Możesz znać temperaturę topnienia materiału i idealną temperaturę dyszy, ale temperatura zeszklenia jest zupełnie inną miarą dla filamentu. Dowiedz się wszystkiego o temperaturach zeszklenia PET-G i PLA.
Czy znasz bezpieczne granice temperaturowe?
Temperatura zeszklenia opisuje punkt, w którym materiał zaczyna tracić całkowicie stałą formę. Dlaczego warto wiedzieć jaką temperaturę zeszklenia ma filament z którego drukujemy? Jest to istotne z kilku powodów. Przede wszystkim, daje nam to wiedzę o granicach termicznych materiału: ile będziemy w stanie go podgrzać, zanim zacznie się odkształcać.
Można wykorzystać te informacje, aby zdecydować, czy części wykonane z wybranego materiału, będą odpowiednie dla określonego zadania. Na przykład, jeśli drukujesz na drukarce 3D część, która ma znaleźć się miejscu, gdzie będzie bardzo gorąco – powinieneś sprawdzić temperaturę zeszklenia filamentów, aby wybrać odpowiedni materiał do pracy.
W tym artykule omówimy temperatury zeszklenia filamentu PLA i PET-G oraz sposoby wykorzystania tych informacji. Zanim przejdziemy do konkretnych wartości, omówimy, jak temperatury zeszklenia odnoszą się do drukowania 3D i ogólnie do filamentu.
Wpływ na filament
Temperatura zeszklenia może być szczególnie przydatna dla użytkowników drukarek 3D, którzy szukają odpowiedniej wartości dla temperatury platformy. Zazwyczaj temperatura platformy, powinna być taka sama jak temperatura zeszklenia filamentu. Dzieje się tak, ponieważ wartość platformy powinna zapewniać wystarczającą ilość ciepła, aby filament zmiękł i aby można było uzyskać lepszą przyczepność powierzchni i warstwy.
Zdecydowanie nie powinieneś drukować z temperaturą znacznie wyższą niż temperatura zeszklenia, ponieważ nie chcesz, aby filament zbytnio zmiękł. Topiący się wydruk na platformie roboczej naszej drukarki 3D – z pewnością nie na tym nam zależy podczas drukowania.
Mówiąc o topieniu, należy pamiętać, że temperatura zeszklenia nie jest temperaturą topnienia materiału. Temperatura topnienia, to temperatura w której materiał zamienia się w ciecz, podczas gdy temperatura zeszklenia występuje, gdy materiał przechodzi ze stanu stałego w stan bardziej ,,gumowaty ”.
Aby lepiej to zrozumieć, pomyśl o filamencie w temperaturze pokojowej jak o kruchym, twardym plastiku. W temperaturze topnienia filament zamienia się w ciecz, a temperatura zeszklenia zmiękcza filamnet do stanu pomiędzy stanem stałym a cieczą. Jest to również minimalny punkt, w którym część może się odkształcać ( i wypaczać ), powodując, że część zaczyna tracić swoją wytrzymałość.
Teraz, gdy wiemy trochę więcej o temperaturach zeszklenia w druku 3D, dowiedzmy się, jakie one są dla PLA i PET-G!
Liczby
Temperatura zeszklenia PLA wynosi zwykle od 55 do 60 ° C, zgodnie z ScienceDirect. Dlatego powinieneś ustawić temperaturę platformy do druku z PLA, właśnie w tych granicach.
Należy również pamiętać o bardzo niskiej temperaturze zeszklenia PLA lub innych filamentów, wybierając je do produkcji niektórych części. Jak zauważa MatterHackers, pozostawienie części wydrukowanych z PLA na desce rozdzielczej samochodu w gorący letni dzień, może znacznie zdeformować tę część.
PET-G ma nieco wyższą temperaturę zeszklenia, zwykle pozostając w stanie stałym przy temperaturze około 85 ° C, zgodnie z Filament2Print. Podobnie jak PLA, PET-G powinieneś drukować z wartością temperatury stołu zbliżoną do temperatury zeszklenia. Pamiętaj o tej wartości, wybierając PET-G do druku potrzebnych Ci elementów. (Aby uzyskać dokładniejszą temperaturę zeszklenia, zawsze możesz skontaktować się z producentem konkretnego filamentu, którego używasz).
Źródło głównego zdjęcia: Rigid.ink
Licencja: Tekst „ PLA’s & PETG’s Glass Transition Temperatures Explained” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.
Źródło: All3DP