Druk 3D zyskał na szybkości dzięki zespołowi naukowców z MIT, którzy opracowali drukarkę 3D, która jest dziesięciokrotnie szybsza w tworzeniu konstrukcji od modeli konsumenckich.
Taka wysoka wydajność druku i procesów wytwarzania addytywnego może w przyszłości obniżyć koszty i zwiększyć skalę procesów.
Zespół twierdzi, że procesy, które tradycyjnie zajmują około godziny, mogą być zakończone w ciągu zaledwie kilku minut przy użyciu systemu “FastFFF”.
FFF oznacza technologię fused filament fabrication i jak sama nazwa wskazuje, system ten jest jej szybszą wersją. Jest to w zasadzie to samo co FDM, który jest wykorzystywany w większości drukarek 3D do osadzania stopionych warstw plastiku – ale z pewnymi zmianami technologicznymi.
Jak przyspieszyć działanie drukarki
Zespół odkrył, że szybsze wytwarzanie addytywne metodą ekstruzji można osiągnąć za pomocą nowatorskiej głowicy drukującej o wysokiej wydajności.
Zmieniona głowica drukująca zawiera mechanizm śrubowy, który może podawać filamenty z dużo większą prędkością, co skutkuje ogólnie szybszym procesem. Dodatkowo, bliżej tego mechanizmu zamontowano laser, aby przyspieszyć topienie tworzyw sztucznych.
Ogólnie rzecz biorąc, szybkie rozwiązanie oferuje możliwość testowania nowych metodologii w modelowaniu addytywnym, jak również modeli biznesowych. Ponadto, zespół przyznaje, że technologia może być potencjalnie dostosowana do radzenia sobie z termoplastami o wyższej temperaturze i materiałami kompozytowymi o większej sile wytłaczania.
John Hart, profesor nadzwyczajny MIT, nie sprzeciwia się wprowadzeniu technologii na rynek poprzez udzielenie licencji lub rozpoczęcie dystrybucji. Jednak droga, którą obierze zespół, nie jest jeszcze pewna.
FastFFF z pewnością byłby usprawnieniem dla firm korzystających obecnie z desktopowych drukarek 3D. Rzeczywiście, możliwość tworzenia obiektów w czasie poniżej 10 minut poważnie wpłynęłaby na prototypowanie.
Jeśli chodzi o koszt systemu, to nie jest on jeszcze do końca dopracowany. Prototyp kosztował 15 000 dolarów, przy czym laser i serwomotory były najdroższe. Zgodnie z artykułem, autorzy proponują modyfikację systemu tak, aby zawierał on podgrzewaną komorę, dzięki czemu stanie się bardziej konkurencyjny dla zastosowań komercyjnych.
Żródło: https://all3dp.com