W ilu wariantach występuje najpopularniejsze PLA? Ciężko zliczyć i odpowiedzieć. W tym tygodniu zajęliśmy się opcją antybakteryjną, co z racji powszechności stosowania PLA może stać się bardzo przydatne.
Konkretnie chodzi o Tarfuse® PLA AM, które idealnie nadaje się do elementów chwytnych. Dzięki specjalnym właściwościom do wydruków z tego filamentu „nie przyczepiają” się bakterie.
Wybierając modele do druku postanowiliśmy jeszcze bardziej doposażyć nasz warsztat stolarski. To już kolejny wydruk ułatwiający pracę przy obróbce drewna. Praca z piłą stolarską bywa bardzo niebezpieczna i należy zrobić wszystko, by zminimalizować możliwości ewentualnego wypadku. Dlatego Tym razem postanowiliśmy zmaterializować specjalny popychacz do piły stołowej. Możemy go znaleźć tutaj
Projekt występuje w kilku wariantach, więc możemy sobie dobrać odpowiednią wielkość. Dodatkowo projektant od razu zadbał o wypełnienie i czas produkcji. Możemy mieć wersję pełną lub „ażurową”. Zadaniem tego modelu jest uniknięcie dopychania ciętego drewna ręcznie, co może spowodować uszkodzenie dłoni. Dodatkowo nasze ręce nie są narażone na drzazgi wychodzące z np. nieoheblowanej deski.
Sporządzeniem modelu zajął się Jakub na swojej drukarce. Jak wspomniałem wcześniej, z racji używania tego modelu ręcznie warto użyć opcji Tarfuse® PLA AM – czyli antybakteryjnego, w tym przypadku kolor naturalny. Producent zaleca drukowanie tym filamentem w zakresach 210- 220 stopni na dyszy. Tym-razem Jakub postanowił mocno przetestować prędkość druku i podniósł szybkość druku do 200 mm/s. Przy takich ustawieniach i warstwie 0,25 model drukował się zaledwie godzinę :). Jednocześnie należy pamiętać, że przy takich szybkościach trzeba zwiększyć temperaturę.
Kuba podniósł topnienie do 225 stopni, zaś stół klasycznie na 50. Dodatkowo przed cięciem zlecił wykonanie 4 obrysów i ustawił wartość wypełnienia na 10%.
Wszystko wyszło jak należy i przede wszystkim bardzo szybko. Model jest mocny, dobrze trzyma się w dłoni no i przede wszystkim nie osadzają się na nim bakterie. Filament bardzo dobrze sprawdza się nawet przy ultra wysokich prędkościach (pod warunkiem podwyższenia temperatury).
Przy takiej prędkości można się pokusić o szybkie wykonanie dwóch chwytaków, dla jeszcze wydajniejszej pracy stolarskiej.
Dodatkowo Kuba postanowił wykonać jeszcze jeden element przydatny w warsztacie stolarza. Model dostępny pod linkiem
To prosty projekt umożliwiający podtrzymanie lub przytrzymanie ciętego elementu.
Przy wyprodukowaniu 4szt. mamy przydatny komplet umożliwiający dystansowanie odległości ciecia przy użyciu piły. To zdecydowanie stwarza więcej możliwości i przede wszystkim sprzyja cięciom bardziej precyzyjnym. Do wytworzenia tego elementu tym razem z Tarfuse® PLA RED TRAFFIC Kuba użył identycznych ustawień. Temperatura 225/50 przy prędkości 200mm/s i warstwie 0,25mm.
Efekty i zastosowanie w środowisku pracy widoczne na zdjęciach poniżej:
Oba modele, zarówno popychacz jak i stojaki znakomicie wydrukowały się na bardzo dużej prędkości co jest ewidentną zaletą materiału Tarfuse® PLA od Grupy Azoty. Modele są bardzo mocne, mają dobrą przyczepność międzywarstwową jak na PLA i mogą z powodzeniem zastępować inne standardowo mocniejsze materiały.
W przyszłym tygodniu zajmiemy się „addytyfikacją” na nowych filamentach od Grupy Azoty. Będzie to również PLA, ale w wariancie niższej temperatury topnienia 🙂