Stwórz swój własny wielokolorowy filament do druku 3D

Stwórz swój własny wielokolorowy filament do druku 3D

Filament. To pokarm, którym karmisz swoją drukarkę 3D, aby tworzyć i wymyślać obiekty, które zaspokoją apetyt Twojej wyobraźni. Ale jeśli nie posiadasz maszyny z możliwością druku 3D z dwóch ekstruderów, Twoje dzieła drukowane 3D będą ograniczone do jednego koloru. Tak jest, chyba że odrzucisz myślenie schematyczne.

W dzisiejszym artykule przyjrzymy się unikalnemu procesowi produkcji filamentu opracowanemu przez użytkownika Thingiverse, Turbo_SunShine. Nie potrzebujesz drogich maszyn do recyklingu filamentu, nie masz do czynienia z plastikowymi granulkami, wszystko czego potrzebujesz, aby stworzyć swój własny filament do druku 3D to….filament?

Dobrze przeczytałeś. Używając kilku różnych szpul filamentu, możesz połączyć je w wielokolorową miksturę materiałową. „Brzmi szalenie, ale to działa! Ta technika pozwoli Ci stworzyć niepowtarzalne egzemplarze i dopasować kolorystycznie Twoje wydruki 3D” – mówi twórca o swoim projekcie.

W ciągu kilku tygodni projekt ten stał się jednym z najpopularniejszych na Thingiverse. Wielu twórców podzieliło się własnymi wielokolorowymi obiektami, które powstały dzięki zastosowaniu tej wyjątkowej metody. Przyjrzyjmy się, jak można stworzyć własne kolorowe nitki filamentu z tych nudnych szpul, które zbierają kurz.

Pliki STL dla filamentu DIY można pobrać z Thingiverse. Turbo_SunShine zamieścił trzy różne wersje, które zawierają określone ilości materiału: 7 gramów, 30 gramów i 110 gramów. Należy pamiętać, że dłuższa wersja nie została jeszcze przetestowana, więc drukujesz na własne ryzyko!

Ten projekt jest stworzony specjalnie do tworzenia filamentu 1,75 mm. Twoja drukarka 3D powinna mieć co najmniej 200 x 200 mm objętości roboczej.

Może się to wydawać skomplikowane, ale podstawową ideą tego projektu jest zmiana filamentu w trakcie drukowania, co pozwala na nakładanie nowego koloru na drukowany wzór spirali. Po zakończeniu pracy, filament można ponownie załadować do drukarki i wykorzystać do tworzenia żywych, wielokolorowych obiektów.

Jeśli chodzi o ustawienia slicera, użyj 100% wypełnienia i wyłącz combing. Według Turbo_SunShine’a, wciąż pracuje on nad udoskonaleniem ustawień slicera, ponieważ środek wydruku ma tendencję do bycia mniej spójnym. Zaleca również zwiększenie przepływu do 150%, ale należy również poeksperymentować, aby znaleźć najlepsze ustawienia dla swojej drukarki 3D.

I to wszystko, co musisz wiedzieć, aby rozpocząć ten prosty, ale niezwykły projekt. Jeśli potrzebujesz więcej informacji, obejrzyj poniższy film twórcy na YouTube, a także różne wykonania, które wymyślili inni użytkownicy Thingiverse.

Żródło: https://all3dp.com