Sukienki wydrukowane w 3D: 10 niesamowitych projektów

Sukienki wydrukowane w 3D: 10 niesamowitych projektów

Druk 3D spotyka się z modą. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o niesamowitych sukienkach wydrukowanych w 3D i o tym, jak zostały wykonane!

Moda i technologia

Sukienki drukowane w 3D są często drukowane za pomocą drukarek SLS i SLA 3D
Sukienki drukowane w 3D, są często drukowane za pomocą drukarek 3D SLS i SLA (źródło: James Pugh przez Shropshire Star )

Druk 3D szybko znalazł zastosowanie w prawie każdym aspekcie naszego współczesnego świata, w tym także w modzie. Branża modowa, jaką znamy, zmienia się na lepsze dzięki technologii druku 3D. Niezależnie od tego, czy projektanci mody dążą do nowoczesnego wyglądu, czy też włączają do niej technologię, coraz częściej współpracują z firmami i technologiami druku 3D.

Zastosowanie druku 3D w świecie mody, jest symbolem jego długiej historii łączenia się ze sztuką, rzemiosłem i technologią. Od nowych technologii tkackich w XIX wieku, przez rozwój włókien syntetycznych w XX wieku, aż po zmechanizowane sukienki Husseina Chalayana w połowie 2000 roku, projektanci często przekraczali granice mody. Najnowsze połączenia z drukiem 3D przypominają nam, że możliwości świata mody są nieograniczone.

W tym artykule przedstawimy nasze ulubione sukienki drukowane w 3D z ostatniej dekady i wyjaśnimy niektóre szczegóły techniczne ich konstrukcji. Niestety, większość z nich nie jest w wersji DIY, ale mogą dać Ci mały przedsmak tego, jak drukowanie 3D zmienia branżę modową.

Innowacja dzięki drukowaniu 3D

Dziedzina tkanin drukowanych w 3D jest wciąż na wczesnym etapie rozwoju. Nie powstrzymało to jednak projektantów i firm zajmujących się drukiem 3D, przed współpracą w celu znalezienia lub opracowania materiałów odpowiednich do tworzenia odzieży. Materiały takie jak nylon, poliamid, a nawet tytan zostały wydrukowane, aby stworzyć spektakularne, nadające się do noszenia kreacje, w niektórych przypadkach są one nawet elastyczne.

W większości przypadków do drukowania odzieży używa się stereolitografii (SLA) i selektywnego spiekania laserowego (SLS). Te materiały i metody nie tylko zapewniają dokładny druk, ale zapewniają także lepsze wykończenie, co ułatwia proces postprodukcji.

Personalizacja to kolejny obszar innowacji. Jednym z problemów związanych z zakupem odzieży w dzisiejszych czasach, jest znalezienie ubrań, które Ci się podobają i są we właściwym rozmiarze. Odzież drukowana w 3D może rozwiązać ten problem, ponieważ technologia pozwala na skanowanie 3D i niestandardowe wydruki.

Rose Petal

Rama tej sukienki wykonana jest z tytanu
Rama tej sukienki jest wykonana z tytanu (Źródło: generalelectric via Reddit )

Rose Petal Dress, dzieło Zaca Posena, wykonane we współpracy z GE Additive i Protolabs, jest chyba jednym z najbardziej znanych cudów druku 3D w branży mody. Sukienka zadebiutowała, wraz z kilkoma innymi wydrukowanymi w 3D, na gali Met Gala 2019, jednej z największych imprez modowych na świecie.

Ta sukienka, wzorowana na róży, składa się z 37 drukowanych płatków przymocowanych do ramy. Płatki sukienki zostały wydrukowane z plastikowego polimeru za pomocą drukarki SLA 3D, a rama sukienki została wydrukowana z tytanu z w technologii EBM. Po ukończeniu sukienka ważyła 30 funtów, a wydrukowanie i złożeniejej  zajęło 1100 godzin.

 • Kiedy powstała? 2019
 • Projektant: Zac Posen
 • Szczegóły techniczne: Sukienka została wydrukowana metodą druku 3D SLA i EBM.
 

Loom

Ta sukienka została zainspirowana tradycyjnymi projektami tkanin plemienia Wayuu
Ta sukienka została zainspirowana tradycyjnymi projektami tkanin plemienia Wayuu (źródło: Mariale.Design )

Loom została zaprojektowana tak, aby sprostać wyzwaniom związanym z drukowaniem 3D rzeczywistych tkanin. Projekt koncentruje się na tworzeniu nadającej się do noszenia elastycznej sukienki, która jest tak samo wygodna jak „zwykłe” ubranie.

Zainspirowana Wayuu, rdzennym plemieniem z północnej Kolumbii, Sanchez zaprojektowała suknię tak, aby kojarzyła się z dobrze znanymi wzorami i tkaninami plemienia. Zabawny jest fakt, że projekt dostosowuje się również do fizycznych zmian wielkości ciała, więc kobiety mogą go nosić na przykład przez całą ciążę.

Sanchez współpracowała z Cosine Additive przy projektowaniu i drukowaniu projektu. Wybrali dość powszechny materiał do drukowania 3D, znany jako termoplastyczny poliuretan (TPU), który jest mocny i elastyczny. Sukienka została wydrukowana na drukarce FDM, a konkretnie na Cosine Additive AM1.

 
 

Paralympics Dress

FilaFlex sprawił, że ta sukienka jest idealna na sambę Purdy'ego w Rio!
FilaFlex sprawił, że ta sukienka jest idealna na sambę w Rio! (Źródło: Danit Peleg )

Paralympics Dress – dzieło Danit Peleg, zostało zaprojektowane dla Amy Purdy, sportowca, po podwójnej amputacji nóg, która wykonała taniec podczas ceremonii otwarcia Igrzysk Paraolimpijskich 2016 w Rio de Janeiro. Myśląc o jej historii życia, jak o swego rodzaju odrodzeniu, Peleg zainspirowała się Narodzinami Wenus Botticellego do zaprojektowania sukienki.

Pomiary ciała Amy, uzyskano za pomocą skanowania 3D, a Blender został użyty podczas procesu projektowania, aby pomóc w sfinalizowaniu projektu sukienki. Peleg współpracowała z hiszpańską drukarnią Recreus i użyła ich miękkiego i elastycznego materiału FilaFlex do wykonania sukienki, co sprawia, że ​​sukienka jest elastyczna i zwiewna w przeciwieństwie do sztywniejszych i rzeźbiarskich sukienek z tej listy. Po wielu wersjach, ostateczna sukienka potrzebowała 100 godzin na jej wydrukowanie.

 • Kiedy powstała? 2016
 • Projektant: Danit Peleg
 • Szczegóły techniczne: Ta sukienka została dopasowana do sylwetki Amy Purdy za pomocą technologii skanowania 3D, modelowana 3D za pomocą Blendera i wydrukowana w ciągu 100 godzin z materiału FilaFlex firmy Recreus. 
 

Vortex

Inspirowane kosmosem!
Inspirowane kosmosem! (Źródło: Laura Thapthimkuna )

Vortex Dress, to kolejny świetny strój, który wykorzystuje drukowanie 3D, aby uzyskać bardzo nieregularne kształty. Sukienka Vortex została zaprojektowana przez Laurę Thapthimkun, która zainspirowała się kosmosem i biomorficznymi strukturami lejkowatymi.

Proces projektowania tej sukienki trwał ponad rok, zaczynając od szkiców, a kończąc na modelu 3D. Z pomocą Stephena Ionsa, jej szkice 2D zostały przekształcone na model 3D za pomocą ZBrush i Maya. Oprócz innych względów projektowych, Thapthimkun musiała uwzględnić rozkład ciężaru sukienki.

We współpracy z Materialise, ostateczny projekt został wydrukowany z materiału Mammoth Resin na drukarce SLA. 

 • Kiedy powstała? 2015
 • Projektant? Laura Thapthimkun
 • Szczegóły techniczne: Ten projekt został wymodelowany za pomocą ZBrush i Maya, a następnie wydrukowany z Mammoth Resin na drukarce SLA.

Spider

Dzięki wydrukowanym w 3D częściom i mikrokontrolerom ta sukienka jest naprawdę FashionTech!
Dzięki wydrukowanym w 3D częściom i mikrokontrolerom ta sukienka jest naprawdę FashionTech! (Źródło: Anouk Wipprecht )

Dress Spider marki Anouk Wipprecht wygląda modnie i futurystycznie. Z wieloma oczami i wystającym dekoltem przypominającym nogi pająka, ta sukienka jest modyffikacją wcześniejszej wersji projektu.

Wipprecht współpracowała z firmą Materialise, zajmującą się drukiem 3D, aby opracować i wydrukować projekt. Magics – oprogramowanie do drukowania 3D, zostało użyte jako edytor STL do identyfikacji ewentualnych błędów w projekcie, takich jak luki i szorstkie powierzchnie. Ostateczny model sukienki, został następnie wykonany na drukarce SLS 3D.

Oprócz drukowania 3D, technologia odgrywa w tej sukience inną rolę. Dzięki wbudowanym czujnikom zbliżeniowym, chipowi Intel Edison i diodom LED, nogi pająka sukienki wysuwają się na zewnątrz, a diody LED migają, gdy ludzie są zbyt blisko. Cóż za użyteczna sukienka w erze Covid-19!

 • Kiedy powstała? 2015
 • Projektant: Anouk Wipprecht
 • Szczegóły techniczne: dzieło Anouk zostało wydrukowane na drukarce SLS 3D i zawiera również czujniki i mikrokontrolery (chip Edisona).
 

Incunabula

Incunabula została wydrukowana w 3D z poliamidu
Incunabula została wydrukowana w 3D z poliamidu (źródło: i.Materialise )

 Incunabula została stworzona jako część instalacji 1914 Now: Four Perspectives on Fashion Curation. Projekt sukienki powstał we współpracy między dyrektorem ModeMuseum Antwerp, Kaat Debo, projektantką Alexandrą Verschueren i artystą Tobiasem Kleinem. Projekt sukienki łączy inspirację XIX-wiecznymi irlandzkimi szydełkowanymi wzorami koronek, z nowoczesnymi metodami produkcji, a mianowicie drukowaniem 3D.

Wiele obiektów zostało zeskanowanych w 3D, każdy z tolerancją 0,1 mm, aby uzyskać projekt, który następnie został zamodelowany za pomocą oprogramowania do modelowania siatki 3ds Max. Przy pomocy Materialize sukienka została wydrukowana w 3D na drukarce SLS 3D z materiału poliamidowego.

 • Kiedy powstała? 2014
 • Projektant: Kaat Debo , Alexandra Verschueren i Tobias Klein
 • Szczegóły techniczne: Podczas projektowania wykorzystano skanowanie 3D i modelowanie siatki w programie 3ds Max. Ostateczny model sukienki został wydrukowany z poliamidu na drukarce SLS 3D.

Kinematic Dress

Drapowanie tej sukienki jest imponujące
Drapowanie tej sukienki jest imponujące (Źródło: Nervous System )

Kinematic Dress zaprojektowana przez Nervous System, została wystawiona w Muzeum Sztuki Nowoczesnej, Muzeum Bostonu of Fine Art w Nowym Jorku, i wielu innych cenionych muzeach na całym świecie.

Dzięki tysiącom trójkątnych paneli, połączonych ze sobą zawiasami, sukienka jest elastyczna i ma cudowne drapowanie. Model został zaprojektowany tak, aby można było wydrukować sukienkę w jednym kawałku i tylko na jednej drukarce 3D. Ostateczny projekt został wydrukowany w całości na drukarce SLS z proszku nylonowego

 • Kiedy powstała? 2014
 • Projektant: Nervous System
 • Szczegóły techniczne: Projekt został wydrukowany jako pojedynczy wydruk z nylonu na drukarce SLS 3D. Aby wydrukować sukienkę w jednym kawałku, została ona złożona podczas drukowania z połączonymi wstępnie trójkątnymi panelami na zawiasach.
 

Gems of the Ocean

To jest klejnot!
To jest klejnot! (Źródło: Melinda Looi )

Kolekcja Gems of the Oceans, zaprezentowana podczas Tygodnia Druku 3D Meckler Media w Nowym Jorku, obejmuje suknię „Dive Into Me”, niesamowitą, drukowaną w 3D długą suknię a także drukowane buty, kolczyki i bransoletki. Projekt był wspólnym dziełem projektantki mody Melindy Looi, projektanta 3D Samuala Canninga i firmy drukującej 3D Materialize.

Do zaprojektowania i złożenia sukienki do druku 3D wykorzystano SolidWorks i Magics. Projekt składał się z 19 oddzielnych plików STL, które zostały zmontowane w Magics, a następnie wydrukowane z poliamidu na jednej drukarce SLS 3D. Suknia została wykończona 5000 kryształów Swarovskiego, które zostały umieszczone w wyznaczonych szczelinach wokół sukienki.

 • Kiedy powstała? 2013
 • Projektant: Melinda Looi
 • Szczegóły techniczne: Sukienka została wymodelowana za pomocą SolidWorks i Magics, a następnie wydrukowana z poliamidu na drukarce SLS 3D w jednym kawałku.

Skeleton Dress

Ta sukienka została wydrukowana z poliamidu
Ta sukienka została wydrukowana z poliamidu (źródło: Iris Van Herpen )

Stworzona po to, by poczuć się tak, jakby ciało zostało odwrócone na lewą stronę, Skeleton Dress Iris Van Herpen jest jedną z najbardziej innowacyjnych i artystycznych sukienek drukowanych w 3D. Była prezentowana w wielu muzeach, w tym między innymi w Royal Ontario Museum, Atlanta’s High Museum of Art.

We współpracy z architektem Isaiem Blochem i Materialise, sukienka została zaprojektowana i ostatecznie wydrukowana z poliamidu za pomocą drukarki SLS 3D. Została wydrukowana w wielu oddzielnych częściach, które później zostały zmontowane. W sumie zaprojektowanie sukienki zajęło dwa miesiące i tydzień, aby w pełni ją wydrukować.

 • Kiedy powstała? 2011
 • Projektant: Iris Van Herpen
 • Szczegóły techniczne: Sukienka została wydrukowana przez firmę Materialise, wydruk wykonano z poliamidu w na drukarce SLS.
 

DIY: Hex

Pasuje do każdego rozmiaru!
Pasuje do każdego rozmiaru! (Źródło: amab855 przez Reddit )


Widząc wszystkie niesamowite projekty, które zostały wykonane w świecie mody, możesz się zastanawiać, jak samodzielnie wydrukować coś w domu.

Podczas gdy inne sukienki, które tworzą tę listę, stanowią artystyczne, jednorazowe elementy, dostosowane do ciała konkretnej osoby, albo są niewiarygodnie skomplikowane do wydrukowania, Hex jest niedrogą, prosta i konfigurowalną sukienką do wydrukowania na drukarce 3D.

Sukienka Hex jest zbudowana z mniejszych części, które są drukowane, a następnie składane, aby wykonać sukienkę. Można ją dopasować do ciała w zależności od liczby drukowanych płytek sześciokątnych. Tył sukienki ma również otwory, które można użyć do zapięcia sukienki, za pomocą sznureczka.

Ten projekt udowadnia, że ​​nie potrzebujesz ogromnej i drogiej drukarki 3D, aby stać się fashionistką w świecie drukowanej mody 3D:. 

 • Kiedy powstała? 2017
 • Projektant: amirbeygi 
 • Szczegóły techniczne: W sukience zastosowano konstrukcję kolczugi, której zewnętrzna część powinna być wydrukowana stroną do dołu i warstwą o wysokości 0,2 mm według zaleceń projektanta.

 

Źródło głównego zdjęcia: FashionTech

 Licencja: Tekst „ 3D Printed Dress: 10 Awesome Projects ” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.

Źródło: https://all3dp.com/