W poprzednim artykule opisałem kilka przykładów Rapid Manufacturing – czyli niskoseryjnych wydruków, sporządzanych na własne potrzeby. W dzisiejszym artykule opiszę podobne wykorzystanie druku 3D, ukierunkowane na okres przedświąteczny.
Jak zawsze przed Bożym Narodzeniem, na „open source” pojawia się mnóstwo plików .stl o tematyce świątecznej. Nie inaczej jest i w tym roku, jednak teraz wydaje się ich być znacznie więcej. Niektóre z nich postanowiłem wziąć na warsztat, wykorzystując do tego filament Tarfuse® Grupy Azoty. Projekty, które wydrukowałem znajdziecie w linkach:
https://www.thingiverse.com/thing:5129377
https://www.thingiverse.com/thing:5103848
https://www.thingiverse.com/thing:563396
Święta bez ozdób i choinki? Dla mnie osobiście to nie wchodzi w grę i właśnie od bombek na świąteczne drzewko zaczynam opis drukowania. Jasna sprawa, że modele nie przypominają klasycznej szklanej bombki i projektanci wymyślają coraz ciekawsze wzory i kroje. Moją uwagę przykuły te spiralne, które wydają się nieco bardzie skomplikowane. Do wytworzenia ich postanowiłem użyć standardowego PLA.
Tarfuse® PLA najlepiej topi się na 215 stopniach, przy stole nastawionym na 60/70 stopni, czyli ustawienia raczej standardowe. Drukarki użyte do druku to: Biqu B1, oraz Zortrax M200. Warstwy ustawiłem na 0.28, by zaoszczędzić na czasie. Przy spiralnej bombce, efekt grubszej warstwy jest praktycznie niezauważalny. W tych „thingsach” projektant zastosował zabieg podpór od razu w siatce stl. Możemy wybrać plik z nimi, lub bez nich. Powiem szczerze, że to działa. Przy tych podporach wyłączamy całkowicie support w slicerze. Modele wydrukowane w rożnych kolorach wyszły prawidłowo.
Warto zwrócić uwagę na głębię barw w filamentach Grupy Azoty. Materiał zachowuje swoje kolory z uniwersalnej palety RAL zarówno przed, jak i po przetopieniu na drukarce.
Znalazłem także większy model ozdoby i pobrałem do druku w opcji z podporami. Po wydruku wyglądem przypominał rakietę, ale udał się znakomicie. Usunięcie suportu było bajecznie proste.
Poniżej zdjęcia wszystkich razem:
Kolejne modele, to gwiazdki do przyozdobienia świątecznego drzewka. Tarfuse® PLA jest bezpieczne dla dzieci i dodatkowo nasze modele się nie stłuką, jak to bywa w przypadku tradycyjnych ozdób choinkowych.
Kolejne modele, to efekt pracy z programem projektowym uczniów z Technikum w Świdniku. Wprawdzie to dopiero pierwsze kroki w Autocad, ale od czegoś trzeba zacząć 🙂 Według mnie nie ma nic fajniejszego niż zaprojektować ozdobę choinkową, a potem zmaterializować ją na drukarce 3D. Potem już całe święta możemy się szczycić swoim dziełem i chwalić się nim przed rodziną i znajomymi. Te modele drukowaliśmy na maszynie Zortrax M200, z użyciem materiału Tarfuse® PET-G. Przy okazji kursanci uczyli się posługiwać pauzą i zmianą koloru filamentu. Poniżej zdjęcia wydruku projektów Emilki, Wojtka, Piotra i Natalii.
Ostatni model zasługuje na specjalne wyróżnienie. Wytworzony z filamentu Tarfuse® PLA NW9 Nat, czyli materiału transparentnego, z pomocą drukarki Zmorph VX. Pomysł projektanta początkowo był nieco inny, jednak po wydruku okazało się, że włączony „raft” na szklanym stole roboczym bardzo ładnie odzwierciedlił kontury gwiazdki i postanowiliśmy go nie usuwać. Wprawdzie na wydruku znajduje się całkiem dużo podpór, jednak całość sprawiła, że projekt wraz z „raftem” stwarza więcej możliwości wykorzystania. Jak wiemy filamenty transparentne znakomicie przepuszczają światło, a dzięki temu gwiazda wstawiona na czubku drzewka wygląda niesamowicie dobrze. Zdjęcia poniżej:
Teraz pozostało jedynie kupić choinkę firmową i ją przybrać. Efekty z przyozdobionym drzewkiem na zdjęciach:
To nie koniec ozdób świątecznych. Zapowiadam się z vol. 2 z jeszcze ciekawszymi modelami, ale to już w przyszłym tygodniu.