Nowa aplikacja firmy Cubichain Technologies szyfruje dane części drukowanych w 3D, przechowując informacje w wysoce bezpiecznych sieciach Blockchain.
Brak cyfrowego zabezpieczenia danych drukowanych w 3D części jest głównym problemem branży produkcji addytywnej. Na wypadek gdybyście myśleli, że to przesada, oto kilka przykładów.
W lipcu zespół naukowców z NYU przeprowadził badanie, w którym szczegółowo opisał podatność danych dotyczących produkcji przyrostowej na włamania na poziomie przemysłowym. W październiku, międzynarodowy zespół badaczy dokonał sabotażu drona, włamując się do komputera kontrolującego drukarkę 3D, która wyprodukowała jego części.
Technologia druku 3D jest w coraz większym stopniu wykorzystywana przez podmioty z sektora lotniczego, medycznego i motoryzacyjnego. W związku z tym, potrzeba bezpieczeństwa danych cyfrowych nigdy nie była większa. Co zatem można z tym zrobić?
Jedno z obiecujących rozwiązań pochodzi z Kalifornii, z firmy Cubichain Technologies, startupu zajmującego się bezpieczeństwem cybernetycznym. Opracowali oni unikalną aplikację, która wykorzystuje sieć Blockchain do ochrony i przechowywania danych cyfrowych wysoce krytycznych części drukowanych w 3D.
Czym jest Blockchain? Pierwotnie opracowane dla waluty bitcoin, sieci Blockchain są zdecentralizowanymi cyfrowymi księgami, które mogą rejestrować tysiące transakcji danych. Te same księgi mogą również zapobiegać manipulowaniu danymi lub ich kradzieży.
W przeciwieństwie do tradycyjnie scentralizowanych środków bezpieczeństwa, Blockchain obiecuje wyjątkową skalowalność i jest praktycznie nie do złamania. Poza branżą druku 3D platformy oparte na Blockchain, na przykład takie jak Everledger, pojawiły się jako niezmienny zapis dla certyfikacji i transakcji diamentów.
Wciąż nie jest to dla Ciebie jasne? Oto krótki film instruktażowy od Światowego Forum Ekonomicznego:
Jak działa Cubichain Technologies?
Aplikacja od Cubichain Technologies jest oparta na platformie open source Blockchain MultiChain. Jest on zaprojektowany do szyfrowania danych cyfrowych z procesów produkcji przyrostowej, aby następnie przechowywać je na wysoce zabezpieczonym i prywatnym serwerze Blockchain.
Proces rozpoczyna się po utworzeniu modelu 3D w postaci cyfrowego dokumentu DPD (Digital Product Defintion). To zachowuje integralność danych z unikalnym identyfikatorem Hash, który jest wysyłany do serwera Blockchain, tak jakby to była transakcja bitcoin.
Po zatwierdzeniu, sieć tworzy niezmienną kopię tych danych cyfrowych. Zanim rozpocznie się proces drukowania, producenci mogą porównać i zweryfikować, czy dane cyfrowe części nie zostały zhakowane lub zmanipulowane.
Specjaliści od lotniczego druku 3D – CalRAM – kolejna firma z siedzibą w Kalifornii – wdrożyła opartą na Blockchain aplikację Cubichain do tworzenia warstwowych napisów w celu identyfikacji części. Te dane cyfrowe są wykorzystywane do zapewnienia, że dane części lotniczej pozostają bezpieczne i niezmienione podczas rzeczywistego procesu produkcji addytywnej.
Shane Collins, dyrektor ds. programów wytwarzania addytywnego w firmie CalRAM, jest przekonany o potencjale Blockchain. Powiedział on:
“Zarówno produkcja przyrostowa, jak i sieci Blockchain są przełomowymi technologiami … połączenie tych dwóch bez wątpienia zrewolucjonizuje przyszłość produkcji. Widzimy największe zagrożenia dla produkcji addytywnej jako cyber-fizyczne hakerstwo i podrabianie … wdrożenie Blockchain może zwalczyć oba te zjawiska. Jest to bardzo ekscytująca technologia.”
Teraz, gdy Cubichain Technologies udowodniło wstępną wartość swojej aplikacji Blockchain poprzez pracę z CalRAM, następny etap skupi się na opracowaniu większego rozwiązania zamkniętego obiegu dla przemysłu druku 3D.
Poprzez integrację sieci Blockchain z przemysłem druku 3D, Cubichain Technologies powinno skutecznie zabezpieczyć części o wysokiej wartości przed podrabianiem.
Żródło: https://all3dp.com