Piękne i funkcjonalne prototypy produktów, przestały być dostępne jedynie dla firm projektowych, dysponujących wysokim budżetem. Nowa technologia druku 3D sprawia, że świetnie wyglądające prototypy - oraz szybkie i tanie iteracje projektowe - są w zasięgu praktycznie każdego profesjonalisty.
Jeśli jesteś wynalazcą lub po prostu masz świetny pomysł na produkt, Twoje prototypy powinny wyglądać jak produkt końcowy, który próbujesz sprzedać, sfinansować lub pozyskać. Nie było to możliwe jeszcze pięć lat temu. Wysokiej jakości, funkcjonalne i trwałe drukowanie 3D prototypów było finansowo niedostępne dla wszystkich firm, z wyjątkiem tych największych. Ponadto makiety wykonane z innych materiałów, takich jak styropian czy drewno, były czasochłonne i kosztowne. Jednak obecnie rosnąca dostępność i przystępność wysokiej jakości technologii druku 3D, pomaga niezależnym wynalazcom oraz firmom projektowym w urzeczywistnianiu ich pomysłów.
Na przykład młodzi wynalazcy w Metafora Design, starają się zapewnić klientom i potencjalnym inwestorom prototypy, które wyglądają i działają jak produkty końcowe. Metafora Design, z siedzibą w Mediolanie, zajmuje się rozwojem i projektowaniem produktów. Jakiś czas temu, pracownicy firmy odkryli, że czas, pieniądze i dostępna technologia tworzenia prototypów były głównymi przeszkodami, zanim przestawili się na drukowanie 3D.
„Prototypy wykonane z drewna lub styropianu byłyby zbyt pracochłonne, aby je kształtować” – mówi projektant przemysłowy Andrea Pedulli, współzałożyciel firmy Metafora. „Bez wsparcia druku 3D nie bylibyśmy w stanie zajmować się nierentownymi projektami koncepcyjnymi”. Podobnie jak wiele małych firm projektowych, Metafora nie była w stanie opracować własnych wynalazków bez wcześniejszego finansowania prototypów, co jest bardzo rzadkie. Ale dzięki swojej drukarce 3D ( Zortrax M200 Plus ) projektanci mogą pozwolić sobie na zmaterializowanie swoich pomysłów, aż do momentu utworzenia funkcjonalnego prototypu.
Nie chodzi tylko o wygląd

Metafora 3D drukuje świetnie wyglądające prototypy, ale to możliwość ich udoskonalania poprzez funkcjonalne iteracje, jest zakulisową zaletą druku 3D.
„Posiadanie prototypu w skali 1: 1, który jest bardzo podobny do efektu końcowego, jest ważne, aby każdy klient zrozumiał, jak będzie wyglądał produkt końcowy” – mówi Pedulli. „Dla nas możliwość wydrukowania komponentu, przetestowania go, zmodyfikowania i ponownego wydruku, aż do znalezienia optymalnego wyniku, sprawia, że drukowanie 3D jest tak wyjątkowe”.
Za nieco ponad 2000 USD Zortrax M200 to przystępna cenowo inwestycja dla małej firmy.
„Drukarki 3D to niesamowite narzędzia, które znacznie ułatwiają proces twórczy, zwłaszcza tym, którzy nie mają środków na inwestycje w duże produkcje” – mówi Pedulli. „Jakiś czas temu, aby uzyskać prototyp o złożonym kształcie, trzeba było zainwestować dużo zasobów (zwłaszcza czasu), aby móc zweryfikować jego linie, szczegóły i wymiary”.
Przyciąganie inwestorów wysokiej jakości prototypami

Jednym z najnowszych ambitnych projektów, którym zajął się Pedulli, jest Eary, system ostrzegania przed trzęsieniem ziemi w domu. Byłby na tyle mały i atrakcyjny, że można by go zainstalować w każdym domu.
Pomysł stworzenia wszechstronnego, łatwego w obsłudze i pięknego sejsmicznego urządzenia ostrzegawczego pojawił się w głowie Pedulliego po jego podróży do Japonii, gdzie doświadczył potężnego trzęsienia ziemi. Jego badania wykazały, że jest dostępna technologia do ostrzegania ludzi przed trzęsieniami ziemi. Istnieją również rozwiązania technologiczne do lokalizowania ofiar trzęsienia ziemi i komunikowania się z ratownikami. Jedynym brakującym elementem był system integrujący wszystkie te technologie, który mógłby składać się z kilku prostych, eleganckich urządzeń, do zainstalowania w każdym domu.
Eary składa się z małej kamery, którą można umieścić w pobliżu wrażliwych punktów w domu, takich jak drzwi i okna, urządzenia sterującego i aplikacji mobilnej.
Szkice i wizualizacje cyfrowe pomogły w zaprojektowaniu początkowego wyglądu Eary, ale to model w skali 1: 1 wykonany przy użyciu druku 3D FDM umożliwił zespołowi projektowemu dalsze usprawnienie produktu. Zastosowanym prototypowym materiałem był filament Z-HIPS (firmy Zortrax), wysokoudarowy polistyren zmodyfikowany w celu zapewnienia półmatowego wykończenia bez dalszej obróbki. Zortrax M200 wykorzystuje zastrzeżoną technologię Layer Plastic Deposition Plus (LPD Plus) do drukowania 3D filamentów wysokotemperaturowych z rozpuszczalnymi strukturami podporowymi.
Pedulli i jego młody zespół inżynierów uczyli się i używali drukowania 3D do szybkiego prototypowania, gdy byli studentami Politechniki w Mediolanie, ale dziś jest inaczej. Cytując Pedulliego: „Teraz drukowanie 3D jest fundamentalną częścią naszego procesu i podchodzimy do niego znacznie głębiej niż na uniwersytecie. Używamy go do każdego projektu, który wymaga elementu 3D, testu wymiarowego lub weryfikacji koncepcji ”.

Zespół nieustannie przesuwa granice możliwości drukarki. „Czasami między projektami spędzamy trochę czasu na tworzeniu małych przedmiotów, obiektów i różnych złożonych elementów” – mówi Pedulli. „To pomaga nam swobodnie eksperymentować z pomysłami. Bardzo ważne jest, abyśmy dalej eksperymentowali i przekraczali granice z dala od codziennych rutynowych projektów ”.
Obecnie projekt systemu Eary, to tylko koncepcja poszukiwania kupującego, ale Pedulli twierdzi, że szanse na urzeczywistnienie tego pomysłu są większe dzięki świetnie wyglądającemu funkcjonalnemu prototypowi, który jest możliwy dzięki drukowaniu 3D. „Nadal możliwe jest zauroczenia klienta produktem, dzięki pięknemu fotorealistycznemu renderowi 2D, ale konkretny i fizyczny model 3D sprawia, że ostateczne wrażenia są z pewnością pełniejsze”.
Główne źródło obrazu: (Źródło: Metafora / Zortrax)
Źródło: https://all3dp.com/