W poprzednim artykule na temat wydruków z filamentów Tarfuse® obiecałem przedstawić wzmocniony ABS. Jednak w między czasie, wpadł mi na warsztat inny ciekawy temat, jakim jest zastosowanie druku 3d dla hobbystów akwarystyki. Dostaliśmy zlecenie na wykonanie drobiazgów upiększających wnętrza akwarium, co wiąże się z odpowiednim doborem bezpiecznego materiału. Nazywam się Łukasz Niedźwiadek i dzisiaj przedstawię wyniki pracy na materiale Tarfuse® PET-G od Grupy Azoty.
Czy wiedzieliście, że wydruki 3D z powodzeniem nadają się do wykorzystania w środowisku wodnym i są bezpieczne dla żyjących tam organizmów? W ofercie filamentów Grupy Azoty wprowadzona została grupa transparentnych filamentów Tarfuse® PET-G. Filamenty te charakteryzują się dobrą wytrzymałością mechaniczną, elastycznością, a także niskim skurczem linowym. Dodatkowo filamenty te cechuje łatwość druku oraz duża estetyka wykonanych wydruków. Filamenty Tarfuse® PET-G są odporne na kwasy, sole oraz zasady. Dedykowane są one głównie do drukowania prototypów, części funkcjonalnych oraz elementów dekoracyjnych. Właściwości oraz dostępne kolory transparentnych filamentów Tarfuse® PET-G, dają możliwość drukowania wyjątkowych, gotowych produktów do różnego rodzaju zastosowań.
Wybrane przez klienta modele są oczywiście dostępne na stronie thingiverse.com i można je pobrać samemu w dowolnym momencie:
https://www.thingiverse.com/thing:3324200
https://www.thingiverse.com/thing:3507255
W naszym przypadku klient chciał mieć wydrukowane modele w kolorze białym. Do druku wybrałem drukarkę CR10S5. Poprzednie testy druku na otwartej komorze roboczej wyszły pozytywnie więc i tym razem liczyłem na dobre zakończenie. Temperatura dyszy 235 stopni, czyli pośrednia dla zalecanej od producenta. Stół musi być ustawiony minimum na 80 stopni i delikatne chłodzenie na 30%. Efekty widać na zdjęciach.
Pomimo obaw, warto zwrócić uwagę na ogromną łatwość w zdejmowaniu podpór z tego materiału, co przy pet-g nie zawsze idzie w parze. Support oderwał się praktycznie sam i to w jednym kawałku.
Poniżej znajdziecie zdjęcia z modelami umieszczonymi w akwarium klienta.
Oczywiście jeśli chodzi o akwaria, jedne drugim nie są równe. Obecnie coraz bardziej popularne stają się akwaria ze słoną morską wodą.
Filament Tarfuse® PET-G transparentny został zastosowany do wydruku stojaka do hodowli koralowców i umieszczony
w akwarium „morskim”. Koralowce są organizmami długowiecznymi, jednakże są one bardzo wrażliwe na każdą zmianę w swoim otoczeniu, głównie te związane z zasoleniem (odpowiednie pH), czy też temperaturą oraz nasłonecznieniem, a także z zanieczyszczeniami. Skala pH wody w morskim akwarium powinna mieścić się w zakresie 8,0 – 8,4, ponieważ w takim środowisku organizmy roślinne i zwierzęce czują się najbardziej komfortowo. Czy Filamenty Tarfuse mają szanse sprostać takim warunkom środowiska?
Zdecydowanie tak.
Dlatego też kierując się dobrem żywych organizmów, zamieszkujących morskie akwarium, użyto do wydruku stojaka do hodowli koralowców filamentu transparentnego Tarfuse® PET-G. Materiał ten przede wszystkim nie szkodzi organizmom znajdującym się w akwarium, nie chłonie wody, nie zmienia także pH morskiego środowiska oraz nie degraduje się, zachowując tym samym wymiar gotowego detalu. Bardzo ważnym aspektem jest fakt, że ten materiał również nie zanieczyszcza środowiska.