Święta Wielkanocne coraz bliżej. Jak zwykle w tym okresie zamiast drukować prototypy z dokumentacji technicznych naszą uwagę przyciągają modele wielkanocnych zajączków i pisanek. Modeli o tej tematyce jest mnóstwo na stronach z darmowymi modelami.
W tym tygodniu, aż do świąt zajmę się produkcją “ozdób do koszyczka”, oczywiście na filamentach od Fiberlogy.
ABS Fiberlogy to filament z tworzywa sztucznego ABS, wytwarzany przez polską firmę. Materiał charakteryzuje się wysoką wytrzymałością mechaniczną, co czyni go idealnym do drukowania części, które są narażone na działanie sił zewnętrznych. ABS Fiberlogy jest również odporny na wysokie temperatury, dzięki czemu może być stosowany do wytwarzania elementów, które muszą wytrzymać działanie ciepła.
Właściwości drukarskie ABS Fiberlogy również są bardzo dobre. Materiał jest łatwy do przetwarzania, a detale drukowane z tego ABSu są odporne na pękanie i uszkodzenia mechaniczne. Jest to również stosunkowo łatwy w obróbce materiał, ponieważ można go piłować, szlifować i wiercić, co umożliwia precyzyjne dopasowanie detali do potrzeb.
Jednym z najważniejszych aspektów tego ABSu jest jakość produktu. Fiberlogy stawia na wysoką jakość swojego filamentu, co oznacza, że detale drukowane z ABS Fiberlogy są trwałe i odporne na uszkodzenia. Dodatkowo materiał ten jest również przyjazny dla środowiska, ponieważ jest produkowany z recyklingowanego ABS. To zmniejsza wpływ na środowisko naturalne. Dla mnie akurat przy tematyce wydruków, najważniejsza była niesamowita paleta kolorów z dostępnej gamy barw ABS od Fiberlogy.
Do wykonania obiektów użyję kilku materiałów w różnych zestawieniach kolorystycznych.
Na początek Wielkanocne zajączki wykonane z ASB Fiberlogy sporządzone na drukarce Snapmaker A250. Modele są dostępne na stronie: https://www.thingiverse.com/thing:1171055.
Ten model jest bardzo mały więc powiększyłem go w slicerze do 500%. Po zmienie wielkości zając miał w osi „Z” 52 mm, czyli w sam raz do koszyczka:)
Parametry druku na drukarce Snapmaker A250.
Dysza: 0,4 mm
Wysokość warstwy: 0,16 mm,
Temperatura na dyszy: 250°C,
Temperatura stołu: 80°C,
Wypełnienie: 10%,
Adhezja: tylko skirt.
Przy takich ustawieniach obiekty miały się wytwarzać nieco ponad godzinę.
Pierwszy model na ABS udał się bezproblemowo. Jedynie przy uszach zajączka drukarka wytworzyła drobne nadlewki. Podpory okazały się bajecznie łatwe do zdjęcia i po chwili mogłem uruchomić kolejne obiekty.
Tak sukcesywnie powstawały kolejne sztuki.
W końcu przyszedł czas na zmianę koloru.
G-code pozostał bez zmian, jednak tym razem zajączki miały powstać z zielonego ABS Fiberlogy.
Tak to jest w druku 3D, że ten sam g-code z innym kolorem potrafi wydrukować się nieco inaczej. Na zielonym zajączku powstały ubytki w ciągłości warstwy.
Z ciekawości postanowiłem sprawdzić jeszcze jeden kolor, tym razem biały ABS. Parametry oczywiście identyczne jak w poprzednim g-code.
Przy tym wydruku nie wystąpiły żadne komplikacje i powierzchnia zajączka jest idealnie gładka.
Tak sukcesywnie powstała cała „zgraja” zajączków gotowych wskoczyć do koszyczka:).
Kolejnym obiektem jaki znalazłem na stronie z modelami stl była otwierana pisanka. Model do pobrania pod linkiem: https://www.thingiverse.com/thing:5343146.
Model postanowiłem wydrukować w dwóch osobnych plikach. Na początek dolna część drukowana bez podpór, w której dodatkowo zastosowałem brim zwiększający adhezję. Pisanka wydrukowała się idealnie.
Parametry druku na Snapmaker A250:
Dysza: 0,4 mm
Wysokość warstwy: 0,20 mm,
Temperatura na dyszy: 255°C,
Temperatura stołu: 80°C,
Wypełnienie: 20%,
Adhezja: Brim
Druga część niestety nie udała się bez podpór. Pomimo brimu model miał zbyt mała powierzchnię styku z platformą i po czasie po prostu się przewracał. Druga próba, tym razem już z supportem wydrukowała się jak należy.
Modele są estetyczne, gładkie, zaś gwint pracuje idealnie. Do środka pasują również drukowane wcześniej zajączki :).
W kolejnych dniach zamieszczę opisy drukowania kolejnych ozdób wielkanocnych, również na filamentach Fiberlogy.
Autor: Łukasz Niedźwiadek