Jak sztuka i technologia idą w parze?
Artyści są znani ze swojej kreatywności i innowacyjności. Na przestrzeni dziejów widzieliśmy jak sztuka przystosowuje się do zmian w technologii. W związku z tym, prawdopodobnie dla większości nie jest zaskoczeniem, że technologia druku 3D została przyjęta z otwartymi ramionami.
Dzięki drukarce 3D artysta może stworzyć wszystko, co tylko zechce – tak, wszystko! Technologia ta została wprowadzona do niemal każdej gałęzi świata sztuki, a produkty końcowe są zdumiewające. Czytaj dalej, aby zobaczyć, co potrafią ci artyści.
Sztuka plastyczna
Być może najbardziej oczywistą z form sztuki wykorzystujących technologię druku 3D są sztuki wizualne. Drukowane w 3D instalacje artystyczne, rzeźby i inne można znaleźć praktycznie wszędzie. Druk 3D daje tym artystom więcej swobody w tworzeniu złożonych struktur, które w przeciwnym razie byłyby niemal niemożliwe do wykonania lub niezwykle czasochłonne i trudne. Oddaje on również moc tworzenia w ręce artystów, ponieważ nie potrzebują oni specjalistycznych umiejętności, aby fizycznie wykonać wydrukowane w 3D elementy, wystarczy trochę wiedzy z zakresu projektowania CAD i drukarka 3D.
Oto kilka z najbardziej unikalnych projektów, jakie udało nam się znaleźć:
- Joshua Harker: Harker jest odpowiedzialny za drukowane w 3D czaszki, które prawdopodobnie widziałeś w sieci. To nie wszystko, jest on również uważany za ojca sztuki druku 3D ze względu na swoje innowacyjne podejście do projektowania rzeźb; słynie z łączenia tomografii komputerowej i skanów 3D w celu tworzenia oszałamiająco dokładnych plastikowych struktur twarzy/szkieletu. Na swojej stronie internetowej pisze, że jego “sztuka polega na przesuwaniu granic formy i wymiarów, aby dzielić się wizjami… eksploracji tego, co można zrobić i jak to osiągnąć, starając się opowiedzieć historię lub stworzyć doświadczenie”.
- Kate Blacklock: Rzeźba nie kończy się tylko na plastikowych filamentach. Blacklock używa gliny do tworzenia ceramiki drukowanej w 3D. Jej hipnotyzujące prace zawierają wiele wycięć i delikatnych wzorów wykonanych z dokładnością drukarki 3D i wizją kreatywnego geniusza.
- Danny van Ryswyk: van Ryswyk projektuje kapryśne, koszmarne postacie, drukuje je, maluje ręcznie i umieszcza ostrożnie w ozdobnych szklanych gablotach. Używa filamentu poliamidowego, aby ożywić swoje fantastyczne kreacje, w przeciwieństwie do rzeźbienia ręcznego, ponieważ twierdzi, że drukowanie poprawia jasność i dokładność obrazu, który chce uformować.
Muzyka
Sztuka drukowana w 3D nie ogranicza się jedynie do instalacji muzealnych – artyści z różnych dziedzin sztuk pięknych znaleźli sposób na wykorzystanie druku 3D w swoich własnych działach. Wraz z rozwojem druku 3D, muzycy mogą wkrótce zobaczyć swoje instrumenty i narzędzia zbudowane w sposób bardziej wyrafinowany i szybszy niż dotychczas.
- Gilles Azzaro: Czy zastanawialiście się kiedyś, czy można stworzyć trwały dźwięk? Francuski artysta Gilles Azzaro zrobił to i umożliwił dzięki drukowi 3D. Bierze on nagrania głosowe fal dźwiękowych i przekształca je w namacalne struktury za pomocą druku 3D. Niektóre z jego najbardziej znanych prac to płacz noworodka jego drogiej przyjaciółki i orędzie o stanie państwa Baracka Obamy.
- Olaf Diegel: Inżynier dźwięku i profesor, który stał się guru drukarek 3D, Diegel wykorzystał swoją miłość do muzyki i użył jej do stworzenia ODD Guitars, własnej linii konfigurowalnych gitar elektrycznych drukowanych w 3D. Diegel jest niezwykle otwarty na temat swojego procesu twórczego i na swojej stronie internetowej wyjaśnia, jak powstają jego gitary.
- 3DMusicBoxCustom: Muzyka spotyka się z drukiem 3D w zachwycającej hybrydzie, dzięki sprzedawcy Etsy – 3DMusicBoxCustom. Według szczegółów produktu, pozytywki są drukowane przy użyciu PLA i mogą być dostosowane do potrzeb klienta, od koloru pudełka po melodię.
Teatr
Ponieważ teatr jest tak szeroką dziedziną sztuki, nic dziwnego, że może on naprawdę wykorzystać to, co druk 3D ma do zaoferowania. Trudne do wykonania kostiumy mogą być teraz stworzone w ciągu kilku godzin, niezależnie od tego jak bardzo skomplikowany jest projekt. Widać, że świat teatru, od scenografii po kostiumy, docenia każdy wydrukowany element.
- Wasp w Operze: Inżynierowie Wasp wydrukowali przyciągające wzrok, naturalnej wielkości elementy scenografii dla produkcji Opera Theater w spektaklu Fra Diavolo. Te elementy mogą zmienić całą przyszłość scenografii, sprawiając, że nawet najdziwniejsze dzieła ożyją w ciągu kilku tygodni.
- Drukowane kostiumy ASU: Studenci teatru na Arizona State University mają wszystkie zasoby, aby zbudować własne elementy kostiumów, dzięki szkolnej placówce mkrspace. W tym budynku aktorzy i technicy mogą tworzyć dowolnie wyszukane ozdoby do swoich projektów bez konieczności wydawania ogromnych sum pieniędzy.
Taniec
Taniec jest być może najbardziej zaskakującą dyscypliną sztuk pięknych, która zaadoptowała druk 3D, ponieważ większość czynności wykonywana jest za pomocą ciała.* Jednakże narzędzia, które otrzymują tancerze często przynoszą więcej szkody niż pożytku. W szczególności buty, które muszą nosić przez wiele godzin każdego dnia, co może powodować krwawienie i siniaki. Jeden artysta dostrzegł ten problem i znalazł sposób na ulepszenie świata baletu, jaki znamy.
- Hadar Neeman: Taniec Pointe jest pięknym projektem. Pozornie bezwysiłkowy styl jest wynikiem lat budowania siły i może pozostawić trwałe uszkodzenia na stopach tancerza. Istniejące na rynku buty do pointe nie oferują wystarczającego wsparcia, aby zniwelować negatywny wpływ na stopę, więc Neeman postanowiła to naprawić. Kazał tancerzom zeskanować swoje stopy, aby stworzyć idealnie dopasowany but z drukowanego elastomerowego polimeru, który jest trzy razy mocniejszy niż obecne na rynku buty.
Kino
Poza wspomnianymi wcześniej kostiumami i rekwizytami, kinematografia wykorzystuje technologię 3D w wielu swoich gałęziach. Ponieważ druk 3D pozwala na precyzyjne projektowanie i doskonałe produkty końcowe, nic dziwnego, że branża ta jest fanem tej technologii. Drukowanie części zamiennych do zepsutego sprzętu jest szybsze niż zamawianie właściwych zamienników. Drukowanie animacji poklatkowej jest o wiele bardziej atrakcyjne niż tradycyjne, żmudne metody jej wykonywania. Oto kilka najciekawszych projektów, nad którymi obecnie pracują z drukarkami 3D:
- Studio DBLG: Animacja poklatkowa widziała w swoim czasie niemal każde medium: Drewno, glina, a nawet odczepiane klocki. Ale teraz, gdy druk 3D wpadł w oko animatorom, na planie pojawił się nowy element. Studio DBLG stworzyło “Bears On Stairs”, zapętloną animację niedźwiedzia wchodzącego po schodach, używając 50 modeli wydrukowanych w 3D do każdej klatki.
- Zbuduj swój własny sprzęt: Kinematografia może być drogim przemysłem. Na szczęście istnieją sposoby na obniżenie kosztów poprzez drukowanie własnego sprzętu. Od rigów po statywy – istnieje wiele niedrogich i łatwych opcji, aby uzyskać najlepszy sprzęt w stylu “zrób to sam”.
Czy to wszystko?
Ponieważ istnieje tak wiele gałęzi Sztuk Pięknych, istnieje wiele dyscyplin, którym technologia druku 3D musi jeszcze sprostać. To tylko kilka z gałęzi, które ta technologia dogoniła, ale z pewnością można się spodziewać, że będzie ich znacznie więcej, gdy to medium stanie się bardziej popularne. Wachlarz opcji dla artystów w świecie druku 3D jest praktycznie nieograniczony, a dzięki tej technologii artyści mogą tworzyć do woli.
Żródło: https://all3dp.com