Kto mówi, że materiał do drukowania 3D to tylko: plastik, metal, ceramika ...
Jest też wiele oryginalnych materiałów, o których prawdopodobnie nie pomyślałbyś! Właśnie dlatego, 3Dnatives oferuje wybór najbardziej niesamowitych materiałów i powraca do najbardziej innowacyjnych pomysłów.
TOP 1 – Wydruk 3D, który możesz zjeść
Po pierwsze, czekolada: wystarczy, aby wszyscy byli szczęśliwi! Drukowanie za pomocą czekolady jest prawie takie samo, jak klasyczne drukowanie z nakładaniem ze stopu: każda warstwa jest warstwą czekolady. Różnice polegają na tym, że wydruk jest nieco dłuższy, a temperatury są niższe, aby zachować cały smak czekolady. Amerykańska marka Hershey’s, znana ze swoich czekoladek, opracowała także własną drukarkę 3D wraz z producentem 3D Systems, CocoJet .
A jeśli nie CocoJet, to co? Sprawdź, co może zaoferować Ci drukarka Zmorph, z opcjonalną głowicą do druku gęstymi pastami, w tym również czekoladą.
TOP 2 – Popioły pogrzebowe na statuetkę
Chiński artysta Zhufei, wpadł na dość zaskakujący pomysł, aby pamiętać o zmarłym: zamiast wkładać prochy grobowe do urny, wykorzystuje je jako materiał drukarski do wykonania pomnika zmarłego. Proces ten zajmuje tylko 3 godziny, a rodzina może przynieść go do domu. Zaskakujący sposób na zakończenie życia, który artysta porównuje do poetyckiego ożywienia, jak „feniks powstający z popiołów. „
TOP 3 – Ekologiczny filament na bazie piwa
Amerykański producent filamentów 3Dom, jest znany z materiałów biologicznych, takich jak te na bazie kawy lub konopi. Opracował również włókna na bazie piwa! Te włókna mają naturalny kolor lager i składają się z dwóch elementów: klasycznej PLA i odpadów z produkcji piwa. Szpula 500 g jest dostępna w wersji 3D-Fuel za 37,50 €. Od teraz, jeśli naprawdę chcesz zrobić kufel piwa, wydrukuj go za pomocą tego filamentu!
TOP 4 – Piasek Sahary
Solar Sinter to drukarka 3D, stworzona przez Markusa Kaysera, która odpowiada na bieżącą potrzebę zachowania zasobów do naszej dyspozycji. Technologia tego urządzenia opiera się na procesie spiekania laserowego i wykorzystuje promienie słoneczne do podgrzewania materiału zamiast lasera. Materiału, który jest niczym innym jak piaskiem pustyni! Jest ogrzewany przez słońce i może być spiekany warstwa po warstwie, aż do uzyskania końcowego kawałka. Oryginalna inicjatywa, która szanuje środowisko.
TOP 5 – Kiedy sztuka spotyka cukier
Firma 3D Systems, była jedną z pierwszych, która wykorzystała ten materiał (wówczas w postaci proszku) do uruchomienia ChefJet Pro w 2015 r., Jednej z pierwszych drukarek 3D do żywności. Aby pokazać pełny potencjał swojej maszyny, stworzyli replikę Château de Versailles, która w rzeczywistości jest brioche ozdobionym strukturami na bazie cukru wydrukowanymi w 3D.
Kilka miesięcy temu student MIT, Victor Leugn, współpracował z chińską firmą nad opracowaniem rzeźb z cukru drukowanych w 3D. Jego badania opierają się na obserwacji szkła: zdał sobie sprawę, że materiał ten ma takie same właściwości jak cukier.
TOP 6 – Opony z recyklingu
Każdego roku w USA rzuca się 259 milionów opon. Niepokojąca liczba, gdy wiemy, że są one obecnie jednym z głównych źródeł globalnego zanieczyszczenia. Aby rozwiązać ten problem, kalifornijska firma Emerging Objects postanowiła ponownie wykorzystać je jako materiał do drukowania 3D.
W ten sposób stworzyli swój pierwszy obiekt, „ gumową pufę ”, która składa się z proszku uzyskanego dzięki ponownemu wykorzystaniu odpadów przez selektywne spiekanie laserowe. Inicjatywa, z której inne firmy mogłyby skorzystać bez wahania!
TOP 7 – Makaron o unikalnych kształtach
Włoska marka Barilla ujawniła swoją pierwszą drukarkę 3D zdolną do produkcji świeżego makaronu o niesamowitych kształtach w mniej niż dwie minuty! Maszyna, która interesuje wiele restauracji i jest to główny cel przyszłości marki.
Drukarka wymaga wody i mąki do działania i jest oparta na technologii FDM. Osadza mieszaninę warstwa po warstwie, aż do uzyskania pożądanego kształtu. Na razie jest tylko jeden prototyp, ale mamy nadzieję, że będzie gotowy jeszcze w tym roku!
TOP 8 – Kryształ, materiał wydrukowany w 1640 ° C
Izraelska firma Micron3DP ujawniła kilka miesięcy temu swoją szklaną technologię druku 3D zainicjowaną przez MIT; współpracowali razem, aby opracować proces, który wkrótce powinien zostać skomercjalizowany.
Szkło oferuje wysoką wytrzymałość chemiczną, biokompatybilność, łatwą sterylizację i wiele innych właściwości, które czynią go bardzo atrakcyjnym dla przemysłu medycznego i lotniczego. Aby uzyskać przezroczystość, drukarka musi osiągnąć temperaturę do 1640 ° C. Tworzenie elementów odbywa się warstwa po warstwie w procesie osadzania materiału, który jednak ogranicza dokładność gotowego modelu.
TOP 9 – Guma do żucia, do wydruków 3D
Chia-Ling Lin i Maria Nelson połączyły siły, tworząc Gumlab.uk, pierwszy angielski startup, który drukuje gumę do żucia 3D. Są częścią klasycznej drukarki 3D FDM 3D i nazwali ją GumJet. Zaskakujące w tej drukarce jest zastosowany materiał: pasta do żucia. Ta pasta ma zapach nadający smak końcowej gumie do żucia. Materiał jest wytłaczany i nakładany warstwa po warstwie. Według twórców guma do żucia z drukarki 3D, ma ten sam smak co bardziej tradycyjna guma do żucia. Jedyna różnica polega na fakturze: kiedy zaczynamy żuć, odczuwamy różne warstwy wydruku!
TOP 10 – Włókna korka
Korek jest używany głównie do produkcji korków butelek wina: dziś do tego celu używa się 80%. Colorfabb zyskał inne zastosowanie: holenderska marka zaprojektowała trójwymiarowe włókno korkowe, CorkFill . Jest używany z dowolną drukarką 3D FDM. Nie wymaga specjalnych specyfikacji technicznych; na przykład filament jest drukowany w konwencjonalnej temperaturze 210–230 °.
TOP 11 – Bambus w innej formie
Kontynuujemy z oryginalnymi filamentami, opracowanymi przez Colorfabb: tym razem Holender oparł się na bambusie, roślina ta charakteryzuje się długimi pustymi łodygami o bardzo szybkim wzroście. BambooFill jest mieszanką PLA / PHA i włókna bambusowego, co sprawia, że jest to w 100% materiał organiczny. Oferuje bardzo dobrą przyczepność i izotropię, co oznacza, że ma dużą zdolność do drukowania we wszystkich kierunkach. Poza tym, że jest organiczny, ładnie pachnie: po drukowaniu pojawia się zapach popcornu!
TOP 12 – Inna kultura lnu
Texilis, to francuska firma konsultingowa specjalizująca się w innowacji lnu, która działa w różnych sektorach, takich jak budownictwo, rozrywka i druk 3D. Opracowała filament 3D oparty na lnie, który ma wiele zalet. Ten filament, który jest biodegradowalną mieszanką na bazie PLA, pasuje do większości drukarek 3D FDM. Zapewnia lepszą odporność niż tworzywa sztuczne: jego zginanie i rozciąganie ma bardzo dobre wskaźniki, co również zmniejsza grubość drukowanych warstw, a tym samym zmniejsza wagę.
Źródło: https://www.3dnatives.com