Pracując na podstawie oryginalnych planów, Marcus Wu wydrukował w 3D mechaniczny kalkulator Curta.
Kiedy ktoś mówi ci, że czegoś nie da się zrobić… Zignoruj go. Bo właśnie z taką reakcją spotkał się Marcus Wu, gdy powiedział, że zamierza wydrukować mechaniczny Curta Caculator i 18 miesięcy później, udało mu się ukończyć działający model.
Dla niewtajemniczonych, Curta Calculator jest cudem inżynierii mechanicznej. Oryginał, to lśniący, czarny cylinder z korbką na jednym końcu, o wielkości i kształcie zbliżonym do młynka do pieprzu.
Jest niesamowity do liczenia, a do jego zasilania nie jest potrzebna ani jedna bateria. W rzeczywistości jest to stopniowy mechanizm bębnowy zawierający 605 skomplikowanych części, zdolny do dodawania, odejmowania, mnożenia, dzielenia, a nawet pierwiastków kwadratowych.

Kalkulator Curta był w powszechnej produkcji przez krótki czas od lat 40-tych do 70-tych. Możesz zobaczyć wspaniałą demonstrację wideo oryginalnego kalkulatora Curta na stronie Tested. Więcej o jego historii możecie przeczytać na stronie Gizmodo UK . Historia jej wynalezienia jest równie niesamowita, jak sama historia Curta.
Na potrzeby swojej repliki, Wu wydrukował Curta w skali 3:1 na drukarce 3D gMax 1.5 z hotendem E3D Chimera. Powodem zwiększenia rozmiaru jest fakt, że drukarki 3D klasy konsumenckiej nie są w stanie zapewnić tak delikatnych tolerancji jak oryginalna Curta.
Modelowanie zostało w całości wykonane przez Wu na podstawie oryginalnych rysunków technicznych. Zobacz film przedstawiający wydrukowaną w 3D Curtę w akcji poniżej:
Kalkulator Curta zmierza na Maker Faire
Teraz, gdy projekt jest ukończony, Wu został zaproszony na Charlotte Mini Maker Faire, aby zademonstrować swój model.
Wu mówi również, że na pewnym etapie będzie udostępniał swoje pliki STL, aby inni mogli spróbować zbudować swoją własną Curtę. Ale ponieważ istnieją setki indywidualnych plików dla tak skomplikowanego projektu, ściągnięcie ich wszystkich razem zajmie trochę czasu.
W związku z tym projekt wygląda na niezwykle skomplikowany i nie jest przeznaczony dla osób o słabym sercu.

Autor projektu pracował między innymi nad dopracowaniem konstrukcji wsporczych w Simplify3D. “Zachowałem projekt w większości bez zmian, zamiast go modyfikować w celu wyeliminowania konieczności stosowania podpór” – powiedział. “Simplify3D znacznie ułatwia życie, ale prawidłowe ustawienia są nadal najważniejsze”.
Ta replika może obniżyć wygórowane ceny, jakie znajdziemy na eBay’u za oryginalną Curtę. Jeśli nie, to techniki produkcji addytywnej są cały czas udoskonalane. Z niecierpliwością czekamy na dzień, w którym będziemy mogli wydrukować i bawić się modelem w skali 1:1. Druk 3D stale się rozwija i daje coraz większe możliwości.

Żródło: https://all3dp.com