Petalot to system recyklingu open source, który pomoże Ci stworzyć własny filament do druku 3D PET ze starych plastikowych butelek.
Wiele plastikowych butelek, z którymi się stykamy, jest wykonanych z PET (politereftalanu etylenu), termoplastycznego polimeru. Nie ma wątpliwości, że jest to użyteczny materiał produkcyjny, ale jego rozkład trwa około 450 lat, a w tym czasie wprowadza szkodliwe mikroplastiki do wód gruntowych. Jeśli chcesz odegrać niewielką rolę w zmniejszeniu ilości plastiku trafiającego na wysypiska, projekt Petalot daje Ci zestaw narzędzi do recyklingu tych butelek w postaci filamentu do druku 3D.
Filament do druku 3D powstaje w procesie wytłaczania. Stopiony plastik jest wtłaczany przez mały otwór zwany matrycą, aby stworzyć filament, który jest następnie chłodzony i nawijany na szpulę.
Petalot działa na podobnej zasadzie. Stara drukarka 3D została zmodyfikowana tak, aby stworzyć matrycę, a po jej obu stronach umieszczono obcinarkę do butelek z tworzyw sztucznych i nawijarkę do filamentu. Całość zasilana jest z zasilacza PC i może być wykonana z łatwego do znalezienia sprzętu, materiałów z odzysku (jak np. stare drewniane palety) i kilku elementów wydrukowanych w 3D, których projekty można dostać za darmo.
Butelka obraca się na pręcie, gdy pasek jest ciągnięty, więc jest cięty na długi, ciągły spiralny pasek. Wiodący koniec taśmy jest przeciągany przez starą drukarkę 3D przez szpulę nawijającą napędzaną silnikiem krokowym (z przekładnią skokową dla dodatkowego momentu obrotowego).
Filament PET uzyskany z butelek może być przetwarzany przez Creality Ender 3, jak pokazano na filmie demonstracyjnym na TikTok. PET może być trudnym materiałem do druku 3D, ponieważ jest podatny na wypaczenia, ale przy odpowiedniej przyczepności i odpowiednio wypoziomowanej platformie, może produkować części o dobrej sztywności.
Raul, AKA ‘function3d’, twórca i opiekun projektu, wyjaśnia: “To jest Twój projekt, jeśli jesteś osobą świadomą ekologicznie, drukujesz w 3D dla hobby, masz podstawowe pojęcia o elektronice i lubisz tworzyć rzeczy”.
Raul szybko zaznacza również, że pomysły, projekty, plany, elektronika i firmware nie są nowymi ideami: są one “recyklingowane” z innych podobnych projektów, które istnieją. Wyraźnie widać też, że system nadal wymaga sporych umiejętności, których opanowanie wymaga czasu, wysiłku i doświadczenia.
Jeśli chodzi o zużycie energii, to cały układ zużyje maksymalnie 60 W. Plany są udostępniane na osobistej, niekomercyjnej licencji, a wszystko zostało zaprojektowane w OnShape (przeglądarkowa aplikacja CAD, która działa na wszystkich platformach, w tym na Linuksie). Wszystkie pliki projektowe można znaleźć na LinkTree, a na TikTok jest playlista opisująca całą budowę
Utylizacja plastiku jest dziś nieustającym problemem, a projekt Petalot oferuje sposób, aby go ograniczyć – choć trochę.
Żródło: https://all3dp.com