Udostępnij ten Artykuł
W poprzednim artykule wspomnieliśmy, że w tym roku produkcję świątecznych ozdób zaczynamy zdecydowanie wcześniej. Wydrukowaliśmy już choinkę w formie Wall Art’u na ścianę. Teraz warto ją przystroić drukowanymi na Fiberlogy ozdobami świątecznymi.
Święta już za miesiąc i to najwyższa pora by mieć gotowe ozdoby świąteczne. Jak co roku produkcję rozpoczynamy od głównej atrakcji, czyli bombki w kształcie spirali. Sporządzanie tego konkretnego modelu to już niemal grudniowa tradycja. Obiekt jest ładny, chociaż trudny w druku. Można go odnaleźć pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:5129377 .
Ta spiralna bombka wymaga również specjalnej uwagi pod kątem stabilności druku. Wykonanie jej bez podpór jest średnio wykonalne. Usunięcie podpór wewnątrz to karkołomne zadanie, dlatego należy użyć opcji “dotykających stołu”. W takiej sytuacji warto użyć podpór organicznych pnących się po skosie od stołu do punktu styku wszystkich ramion bombki.
Dla nadania mu nieco ciekawszego odcienia przy produkcji użyjemy filamentu Fibersilk.
Filament: Fiberlogy Fibersilk Yellow
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 205°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 600 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 2 szt.
Podpory: Organiczne
Adhezja: tylko skirt
Druk 3d ma to do siebie, że nie zawsze wychodzi tak jakbyśmy chcieli. Tak się stało i tym razem. Podpory organiczne utrzymały wydruk, jednak w pewnym momencie jedno ramię bombki odchyliło się na zewnątrz i ten fakt miał wpływ na każdą następną warstwę. Niebieski Fibersatin wygląda zjawiskowo, jednak wydruk jest do poprawy. Postaram się go dodrukować i opisać w kolejnych artykułach.
Drugi model świąteczny drukowany na fiberlogy to bałwan. Ten wydruk wykonałem samodzielnie i to również opcja do powieszenia na choinkę. Przy tak prostym STL to dosłownie kilka minut pracy w programie projektowym.
Dodatkową komplikacją jest kapelusz bałwana, który domyślnie powinien być czarny. Być może uda się namówić córkę do jego pomalowania, dlatego model drukowałem na biało.
Filament: Fiberlogy PLA White
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 210°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10%
Prędkość druku: 60 mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 2 szt.
Podpory: organiczne
Adhezja: raft
Bałwan wydrukował się jak należy, chociaż wydaje się być trochę za mały. To jednak dopiero początki drukowania ozdób świątecznych i dopiero się rozkręcamy.
Pomalowane bałwanki wyglądają jeszcze lepiej i można je z powodzeniem powiesić na choinkę. Warto pamiętać by malować je przed zdjęciem Raftu 🙂
Trzeci wydruk również wykonałem samodzielnie i to również jest obiekt do powieszenia na świątecznym drzewku. To bombka w wersji składanej, drukowana na płasko. Po wydrukowaniu model składamy i mocujemy nitkę.
Przy tym projekcie niezbędne jest zachowanie odpowiednich wymiarów. Oba okręgi muszą do siebie pasować i dlatego szczeliny do wsunięcia powinny być odrobinę szersze. Wystarczy 0,25 mm na każdej z wewnętrznych ścianek.
W drugiej części mamy podobną kombinację z mocowaniami.
Dodatkowo bombkę złożoną można mocować na dopasowanym do tego zaczepie.
Drukarki u nas w firmie pracują pełną parą i udało mi się wepchnąć w kolejkę do Biqu B1. Dodatkowo dla zaoszczędzenia czasu wstawiłem 3 elementy razem na platformę.
Filament: Fiberlogy Fibersatin Pink
Średnica dyszy: 0,4 mm
Temperatura dyszy: 215°C
Temperatura stołu: 60°C
Wysokość warstwy: 0,2 mm
Wypełnienie: 10% (nieistotne)
Prędkość druku: 60mm/s
Chłodzenie 100%
Obrysy: 2 szt.
Podpory: brak
Adhezja: tylko skirt
Wydruk wyszedł poprawnie. Fibersatin nadaje wydrukom matowy wygląd z delikatnym połyskiem.
Wydruk wygląda w porządku, zaś elementy pasują do siebie zgodnie z planem.
Tak to jest, że jak coś idzie gładko to chcemy więcej, więc uruchomiłem kolejny wydruk na białym EASY PLA.
Tutaj również bez zaskoczenia, wszystko poszło jak należy. Obiekty można teraz mieszczać kolorystycznie w zależności od gustów.
To dopiero początek. Wydruki świąteczne drukowane na Fiberlogy będziemy wykonywać aż do Wigilii.
Największy sklep z drukarkami 3D w Polsce Odrzuć
Zaloguj się na swoje konto