Threeding i Artec digitalizują olbrzymią kolekcję paleontolaogiczną

Threeding i Artec digitalizują olbrzymią kolekcję paleontolaogiczną

Czy kiedykolwiek chciałeś posiadać więcej wydruków 3D skamieniałości dinozaurów?

Threeding i Artec 3D ogłosiły wspólny projekt w dziedzinie paleontologii. Wspólnie digitalizują ogromną kolekcję paleontologiczną należącą do jednego z największych prywatnych kolekcjonerów w Europie Środkowej i Wschodniej, Radoslava Trayanova.

Eksponaty pochodzą głównie z okresu pliocenu, miocenu i paleocenu. Trayanov zbierał szczątki, odciski i ślady zwierząt głównie z Europy, a niektóre z jego modeli pochodzą z Ameryki Północnej.

Teraz jednak każdy ma szansę cieszyć się, kupować i drukować wersje 3D tych modeli, pobierając je ze strony Threeding.

Stan Partalev, współzałożyciel Threeding, powiedział:

„Jesteśmy bardzo zadowoleni z uruchomienia tej nowej kolekcji. Praca z Panem Trayanovem i zespołem z Artec 3D była bardzo ekscytująca i pozwoliła nam wnieść nasze doświadczenie w unikalną dziedzinę paleontologii. Ten projekt jest kolejnym krokiem w kierunku naszego celu, jakim jest przekształcenie Threeding.com w ostateczną cyfrową bibliotekę wysokiej klasy naukowych i edukacyjnych modeli do druku 3D.”

Przechwytywanie modeli paleontologicznych za pomocą skanowania 3D

Artec 3D wykorzystał swoją profesjonalną technologię skanowania 3D o wysokiej rozdzielczości, aby uchwycić kształt i teksturę każdej skamieniałości. Do modelowania 3D i postprocessingu zespół wykorzystał Artec Studio 11.

Artyom Yukhin, prezes i dyrektor generalny firmy Artec 3D, powiedział:

„Dzięki technologii skanowania 3D, rozpowszechnianie informacji naukowych stało się łatwiejsze niż kiedykolwiek. Prywatna kolekcja pana Trayanova jest tego doskonałym przykładem, ponieważ ludzie z całego świata mają teraz dostęp do rzadkich skamieniałości, które on pieczołowicie gromadził. Dzięki niesamowitej szczegółowości, z jaką nasze skanery 3D mogą rejestrować obiekty, wirtualne i wydrukowane w 3D repliki stworzone przez Threeding.com pozwolą ludziom odkryć skomplikowane szczegóły tych skamieniałości.”

Jest to pierwszy komercyjny projekt łączący druk 3D i paleontologię. Firma Threeding dodała skamieniałości do swojej biblioteki ponad 1000 modeli historycznych i naukowych.

Na platformie Threeding można już znaleźć pierwsze 50 modeli. Kilka z pilotażowych modeli to: Hypsopatagus meneghini, Belemnitella, płytka z amonitami z Callovian, Lampadaster sp. Cotteau i skamieniałość Hemipneustes Striatoradiatus.

Wszystkie modele mogą być drukowane 3D w kolorze i są teksturowane dla uzyskania pełnego efektu. Ceny wahają się od 10 do 20 dolarów. Można również kupić fizyczny wydruk 3D, ale ceny będą się różnić.

Ale to nie koniec współpracy – obie strony obiecują, że w przyszłości będzie jej jeszcze więcej. Artec i Threeding twierdzą, że pracują już nad kolejnym projektem, który zostanie ogłoszony wkrótce.

Żródło: https://all3dp.com