Szybkie prototypowanie (rapid prototyping) jest jednym z najważniejszych zastosowań druku 3D. Dzięki tej technologii można szybko i łatwo stworzyć prototyp produktu. Jeżeli zajdą zmiany w projekcie lub element nie będzie pasował do danego produktu (estetycznie lub wymiarowo) – w prosty sposób można zmienić jego parametry i wygląd w odpowiednim programie i udoskonalić go przed wdrożeniem go na rynek. Drukowanie 3D pozwala na wydrukowanie prototypu w zależności od m.in. jego rozmiaru, materiału oraz wypełnienia w ciągu kilku godzin lub dni. Drukowanie 3D umożliwia również tworzenie skomplikowanych struktur i kształtów, co jest trudne do wykonania przy pomocy tradycyjnych metod.
Drukarki 3D UBOT Technologies pomogą Ci osiągnąć dwa fundamentalne cele:
- Skrócenie czasu wprowadzenia produktu na rynek – dzięki szybkiemu prototypowaniu 3D, działy konstrukcyjne oraz R&D mają możliwość szybszej weryfikacji poprawności projektu CAD. Inżynierowie wykonują testy funkcjonalności, sprawdzają dopasowanie elementów, a razie potrzeby – w łatwy sposób zmieniają parametry w przeznaczonym do tego programie i drukują część ponownie.
- Redukcja ryzyka popełnienia błędu – na przykład przy wymiarowaniu poszczególnych elementów modelu.
Zalety posiadania drukarki 3D
Dlaczego warto posiadać własną drukarkę 3D? Drukowanie 3D to niezwykle przydatna technologia, która pozwala na szybkie prototypowanie, produkcję niestandardowych części i przyspieszenie procesu produkcji. Dzięki technologii przyrostowej, projektanci, inżynierowie i przedsiębiorcy mają więcej możliwości i elastyczności w tworzeniu produktów. Technologia addytywna pozwala na wytwarzanie produktów w sposób bardziej efektywny i ekonomiczny. Ponadto, druk 3D pozwala na oszczędzanie czasu, co jest szczególnie ważne w dzisiejszych czasach, gdzie szybkie wprowadzanie produktów na rynek jest kluczowe.
Prostota obsługi drukarek UBOT Technologies sprawia, że są idealnym narzędziem dla każdego działu konstrukcyjnego, projektowego czy R&D. Posiadanie drukarki eliminuje potrzebę zlecania wykonania konstrukcji prototypu firmie podwykonawczej i chroni technologię przed wyciekiem. Dodatkowo pozwala zredukować koszty, dając możliwość tworzenia nieograniczonych poprawek, z dowolnych materiałów, co przyspiesza prace koncepcyjne nad finalnym produktem.