Tak jak obiecałem w poprzednim artykule o ozdobach świątecznych, wracam z tym tematem w kolejnej części. Choinka już przyozdobiona, chociaż nasz kierownik Kamil stwierdził, że trochę mało „tego”. Tym razem postanowiłem wybrać nieco bardziej wyrafinowane modele. To na czym mi szczególnie zależało, to ukazanie wyrazistości kolorystycznej filamentow Tarfuse®. Dla przypomnienia, na każdej naklejce identyfikacyjnej, znajduje się odpowiedni kod z numerem uniwersalnej palety RAL, co może być przydane dla projektantów, architektów lub dekoratorów.
Wracając do naszych wydruków oto linki do modeli pobranych z „opensource”:
https://www.thingiverse.com/thing:571949
https://www.thingiverse.com/thing:2569627
https://www.thingiverse.com/thing:4655136
Zacząłem od modeli reniferów, które miałem już okazję drukować, jednak nie z filamentów od Grupy Azoty. Do produkcji wybrałem materiał PLA NW9 RD3020, znany jako czerwień kubańska oraz kolor YL1018, nazywany żółtym cynkiem. Modele drukowałem na trzech maszynach: Biqu B1, Enderze 5 i Zmorph VX. Najlepsza temperatura dla PLA Tarfuse® to 215 stopni na dyszy 0,4 i 50/60 stopni na stole. Modele wyszły bardzo ładnie, jak widać na zdjęciach, przynajmniej w standardowych rozmiarach.
Po pomniejszeniu modelu do 60%, zauważalne są delikatnie niedociągnięcia, co wynika z delikatności modeli. Na porożach widać nitkowanie, będące efektem niewłaściwie ustawionej retrakcji. Mimo tych drobnych problemów, figurki „w stadzie” wyglądają całkiem urokliwie i z pewnością wyróżnią się wśród świątecznych domowych/firmowych dekoracji.
Ponieważ mamy już renifery, wypadało dokończyć komplet i stworzyć pełny zestaw. Tutaj z pomocą przychodzi model z drugiego linku – sanie św. Mikołaja. Model jest bardzo prosty, a jednocześnie ciekawy i wpadający w oko. Wprawdzie na głównym zdjęciu projektant zrobił sanie czerwono-złote, jednak ja skorzystałem z opcji biało-czerwonej. W przypadku tego modelu użyłem drukarki Ender 5 oraz Zortrax M200. Ustawienia druku standardowe, jak w poprzednich wydrukach z Tarfuse® PLA.
Sanie Mikołaja sprawiły mi trochę kłopotu. Po pierwsze, projektant zrobił je trochę krzywe (nie wiem czy to zamierzony zabieg, komentarze wspominają o tym, ale nie wyjaśniają), więc jeśli będziecie chcieli drukować ten model to dokładnie obejrzyjcie jak leży na platformie.
Czerwone sanie po ułożeniu na boku wydrukowały się idealnie. Wprawdzie trzeba poświęcić trochę czasu na usunięcie podpór, ale efekt końcowy jest tego warty.
Po drugie, w trakcie wydruku płóz zapchała się dysza w B1. Finalnie wydruk kończyłem na M200. Całość pasuje do siebie idealnie. Biel kontrastuje z czerwienią i o taki efekt właśnie mi chodziło (nie trzeba malować).
Trzecim modelem, jakim postanowiłem się zająć była choinka. To dość popularny model i prawdopodobnie drukowano go wiele razy na złoto i srebrno. Tym razem chciałem utrzymać bardziej klasyczną kolorystykę choinki. Filament Tarfuse® PLA NW9 GN6029 znany również jako miętowa zieleń oraz wcześniej używany czerwony RD3020, podstawki zostały białe dla lepszego kontrastu. Ustawienia PLA dokładnie te sam co poprzednio. Jedynie przy podstawce zmieniłem warstwę na 0,16 by zniwelować efekt kaskady. Efekty widoczne na zdjęciach.
Na koniec kilka fotek całości. Wydruki z powodzeniem można wykorzystać do udekorowania domu, jak i stworzenia ekspozycji firmowej. Kolory znakomicie ze sobą współgrają i przyciągają uwagę.
P.S. Worki w saniach uszyła ręcznie moja córka Wiktoria i nie darowałaby mi gdybym o tym nie napisał:)