Termoformierka Mayku FormBox: Przejrzyj specyfikację

Termoformierka Mayku FormBox: Przejrzyj specyfikację

Nie daj się zwieść temu prostemu wyglądowi - Mayku Formbox to urządzenie o wielu zastosowaniach, od produkcji czekoladek, po wzornictwo przemysłowe. Przejrzyjmy specyfikację, aby dowiedzieć się, co może dla Ciebie zrobić.

Niemal każdemu producentowi, mogłaby się zakręcić łza w oku, gdybyś zaczął mówić o radościach i korzyściach jakie daje formowanie próżniowe. Dla większości jest to niejasno znany proces przemysłowy, zarezerwowany dla niszowych zastosowań. Mayku chce to zmienić za pomocą FormBox: maszyny, która według producenta „wykonuje formy w kilka sekund, przyspieszając cykl rozwoju produktu”.

Źródło: https://www.mayku.me/

Dla niewtajemniczonych, formowanie próżniowe jest procesem, w którym arkusz tworzywa sztucznego jest podgrzewany do temperatury formowania, następnie rozciągany nad formą, przy jednoczesnym dociskaniu, wynikającym z działania próżni. Jest to proces tradycyjnie stosowany, między innymi do produkcji opakowań do żywności oraz drzwi kabin samolotów, o których większość konsumentów nigdy by nie pomyślała.

Mayku FormBox dostarcza tę technologię w przyjaznym dla konsumenta, łatwo dostępnym opakowaniu. Jest to maszyna produkująca formy, które można wypełniać czekoladą, betonem, gipsem, jesmonitem (rodzajem żywicy do odlewania) i innymi materiałami. Zalety Mayku FormBox: dostępność, prostota i szybkość. Historie klientów na stronie internetowej producenta jasno dokumentują, w jaki sposób urządzenie jest wykorzystywane we wszystkich rodzajach przemysłu. Bez zbędnych ceregieli, zanurkujmy w arkuszu specyfikacji i zgłębmy naszą wiedzę o Mayku FormBox.

Źródło: https://www.mayku.me

Cechy charakterystyczne

Kompaktowy i bezpieczny:
Wymiary Mayku FormBox  to zaledwie 466 mm x 274 mm, więc bez problemu zmieści się na Twoim biurku. Obudowa w kolorze szarym, jest ozdobiona jasnożółtymi pokrętłami. Na pierwszy rzut oka wygląda jak zabawka technologiczna hipstera. Pod górną częścią maszyny, schowana jest prosta grzałka, która podnosi temperaturę plastikowego arkusza, do wymaganych stopni Celsjusza. Przygotowuje w ten sposób arkusz, do nadania mu kształtu formy, za pomocą kratki próżniowej umieszczonej w dolnej części maszyny.

Jest to proste, ale działa.

Szeroka kompatybilność materiałowa

Za pomocą form plastikowych produkowanych na FormBox, można formować wszelkiego rodzaju materiały: galaretkę, żywicę, lód, beton i inne. Płyty odlewnicze są bezpieczne dla żywności i nadają się do wielokrotnego użytku.  Dodatkowo, każde urządzenie jest dostarczane z pakietem Mayku Pour. Jest to mieszanka proszkowa, którą można wykorzystać do wykonania trwałych form do Formbox. Zaletą stosowania Mayku Pour do formowania próżniowego, zamiast najczęściej używanych wydruków 3D, jest to, że formy wykonane z Mayku Pour nie odkształcą się po wielokrotnym użyciu.

Arkusz tworzywa sztucznego, który zostaje wtłoczony do formy jest przecież dość gorący, co stanowiłoby problem, ponieważ większość tworzyw sztucznych wydrukowanych na drukarce 3D, ma stosunkowo niską temperaturę mięknięcia.

Tworzenie formy za pomocą Formbox. (Źródło: Cool Components)

Elastyczność arkusza formującego

Według producenta, Mayku FormBox najlepiej sprawdza się w przypadku arkuszy materiału o grubości od 0,25 do 1,5 mm. Oczywiście Mayku, oferuje również własne arkusze formujące w dwóch wariantach: przezroczysty arkusz odlewniczy i biały arkusz formujący. Pierwszy arkusz ma nieprzywierającą, elastyczną powierzchnię, która jest idealna do łatwego usuwania szablonów i odlewów, podczas gdy drugi, nieprzezroczysty, biały arkusz jest przeznaczony do projektów rzemieślniczych lub pakowania produktów. Co ciekawe, oba materiały w pełni nadają się do recyklingu, a także są częściowo wykonane z przetworzonych odpadów plastikowych.

Pierwsze wrażenia

Producent Mayku FormBox, był na tyle uprzejmy, że jakiś czas temu wysłał nam jedno urządzenie. Przetestowaliśmy je, jeszcze przed napisaniem tego artykułu. Wstępną konfigurację i kilka pierwszych zadań, określilibyśmy jako intuicyjne i bezproblemowe,  dzięki pomocnej instrukcji obsługi, dołączonej do pudełka. W rezultacie, w ciągu trzydziestu minut od rozpakowania, termoformierka mogła podjąć się swoich zadań, a efekty jej możliwości, wzbudzały podziw wśród ekipy w biurze (zamrażarka biurowa ma być wkrótce zaopatrzona, w kilka bardzo ciekawych kostek lodu).

Formowana próżniowo przeglądarka hologramów. (Źródło: All3DP)

Specyfikacje techniczne

Rozmiar i waga:

Wysokość – 315 mm

Długość (z uchwytami) – 466 mm

Szerokość – 274 mm

Powierzchnia robocza – 200 mm x 200 mm

Waga – 13 kg

Zasilanie:

Dostępne są modele 110V i 240V. Można także zastosować adaptery, przy dopuszczalnym napięciu o innych wartościach.

Zakres temperatur pracy, wbudowanej grzałki wynosi 160°C – 340°C.

Kompatybilne materiały do formowania

Mayku FormBox najlepiej pracuje z płytami termoplastycznymi o grubości 0,25 – 1,5 mm. Poniżej znajdują się nazwy techniczne:

  • PETg (Powszechnie spotykany w formach bezpiecznych dla żywności)
    HIPS (Powszechnie spotykany w kubkach jednorazowych)
  • ABS (Wytwarzane są z niego zabawki, np. klocki typu lego)
  • Polistyren (Powszechnie występujący w opakowaniach produktu)
  • Polipropylen (Świetny do stosowania jako forma do odlewania żywicy)
  • Poliwęglan (Powszechnie spotykany w butelkach do napojów)
  • Polietylen (Powszechnie spotykany w  płycie piankowej)
  • Akrylowe PMMA (Powszechnie spotykane w podświetlanych znakach, literach, tablicach)
  • Materiały do odlewania: Beton, silikon, czekolada, galaretka, żywica, lód, pianka, jesmonit, gips.

License: The text of „Mayku Formbox Vacuum Former:Review the Specs” by All3DP is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Źródło: https://all3dp.com/