Student zamienia trzy aparaty fotograficzne w jeden za pomocą druku 3D

Student zamienia trzy aparaty fotograficzne w jeden za pomocą druku 3D

Student o nazwisku Paul Kohlhaussen, poddał inżynierii wstecznej trzy różne drogie aparaty fotograficzne, aby stworzyć w pełni funkcjonalny aparat drukowany w 3D.

Jak powie ci wielu profesjonalnych fotografów, jest coś magicznego w chwilach, które można uchwycić za pomocą aparatu fotograficznego. Poza smartfonami, istnieje szeroka gama aparatów, które mogą robić zdjęcia wysokiej jakości lub w stylu vintage. Niestety, większość z najlepszych opcji jest również dość droga.

Ale jeden ze studentów, Paul Kohlhaussen, wykorzystał druk 3D do stworzenia własnego szerokokątnego aparatu. Projekt ten jest częścią konkursu 3D Hubs Student Grant.

Zbudowanie od podstaw drukowanego w 3D aparatu

Typ aparatu, którego szukał Kohlhaussen, kosztowałby go tysiące dolarów. Kohlhaussen postanowił więc wziąć najlepsze cechy z trzech różnych aparatów. Mamiya 7 i Leica M, które są warte tysiące dolarów; oraz Hasselblad XPan, aparatu, który nie jest już produkowany.

Student wykorzystał swoje ulubione elementy z tych trzech urządzeń, aby stworzyć swój idealny aparat. Co imponujące, Kohlhaussen uczył się CAD od podstaw, ucząc się po drodze, jak zaprojektować i zbudować projekt. Wyprodukował osiem różnych komponentów, aby stworzyć modułową konstrukcję aparatu.

Chociaż Kohlhaussen rozważał wykorzystanie frezowania CNC lub formowania wtryskowego, uznał, że druk 3D jest najbardziej opłacalny i dostępny. Używając materiału SLS Nylon, student był w stanie drukować z dużą dokładnością bez konieczności stosowania podpór, a także zastosować późniejszą obróbkę. Ta technika wykończeniowa obejmowała szlifowanie, pokrycie podkładem samochodowym i pełną warstwą uszczelniacza.

Wydrukowany w 3D aparat, nazwany PK-6142016 (aka Cycloptic Mustard Monster), może robić zdjęcia 6×14 negatywów na filmie 120 mm. Modułowa konstrukcja umożliwia Kohlhaussenowi pracę z różnymi rodzajami sprzętu fotograficznego.

Czerpanie inspiracji z trzech różnych aparatów fotograficznych do stworzenia jednego

Student rozpoczął pracę nad projektem od zaprojektowania obiektywu Schneider Kreuznach 90mm Super Angulon, który chciał wykorzystać. Następnie zainspirował się średnioformatową fotografią z aparatu Mamiya 7, panoramicznym rozmiarem kadru z Hasselblada XPan, jak również estetycznym designem aparatu Leica M.

W przyszłości Kohlhaussen będzie starał się uczynić aparat bardziej dostępnym, wprowadzając go na rynek jako produkt w przystępnej cenie. Jeśli odniesie sukces, drukowany w 3D aparat może mieć znaczący wpływ na rynek, który obecnie jest ekskluzywny i drogi. W przyszłości, aparat mógłby być również przystosowany do różnych rozmiarów obiektywów i klisz. Planuje on udostępnić projekt aparatu, tak aby każdy mógł go wydrukować i stworzyć własny.

Projekt jest jednym z najbardziej innowacyjnych w konkursie 3D Hubs Student Grant, który jest corocznym konkursem dla studentów mającym na celu zaprezentowanie najlepszych zastosowań druku 3D w architekturze, projektowaniu produktów i inżynierii.

Żródło: https://all3dp.com