Ludzie na całym świecie potrzebujący protez skorzystali z druku 3D – a technologia ta wciąż pomaga ulepszać i dostosowywać protezy.
Teraz, polska firma projektuje niestandardowe, drukowane w 3D protezy, które są jednocześnie pięknymi dziełami sztuki.
Producent Glaze Prosthetics narodził się z konieczności. Współzałożyciel Piotr Sajdak, lat 27, stracił część ręki podczas nocnego wypadu w obronie przyjaciela. Ta strata skłoniła go do poszukiwań protezy ręki, która spełniłaby jego oczekiwania. Jako aktywnemu biegaczowi, nie podobały mu się gabaryty i wygląd tradycyjnych protez, ważących od 1,5 do 4 kilogramów, które go spowalniały.
Nie powstrzymało to biegacza przed poszukiwaniem i pomaganiem innym. Dzięki zaangażowaniu w działalność charytatywną Fundacji Business Run Sajdak poznał braci Grzegorza, 40-latka, i Franka Koscha, 30-latka. Bracia Kosch zgłosili się do niego, by zaprojektować dla niego spersonalizowaną rękę.
Glaze Prosthetics budzi zainteresowanie
Rozwiązaniem, które zaspokoiło potrzeby Sajdaka – i innych – było wydrukowanie w 3D zaprojektowanej na zamówienie protezy kończyny. Druk 3D poprawił estetykę, jednocześnie obniżając wagę do 750 gramów. Rezultat okazał się sukcesem.
Po zajęciu się badaniami i rozwojem w 2017 roku, firma rozpoczęła sprzedaż swoich wyrobów w 2018 roku. Niedawno firma zaczęła oferować protezy rąk dla dzieci, szczególnie w Polsce, co szybko stało się ważnym aspektem ich działalności. Jest też obecnie w finale 43North, konkursu dla start-upów w USA za ich innowacyjność.
Glaze Prosthetics oferuje wymienny system protetyczny, który pozwala klientom na pełne dostosowanie każdego ramienia do ich potrzeb i osobistych upodobań. Konfigurator na stronie internetowej firmy pozwala klientom na tworzenie spersonalizowanych projektów, w tym opcji hydrografów, aerografów i nadruków, z różnymi wykończeniami i kolorami. Dostępne są cztery różne kąty nachylenia łokcia, które można szybko zamocować.
Protetyka nie jest tania. Standardowy model kosztuje 5 000 euro, a model „Whizzlink” ponad 35 000 euro.
„Nigdy nie chcemy jednak przestać się doskonalić i oferujemy również odzież, która pozwala dumnym użytkownikom pokazać swoją protezę” – powiedział Sajdak portalowi The First News.
Żródło: https://all3dp.com