Student przeprojektowuje joystick Nintendo 64 za pomocą druku 3D

Student przeprojektowuje joystick Nintendo 64 za pomocą druku 3D

Fani Nintendo znają irytację wynikającą z konieczności regularnej wymiany kontrolera. Ale, co można zrobić innego niż pozbycie się starego i kupno nowego?

Nam Le, fan retro gier wideo, dostarcza lepsze rozwiązanie. Zmęczony koniecznością kupowania zamienników, zamiast tego wykorzystał swoją wiedzę na temat druku 3D, aby stworzyć znacznie bardziej wytrzymały kontroler.

Nie oznacza to, że było to łatwe zadanie, ponieważ wymagało ono zastosowania inżynierii odwrotnej 20-letnich komponentów kontrolera. Mimo to, praca się opłaciła: Przeprojektowany joystick jest znacznie wytrzymalszy.

Aby stworzyć przeprojektowany kontroler Nintendo 64, Le użył druku 3D, wprowadzając nowe technologie do joysticka retro. Wytrzymała konstrukcja oznacza, że jego gra już nigdy nie skończy się w nieoczekiwany sposób.

Przeprojektowanie kontrolera Nintendo 64 od podstaw

Le jest obecnie studentem California Polytechnic University. Współpracował z 3D Hubs, aby stworzyć nowy kontroler.

Jednym z wyzwań, z jakimi musiał się zmierzyć Le, był brak dokumentacji dotyczącej starych części kontrolera. W związku z tym, praca nad tym jak poszczególne części współdziałają ze sobą i jak powinny być złożone wymagała starannego procesu prób i błędów.

Le zaczął od rozmontowania swojego kontrolera i ręcznego zmierzenia wszystkich jego elementów. Następnie zaczął tworzyć pliki CAD dla poszczególnych części. W sumie proces ten zajął trzy miesiące. Co imponujące, Le wykonał tę pracę samodzielnie, mając bardzo niewielką wiedzę na temat modelowania 3D.

Le wyjaśnia, dlaczego joystick ma tendencję do psucia się: ” montaż składał się z trzech kluczowych elementów: przekładni, drążka i miski. Koła zębate zużywały się od powierzchni współpracującej z drążkiem, misa zużywała się powodując przesunięcie joysticka względem jego głównej osi, a sam drążek zużywał się z powodu ścierającego pyłu.”

Aby upewnić się, że tak się nie stanie w przypadku jego nowego projektu, Le wykorzystał technologię SLS z różnymi materiałami do druku 3D. Obejmowały one Visijet M3 Crystal dla zębów przekładni, mosiądz dla głównego korpusu przekładni oraz nylon (PA12).

Nowy projekt Le’a może być najbardziej wytrzymałym kontrolerem N64 na świecie. W rzeczywistości przetrwał on już dłużej niż oryginalny kontroler. Le używa swojego prototypu od 6 miesięcy i nie ma jeszcze żadnych śladów pęknięcia.

Co więcej, został on również uznany za legalny w turniejach i cała społeczność graczy jest zainteresowana alternatywą w postaci wydrukowanego w 3D kontrolera Le’a.

Żródło: https://all3dp.com