Stwórz swój własny monitor drukarki 3D dla Octoprint

Stwórz swój własny monitor drukarki 3D dla Octoprint

Dzięki temu podłączonemu do sieci WiFi- monitorowi wydruku 3D dla Octoprint możesz mieć zawsze przy sobie informacje o stanie swojej drukarki 3D. Projekt stworzony przez Davida Payne’a wykorzystuje Wemos D1 Mini i OLED do wyświetlania postępów pracy drukarki.

Spójrzmy prawdzie w oczy, bez względu na to jak bardzo lubimy siedzieć przed naszą drukarką 3D i patrzeć jak obiekt powstaje, nie jest możliwe monitorowanie postępów w druku o każdej porze dnia. To znaczy, chyba że posiadasz Octoprint lub podobny interfejs druku 3D, który umożliwia zdalne nadzorowanie procesu.

Twórca o nazwisku David Payne, który na Thingiverse posługuje się pseudonimem Qrome, poszedł o krok dalej i stworzył monitor do drukarki 3D, który jest… no cóż… wydrukowany w 3D. Urządzenie to wykorzystuje Wemos D1 Mini i wyświetlacz OLED, aby na bieżąco informować Cię o przebiegu procesu drukowania. Monitor drukarki 3D jest w stanie udostępniać szeroki zakres informacji, w tym status wydruku, szacowany czas pozostały do jego zakończenia, temperaturę platformy i ekstrudera i wiele innych.

Dzięki temu projektowi nie będziesz już musiał garbić się nad swoją drukarką 3D, stale sprawdzając temperaturę dysz, prędkość wentylatora lub ogólny postęp druku. Monitor drukarki 3D współpracuje z Octoprint, aby przekazać wszystkie potrzebne informacje bezpośrednio do tego urządzenia połączonego siecią Wi-Fi. Będziesz musiał wykonać trochę lutowania i kodowania, ale jeśli będziesz postępował zgodnie z instrukcjami, nie powinieneś mieć problemu z wykonaniem własnego urządzenia!

Monitor Drukarki 3D dla Octoprint: Czego potrzebujesz?

Po pierwsze i najważniejsze, aby z powodzeniem zbudować monitor drukarki 3D, będziesz potrzebował dostępu do serwera Octoprint i klucza API użytkownika. Pliki STL dla drukowanej w 3D obudowy monitora można swobodnie pobrać z Thingiverse. Dodatkowo kod źródłowy Arduino używany do zaprogramowania urządzenia można znaleźć na GitHubie. Poza tym kilka komponentów można kupić w serwisie Amazon:

  • Wemos D1 Mini (ESP8266)
  • Wyświetlacz 0,96″ OLED I2C 128×64
  • Lutownice

Gdy masz już gotowe konto Octoprint i te materiały pod ręką, czas zacząć składać swój monitor drukarki 3D w całość.

Monitor Drukarki 3D dla Octoprint: Łączenie w całość

Ten projekt rozpoczniesz od małego lutowania, łącząc 4 przewody między urządzeniem Wemos D1 Mini a wyświetlaczem OLED. Kolejność jest następująca: SDA -> D2, SCL -> D5, VCC -> 5V+, GND -> GND-. Jeśli chcesz zobaczyć wizualną reprezentację połączeń przewodów, Payne podzielił się swoimi schematami w szczegółowym poście na Instructables.

Następnie nadszedł czas na druk 3D części składających się na obudowę. Twórca udostępnił na Thingiverse kilka wersji, z których każda może być wydrukowana z 20% wypełnieniem i bez struktur podtrzymujących. Po zakończeniu drukowania, można umieścić Wemos i wyświetlacz OLED wewnątrz obudowy. Tylny panel wydrukowany w 3D utrzyma urządzenie Wemos na miejscu, ale może być konieczne nałożenie kleju na rogi wyświetlacza OLED, aby go prawidłowo zamocować.

Ostatnim zadaniem jest pobranie i skompilowanie kodu źródłowego, tak aby monitor otrzymywał wszystkie informacje z drukarki. Payne zaleca użycie Arduino IDE, które będzie musiało być skonfigurowane z płytką Wemos i płytką USB (potrzebne sterowniki można pobrać tutaj). Istnieje wiele kodów i pakietów do pobrania i zainstalowania w Arduino IDE, wszystkie z nich można znaleźć na stronie Instructables.

Po zaimplementowaniu kodu źródłowego i pakietów możesz skorzystać z interfejsu WWW przez Wifi, gdzie możesz skonfigurować swoje ustawienia. Teraz masz już swój własny monitor drukarki 3D, który pozwala Ci mieć oko na Twoją drukarkę 3D bez konieczności przebywania fizycznie przed nią!

Żródło: https://all3dp.com