Jaką temperaturę możesz ustawić
Możesz znać temperaturę topnienia materiału i idealną temperaturę dyszy, ale temperatura zeszklenia jest zupełnie inną miarą dla filamentu do druku 3D. Temperatura zeszklenia opisuje punkt, w którym materiał zaczyna zmieniać się ze stanu stałego w lepki, gęsty stan. Innymi słowy, jest to moment, w którym materiał oficjalnie zaczyna opuszczać całkowicie stałą formę.
Temperatura zeszklenia jest przydatna z kilku powodów. Przede wszystkim informuje o ograniczeniach termicznych danego materiału: jak bardzo można go podgrzać, zanim zacznie się odkształcać.
Informacje te można wykorzystać do określenia, czy części wykonane z danego materiału są w stanie wykonać określone zadania. Na przykład, jeśli drukujesz część, która ma być umieszczona w silniku samochodu – gdzie będzie bardzo gorąca – powinieneś sprawdzić temperaturę zeszklenia filamentów, aby wybrać odpowiedni materiał do tego zadania.
W tym artykule omówimy temperatury zeszklenia filamentów PLA i PETG oraz sposoby wykorzystania tych informacji. Zanim przejdziemy do konkretnych wartości, omówimy, jak temperatury zeszklenia odnoszą się do druku 3D i filamentów w ogóle.
Wpływ na filament
Temperatura zeszklenia może być szczególnie przydatna w druku 3D do znalezienia wiarygodnej temperatury platformy. Zazwyczaj temperatura zeszklenia filamentu powinna być równa temperaturze platformy, na którym filament jest drukowany. Dzieje się tak dlatego, że wartość ta powinna zapewnić drukowanemu materiałowi wystarczającą ilość ciepła, aby zmiękł i lepiej przylegał do powierzchni i warstw.
Zdecydowanie nie powinieneś drukować z liczbą znacznie wyższą niż temperatura zeszklenia, ponieważ nie chcesz, aby filament zbytnio zmiękł. Część topiąca się na platformie nie jest mile widziana!
Mówiąc o topieniu, należy pamiętać, że temperatura zeszklenia nie jest temperaturą topnienia materiału. Temperatura topnienia to temperatura, w której materiał zamienia się w ciecz, natomiast temperatura zeszklenia to temperatura, w której materiał przechodzi ze stanu stałego szkła w stan bardziej gumowy.
Aby lepiej to zrozumieć, należy pomyśleć o filamencie w temperaturze pokojowej jako o kruchym, twardym plastiku. W temperaturze topnienia materiał topi się i zamienia w ciecz, natomiast temperatura zeszklenia zmiękcza materiał do stanu pośredniego między ciałem stałym a cieczą. Jest to również minimalny punkt, w którym część może się odkształcić (i wypaczać), co powoduje, że część zaczyna tracić swoją wytrzymałość.
Teraz, gdy wiemy już nieco więcej o temperaturach zeszklenia w druku 3D, dowiedzmy się, jakie są one dla PLA i PETG!
Liczby
Jak podaje ScienceDirect, temperatura zeszklenia PLA wynosi zwykle od 55 do 60°C. Dlatego należy drukować z PLA przy temperaturze platformy zbliżonej do tej wartości.
Należy również pamiętać o bardzo niskiej temperaturze zeszklenia PLA, wybierając ten lub inne materiały na określone części. Jak zauważa MatterHackers, pozostawienie części wykonanej z PLA na desce rozdzielczej samochodu w gorący letni dzień może ją znacznie zdeformować.
PETG ma nieco wyższą temperaturę zeszklenia, zwykle przechodzi w stan stały w temperaturze około 85 °C, jak podaje Filament2Print. Podobnie jak w przypadku PLA, powinieneś drukować z temperaturą platformy zbliżoną do temperatury zeszklenia. Pamiętaj o tej wartości, wybierając miejsce, w którym chcesz używać części PETG. (Aby uzyskać dokładniejszą temperaturę zeszklenia, zawsze możesz sprawdzić u producenta konkretnego filamentu, którego używasz).
Żródło: https://all3dp.com