Dzięki drukowi 3D codzienne życie wielu osób niepełnosprawnych uległo poprawie. Technologia umożliwia tworzenie obiektów i usług, które są proste w użyciu i dostosowane do niepełnosprawności, takie jak spersonalizowane wózki inwalidzkie, protezy, ortezy itp.
Przede wszystkim zastosowanie technologii wytwarzania przyrostowego ułatwia dostosowanie każdego urządzenia do użytkownika, szybciej i taniej. W niektórych przypadkach dodaje ważny element estetyczny, zmieniając nasze spojrzenie na niepełnosprawność. Przykłady obejmują protezy dziecięce inspirowane ich ulubionymi superbohaterami. Jak zobaczysz, jest coraz więcej inicjatyw łączących drukowanie 3D z niepełnosprawnością, więc sprawdź poniżej 12 najlepszych aplikacji do drukowania 3D dla osób niepełnosprawnych!
1 -Modułowy wózek inwalidzki
Wheelwear, opracowane przez Disrupt Disability, to modułowy wózek inwalidzki, który można stale dostosowywać do swojego ciała i stylu. Firma z siedzibą w Wielkiej Brytanii zapewnia osobom potrzebującym wózka inwalidzkiego wybór, podobnie jak przy zmianie butów. Ich modułowy wózek inwalidzki ma mechanizmy szybkiego zwalniania, które umożliwiają łatwą zmianę siedzenia, oparcia, przednich kół, podnóżka i innych. Technologią wykorzystywaną do produkcji elementów wózka Disrupt Disability, jest druk 3D. Umożliwia tworzenie nowych modułów dopasowanych do zmieniających się potrzeb i preferencji danej osoby, za rozsądną cenę, zamiast produkować całkowicie nowy wózek inwalidzki. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ .
2 – Bohaterskie ramię z Open Bionics
Open Bionics jest firmą stojącą za Hero Arm, która jest pierwszym na świecie zatwierdzonym klinicznie bionicznym ramieniem drukowanym w 3D. Hero Arm to nie tylko prosta proteza z drukarki 3D, ale bioniczne urządzenie, które pomaga osobom po amputacji, odzyskać utracone funkcje. Tradycyjnie urządzenia te są niezwykle drogie, z czym firma walczy, a ich cena początkowa wynosi około 5000 GBP. Urządzenie prezentuje funkcjonalność obejmującą wiele uchwytów i zwiększającą estetykę dla dorosłych i dzieci po amputacji poniżej łokcia. Misją Open Bionics jest przekształcanie różnic w supermoce, dlatego właśnie dostosowywalna konstrukcja urządzenia jest tak ważna, aby ludzie czuli się wzmocnieni. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ .
3 – Społeczność e-NABLE
Społeczność e-NABLE to grupa osób z całego świata, które wspólnie pracują nad stworzeniem protez drukowanych w 3D dla potrzebujących. Społeczność składa się z około 2000 wolontariuszy, którzy wspólnie pracują nad sposobami ulepszenia projektów do druku 3D rąk i ramion w wersji open source, a także ich drukowania 3D. Te drukowane protetyki 3D są bezpłatne lub bardzo tanie, a około 8000 odbiorców skorzystało już z wysiłków i pracy społeczności e-NABLE. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ .
4 – Virtuoz z FeelObject
FeelObject to młody francuski startup, który stworzył Virtuoz, dotykową i interaktywną drukowaną mapę 3D dla wszystkich osób z upośledzeniem wzroku. Mapa jest drukowana na drukarce 3D FDM z nylonu i można ją dostosować do potrzeb użytkownika. Została zaprojektowana do reprezentowania wnętrza budynku, mieszkania, domu itp. Ta wydrukowana mapa 3D zawiera również symbole odpowiadające punktom orientacyjnym (wyjście awaryjne, toalety itp.): Gdy osoba je naciska, uzyskuje informacje dźwiękowe, które poprowadzą ich podczas podróży.
5 – Denise Schindler
W wieku 2 lat Denise Schindler musiała amputować prawą nogę po wypadku tramwajowym. Jej niepełnosprawność nie przeszkodziła jej w osiągnięciu sukcesu sportowca: w wieku 31 lat wygrała kilka wyścigów rowerowych i zdobyła kilka medali paraolimpijskich. Dzięki Autodesk była w stanie zeskanować górną część nogi i wykonać pomiary, aby stworzyć idealnie dostosowane urządzenie protetyczne, które następnie wydrukowano w 3D na potrzeby wyścigu.
6 – ThisAble z IKEA
W marcu ubiegłego roku gigant meblowy, wprowadził na rynek serię ThisAble: drukowane w 3D rozszerzenia mebli, które zostaną przymocowane do szafek, sof, zasłon prysznicowych itp. W celu ułatwienia codziennego życia osobom niepełnosprawnym. 13 modeli jest dostępnych online, do pobrania za darmo. Zazwyczaj można wydrukować przedłużenie 3D, aby podwyższyć sofę, łatwiej usiąść i wstać, ale także zderzaki do okien, aby uchronić je przed uderzeniami spowodowanymi przez wózek inwalidzki itp. Wszystkie modele można znaleźć TUTAJ .
7 – Dotknij sztuki Prado
To, co zwykle jest zabronione w muzeum, a mianowicie dotykanie dzieł, jest dozwolone w Prado w Madrycie. Muzeum zaprosiło osoby niedowidzące na oryginalną prezentację, aby mogli dotknąć wydrukowanych w 3D kopii słynnych obrazów. Dzięki arcydziełom takim jak Mona Lisa Da Vinci lub Goya Dürera ludzie niedowidzący mogą dosłownie uchwycić piękno sztuki.
8 – Skanowanie i drukowanie 3D w chirurgii
Microtia to wada ucha, która dotyka dziś jedno dziecko na 15 000 urodzeń. Charakteryzuje się niedorozwojem małżowiny usznej. Zwykle dotyczy to tylko jednego ucha, a drugie jest w pełni sprawne. Szkoccy lekarze używają skanowania 3D w celu odtworzenia implantu dostosowanego do pacjenta: skanują ucho, modelują je i tworzą prototyp do rekonstrukcji implantu.
9 – See3D
See3D to program, który organizuje drukowanie i dystrybucję modeli do drukowania 3D dla osób niewidomych. Każdy, kto jest niewidomy, ma wadę wzroku lub jest rodzicem lub nauczycielem osoby niewidomej, może złożyć wniosek o model. Może to być karta, samochód lub zwierzę. Następnie See3D łączy się z ludźmi, którzy mają drukarki 3D, tworzy model i wysyła go pocztą do odbiorcy. Modele te zazwyczaj zawierają opisy w alfabecie Braille’a, aby osoby niewidome mogły samodzielnie odkrywać i rozumieć swój model. W tym projekcie See3D szuka wsparcia przy tworzeniu modeli, a także wsparcia finansowego dla kampanii pozyskiwania funduszy. Dowiedz się więcej o See3D TUTAJ .
10 – Paradiddle
Paradiddle to nazwa protezy ręki opracowanej przez Dominica Siguanga Ma z Chin, specjalnie dla osób po amputacji, które chcą grać na perkusji. Aby uzyskać jak najlepszy wynik, projekt opracowano we współpracy ze znanym perkusistą Gregem Antonem. Model open source składa się z kilku elementów, które można łatwo zmontować po wydrukowaniu z PA-12, wzmocnionego włóknem szklanym. Wnętrze protezy z drukarki 3D pokryte jest pianką EVA, aby zapewnić perkusiście maksymalny komfort. Funkcjonalnie proteza ma również wiele do zaoferowania, dlatego opracowano mechanizm, który pozwala użytkownikowi lepiej kontrolować odrzut pałeczek w celu zagrania na perkusji. Więcej informacji o projekcie można znaleźć TUTAJ .
11 – H (kolczyk)
H (Kolczyk) to kolekcja aparatów słuchowych, które są bliższe kolekcji biżuterii niż dobrze znanym aparatom słuchowym. Projekt został stworzony przez Kate, francuską fotografkę, która ma problemy ze słuchem od 25 lat, oraz dwóch projektantów, Florę i Julie, stojących za FandD Studio. Wspólnie postanowili stworzyć projekt. Za pomocą skanera 3D udało im się dotrzeć do skomplikowanych miniatur i zacząć dokładnie modelować aparat słuchowy. Większość protez, które obecnie istnieją na rynku, stara się ukryć niepełnosprawność, cel H (kolczyk) jest wręcz przeciwny.
12 – Konfigurowalna protetyka UNYQ
Za pomocą technologii wytwarzania przyrostowego amerykański startup UNYQ, założony w 2014 roku, oferuje estetyczne i konfigurowalne rozwiązania dla osób noszących protezę na kończynie dolnej. Jego celem jest opracowanie dostosowywanych osłon, które pozwalają użytkownikowi wybierać kształty, kolory i tekstury za pomocą technologii 3D, dzięki czemu każda proteza jest wyjątkowa i inna. Ta młoda firma ma także linię produktów, we współpracy z 3D Systems i Studio Bitonti: dostosowywane gorsety do skoliozy, który pozwalają pacjentom osiągnąć cel leczenia. UNYQ umożliwia wykazanie niepełnosprawności w estetyczny sposób, a także fakt, że akcesoria do noszenia marki mogą być gotowe w ciągu trzech tygodni. Więcej informacji znajdziesz TUTAJ .
Źródło: https://www.3dnatives.com/