrzynią olimpijską
Zazwyczaj kierownica handbike’a jest wykonana z solidnego kawałka plastiku. Są one ograniczone do kilku wybranych kształtów i rozmiarów. Ze względu na fakt, iż kierownica służy nie tylko do kierowania, ale także do generowania siły pedałowania, dopasowanie do dłoni powinno być idealne. Na etapie badań i rozwoju, ROAM Special Cycles znalazł na rynku pewne specjalne rozwiązania, ale niestety nie spełniły one wszystkich życzeń i wymagań ich klientów. Potrzebne było znalezienie innej metody produkcji, aby zadowolić wszystkich.
Po dokładnym zbadaniu, wykonanie kierownicy na zamówienie za pomocą przemysłowego druku 3D, okazało się najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Druk 3D daje wręcz nieograniczone możliwości, dlatego jest idealnym wyborem do tworzenia niestandardowych komponentów.
Aby udowodnić, że wydrukowany model 3D jest w pełni funkcjonalny, proces ten wymagał szczegółowych testów, a jaki jest lepszy sposób na zrobienie tego niż testowanie z klientem? Na szczęście jednym z klientów ROAM Special Cycles jest mistrzyni świata w handbike i medalistka wielokrotnych Igrzysk Paraolimpijskich, Laura de Vaan. Była pierwszą klientką, która przeszła przez proces tworzenia niestandardowej kierownicy i zabierała ją na przejażdżkę na swoim olimpijskim handbike.
Jak drukowanie 3D pomogło stworzyć niestandardową kierownicę
Proces projektowania i ostatecznie drukowania 3D tych kierownic przy użyciu Tractus3D T850 pomógł przyspieszyć proces produkcji w ROAM Special Cycles. Przyjrzeliśmy się bliżej etapom tworzenia tego elementu:
Po pierwsze, uchwyt kierownicy musi być wykonany tak, aby idealnie pasował do dłoni rowerzysty. Aby zaprojektować uchwyt na zamówienie, klient musi wycisnąć kawałek gliny, tworząc kształt całkowicie unikalny dla jego dłoni. Powstały gliniany uchwyt jest następnie skanowany w 3D i przekształcany w model 3D. Po pewnym dopracowaniu, model 3D jest krojony i drukowany w 3D na Tractus3D T850.
Od wyciskania gliny, po w pełni funkcjonalny wydrukowany model 3D, cały proces można zakończyć w ciągu jednego dnia roboczego. Oznacza to, że klienci, którzy wcześniej nie byli w stanie jeździć na rowerze, są w stanie w mgnieniu oka ruszyć w drogę, co prowadzi do zmieniającego życie dnia pełnego przygód i szczęścia. Dla klientów ROAM Special Cycles to innowacyjne rozwiązanie otworzyło drogę do możliwości jazdy na rowerze, a dla mistrzyni świata, Laury de Vaan, oznacza to, że może teraz wytwarzać więcej mocy dzięki lepszemu, dostosowanemu do potrzeb chwytowi, który zapewnia przewagę nad konkurencją.
To tylko kolejny przykład na to, jak drukarki 3D Tractus3D mogą zmienić świat.
Licencja: Tekst „Tractus3D Helps Physically Disabled Bicyclists Get A Real Riding Experience” autorstwa All3DP jest objęty licencją Creative Commons Uznanie autorstwa 4.0.
Źródło: All3DP