Thingiverse: wskazówki i porady, jak zoptymalizować wyszukiwanie modeli 3D

Thingiverse: wskazówki i porady, jak zoptymalizować wyszukiwanie modeli 3D

Thingiverse jest jednym z najpopularniejszych repozytoriów modeli 3D. Być może dzieje się tak dlatego, że ma łatwą do wpisania nazwę? A może dlatego, że zgromadził przez lata olbrzymią ilość modeli 3D do druku, co czyni go niezbędnym zasobem.

Niezależnie od powodów dla których korzystasz lub chciałbyś skorzystać z Thingiverse, przedstawiamy w tym artykule porady i wskazówki, które zwiększą Twoje szanse na trafne wyszukanie potrzebnego modelu. 

Porada nr 1. Użyj operatorów wyszukiwania

Obraz porad i wskazówek Thingiverse: znajdź lepsze modele, szybciej: wskazówka nr 1. Użyj operatorów wyszukiwania
 

Przed zapoznaniem się bezpośrednio ze stroną Thingiverse, naszą pierwszą rekomendacją jest uruchomienie Twojej wyszukiwarki Google i  skorzystanie z funkcji wyszukiwania zaawansowanego.

Jeśli masz dość jasne wyobrażenie o modelu, którego szukasz i brakuje ci czasu, możesz skorzystać z pomocy szczegółowych zapytań w wyszukiwarce Google.

Przejdziemy przez ten proces, poszukując hipotetycznie nowego kanału wentylatora dla Creality Ender 3. 

Wyszukiwanie tego terminu bezpośrednio w Thingiverse daje mieszany asortyment – wiele z wyników pasuje, a wiele nie. Otrzymujemy również reklamy prezentowane w taki sam sposób, jak przedmioty, a także modele niezwiązane z naszym wyszukiwaniem.

Jednak przechodząc do Google (w pasku adresu URL lub w nowej karcie), możemy użyć jakiegoś operatora wyszukiwania, aby zawęzić nasze wyszukiwanie z całej sieci, do czegoś znacznie bardziej ukierunkowanego i specyficznego dla naszych potrzeb.

Po pierwsze, chcemy tylko szukać elementów w witrynie Thingiverse. W tym celu użyjemy operatora site: na początku naszego zapytania wyszukiwania wraz z domeną, do której chcemy ograniczyć nasze wyszukiwanie.

Zaczynamy więc swoje zapytanie od:

site: thingiverse.com

Idąc o mały krok dalej, zdecydowaliśmy, że w rzeczywistości chcemy znaleźć tylko strony z rzeczami – żadnych wewnętrznych stron wyszukiwania, kolekcji ani stron grupowych w Thingiverse, tylko rzeczy.

Patrząc na adres URL dowolnej strony z jedną rzeczą w Thingiverse, widzimy, że „/ thing” występuje po domenie głównej.

Tak więc, początek naszego wyszukiwanego hasła to teraz:

site: thingiverse.com/thing

Wszelkie wyszukiwane hasła, które dodamy po tym początkowym elemencie naszego zapytania, dadzą wyniki wyszukiwania dla tych terminów, które są jedynie stronami rzeczy w Thingiverse.

Ale bądźmy jeszcze bardziej konkretni. Wyszukanie „kanału wentylatora Ender 3” da nam wszelkiego rodzaju wyniki, które łączą się lub tylko częściowo spełniają żądanie stron z tymi terminami. To krok we właściwym kierunku, ale niewystarczająco konkretny.

Cudzysłowy to nasz następny punkt wyjścia. Umieszczanie cudzysłowów wokół klastrów słów, zmusza zapytanie wyszukiwania do rozważenia wymienionych terminów w kolejności, w jakiej są podane. Nie zmuszając wyszukiwania do rozważenia słowa Endera i liczby 3 razem, otrzymujemy wyniki dla Endera 5 lub Endera 6 (spełniające interpretację Ender + wentylator + kanał), a także inne kombinacje i interpretacje.

Jednak wyszukiwanie „” Ender 3 ″ fan channel ”daje strony, które w szczególności odnoszą się do Ender 3, zwiększając szanse na wyniki wyszukiwania zgodne z naszymi intencjami.

Więc teraz jesteśmy gotowi:

site:thingiverse.com/thing “Ender 3” fan duct

Już jesteśmy znacznie bliżej niezwykle skoncentrowanych poszukiwań naszego nowego kanału wentylatora Ender 3.

To, czego nasze obecne wyszukiwanie nie bierze pod uwagę, to Creality Ender 3 V2. Nie chcemy kanałów wentylatorów dla tej drukarki, ale nasz bieżący ciąg wyszukiwania nadal pozwala na uwzględnienie wyników obejmujących Ender 3 V2. Potrzebujemy naszego wyszukiwania, aby zignorować V2.

Aby to zrobić, dodajemy do naszego wyszukiwania kolejny warunek, używając prostego myślnika lub symbolu „minusa”. Dodanie „ -V2 ” do naszego ciągu wyszukiwania zmusi nasze wyniki do pominięcia jakiejkolwiek wzmianki o V2 ​​i bezpiecznie ograniczy wyniki naszych kanałów wentylatora do tych, które są odpowiednie dla Endera 3.

W końcu pozostaje nam zapytanie wyszukiwania:

site:thingiverse.com/thing “Ender 3” fan duct -V2

Istnieje wiele innych modyfikatorów, które warto sprawdzić, ale kilka podstawowych opisanych powyżej, jest niezwykle przydatnych podczas wyszukiwania modeli 3D (i ogólnego codziennego przeglądania sieci).

Porada nr 2. Użyj Thangs

Obraz porad i wskazówek Thingiverse: znajdź lepsze modele, szybciej: wskazówka nr 2. Użyj Thangs
 

W ostatnich latach pojawiły się agregatory wyszukiwania modeli 3D, jednym z nim jest Thangs

Strona wyników wyszukiwania Thangs
Oto jak wygląda skoncentrowane wyszukiwanie na Thangs

Thangs gromadzi modele 3D z większości repozytoriów modeli 3D, w tym również z  Thingiverse, dzięki czemu stanowi użyteczny sposób wyświetlania określonych wektorów w witrynie. Gdy musisz znaleźć coś podobnego do modelu, który już masz – możesz umieścić model w pasku wyszukiwania, a Thangs wyszuka geometrycznie podobne modele w Internecie. Super przydatne.

Wyszukując w Thangs, możesz również używać operatora dopasowania ścisłego, co pozwala na bardziej precyzyjne wyświetlenia modeli. Oprócz modeli przesłanych wyłącznie przez Thangs, możesz filtrować wyniki, aby szukać wszędzie, tylko na Thangs lub w witrynach zewnętrznych.

Porada nr 3. Dołącz do grup, śledź projektantów

Obraz porad i wskazówek Thingiverse: znajdź lepsze modele, szybciej: wskazówka nr 3. Dołącz do grup, śledź projektantów
Thingiverse’s Groups

Kiedy po raz pierwszy odwiedzisz stronę Thingiverse, Twoją uwagę najprawdopodobniej przyciągnie pasek wyszukiwania. Prawdopodobnie tam zaczyna się większość wizyt na stronie Thingiverse, od wpisania wyszukiwanego hasła. Jeśli jednak zignorujesz to i otworzysz główną nawigację, znajdziesz kilka dodatkowych opcji, w tym „ Groups” i „ Designers”.

Kliknięcie na Thingiverse Groups, pozwala otworzyć się na jeden z bardziej społecznych aspektów Thingiverse. Tutaj rozwijają się grupy tworzone przez użytkowników, z forami dyskusyjnymi na temat modeli i ogólnie drukowania 3D, a także z wyselekcjonowaną kolekcją modeli odpowiednich dla grupy.

Grupa inżynieryjna Thingiverse
Strona docelowa grupy inżynierów w Thingiverse

Te grupy tworzone przez użytkowników, nadają Thingiverse nowy wymiar. Obecnie najpopularniejsze grupy to Engineering, Creality Ender 3, Prusa i3, Raspberry_Pi oraz nasza ulubiona, o żartobliwym tytule Things with Actual Uses. Każda z nich służy jako skrót do popularnych i istotnych modeli na dany temat, co bardzo nam się podoba. To o wiele przyjemniejszy sposób na znalezienie modeli, niż przedzieranie się przez kolejne strony wyników wyszukiwania w Thingiverse.

Porada 4. Użyj filtrów

Obraz porad i wskazówek Thingiverse: znajdź lepsze modele, szybciej: wskazówka nr 4. Użyj filtrów
Łatwo przeoczyć: filtry wyszukiwania Thingiverse
 

Filtry wyszukiwania Thingiverse, są niestety łatwe do przeoczenia. Jest to funkcja podzielona na trzy oddzielne klasy filtrów i umożliwia sortowanie według przedziału czasowego (od najnowszego do najpopularniejszego wszechczasów) oraz popularności według liczby marek. „Popular All Time” i „Most Makes” wydają się dawać w dużej mierze tę samą listę wyników.

Kategorie wyszukiwania Thingiverse
Filtr kategorii wyszukiwania Thingiverse pozwala zawęzić wyszukiwanie do elementów oznaczonych w określonym obszarze tematycznym

Drugie menu zawiera kategorie. Przydatne do zawężenia wyszukiwania do konkretnego pola, takiego jak „Jewelry” lub „R/C Vehicles,”, możesz użyć tego do umieszczenia tematycznych granic wokół wyszukiwania w Thingiverse.

Na koniec dostępne jest menu rozwijane „Filter by”, w którym można zawęzić wyszukiwanie Thingiverse do aspektów wykraczających poza same rzeczy i zamiast tego szukać konkretnych projektantów, grup lub marek przedmiotu.

Wyszukiwanie Thingiverse według typu licencji
Przydatne, jeśli masz na myśli komercyjne wykorzystanie modeli, Thingiverse umożliwia filtrowanie według typu licencji

Najważniejszym aspektem tego trzeciego rozwijanego menu, jest możliwość zawężenia wyszukiwania według typu licencji. Jeśli szukasz modelu, którego możesz użyć ponownie w celach komercyjnych lub dostosować do własnych zastosowań bez ograniczeń, to właśnie tutaj znajdziesz odpowiednie modele.

Porada nr 5. Użyj swojego smartfona

Obraz porad i wskazówek Thingiverse: znajdź lepsze modele, szybciej: wskazówka nr 5. Użyj swojego smartfona
Spośród nielicznych aplikacji na smartfony, które korzystają z Thingiverse API, 3D Geeks wydaje się najlepszy
 

Jedną z rzeczy, które Thingiverse robi bardzo dobrze, jest oferowanie otwartego interfejsu programowania aplikacji (API). Krótko mówiąc, oznacza to, że programiści zewnętrzni mogą tworzyć programy i aplikacje, które mogą łatwo komunikować się z Thingiverse.

Z tego powodu nie brakuje przeglądarek Thingiverse, z których każda oferuje własną odsłonę podczas odkrywania modeli, a w niektórych przypadkach dodatkowe funkcje, które nie są dostępne w podstawowej witrynie Thingiverse.

Najlepsze, co możemy znaleźć, to wysoko oceniana aplikacja 3D Geeks. Dostępna na iOS i Androida, oferuje prawdopodobnie najbardziej zręczne mobilne doświadczenie Thingiverse, prezentując zawartość witryny w bardziej przyjazny dla użytkownika sposób. Na szczególną uwagę, zasługuje bezpośrednia integracja z OctoPrint, Klipper, Duet3D, Prusa Connect, AstroPrint oraz rozszerzeniami przeglądarki, z których wszystkie zapewniają różny stopień kontroli podczas wysyłania modeli do drukarki lub przeglądarki internetowej.

Aplikacja 3D Geeks ma ogromną przewagę nad witryną Thingiverse, z nieskończonym przewijaniem wyszukiwania modeli i wygodnie umieszczonymi przyciskami filtrów. Niektóre funkcje są dostępne odpłatnie ~ 5 USD, jednak wydaje się to być odpowiednia kwota za to, co oferuje aplikacja.

Pamiętaj jednak, że mogą istnieć ograniczenia geograficzne dla aplikacji 3D Geeks – testując ją w naszym biurze w Niemczech, mogliśmy ją pobrać na Androida, ale okazało się, że jest ona niedostępna w naszym regionie na iOS. 

Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z powyższymi wskazówkami, wyszukiwanie modeli stanie się łatwiejszym i szybszym procesem.

Licencja: Tekst „ Thingiverse Tips & Tricks: Find Better Models, Faster ” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: All3DP