Druk 3D znów staje w centrum uwagi, tym razem dzięki parze wydrukowanych w 3D szpilek, noszonych przez holenderską minister edukacji.
Pod koniec września tego roku, holenderska minister edukacji Jet Bussemaker pojawiła się w holenderskim Senacie i Izbie Reprezentantów w bardzo wyjątkowym stroju.
Jej sukienka, kapelusz, torebka i buty zostały zaprojektowane przez studentów z Uniwersytetu Technologicznego w Eindhoven, prezentując przemysł wysokich technologii i przemysł kreatywny w Holandii.
Szczególnie interesujące są wysokie obcasy. Bussemaker zleciła projektantowi Troyowi Nachtigallowi, wraz z projektantką mody Pauline van Dongen i projektantką przemysłową Leonie Tenthof van Noorden, stworzenie jedynej w swoim rodzaju pary, którą mogłaby nosić tylko minister.
Zespół rozpoczął od zeskanowania 3D jej stóp, aby model buta mógł być idealnie dopasowany do każdej krzywizny, a następnie wydrukował obcasy na drukarce Ultimaker 2.
Nachtigall twierdzi, że obcasy są wygodniejsze niż te z którymi mamy do czynienia w zwykłych butach, ze względu na miękkie, pionowe linie krzywe, które poruszają się, zwiększając elastyczność. Nachtigall wyjaśnia dla Dezeen:
“O ile możemy powiedzieć, że nikt wcześniej nie stworzył pary wygodnych butów drukowanych w 3D, Pauline van Dongen z Freedom of Creation stworzyła w 2008 lub 2009 roku parę niesamowitych, wydrukowanych w 3D butów na wysokich obcasach, ale po około czterech lub pięciu godzinach ich noszenia zaczęły pojawiać się na stopach pęcherze. Potrzebowaliśmy więc bardziej miękkiego materiału (…).”
Jak powstały drukowane w 3D Obcasy?
Pracując w instytucie badawczym SLEM, zespół spędził czas na badaniu projektów obuwia drukowanego w 3D, które zostały stworzone wcześniej i zdecydował, że użycie bardziej miękkiego materiału zapewni komfort użytkowania.
Aby upewnić się, że but będzie tak wygodny, jak to tylko możliwe, zespół rozważył “dopasowanie behawioralne”, biorąc pod uwagę to, co użytkownik będzie robił przez cały dzień, co następnie w połączeniu ze skanami stóp pozwoliło na stworzenie indywidualnego dopasowania.
W celu zapewnienia komfortu, te wydrukowane w 3D obcasy zostały w całości wykonane z Filaflexu – materiału stworzonego przez hiszpańską firmę Recreus, zajmującą się drukiem 3D. Dodatkową zaletą jest to, że ten nowoczesny materiał nadaje się również do recyklingu.
W sumie, wydrukowanie butów na drukarce 3D Ultimaker zajęło tylko 100 godzin – dla niezwykle wygodnego dopasowania, to z pewnością nie jest zbyt wiele czasu!
Źródło: https://all3dp.com