Aby pomóc w zapewnieniu dostępu do druku 3D w zubożałych obszarach Cali w Kolumbii, studenci inżynierii z Rochester Institute of Technology (RIT) opracowali system zasilania energią słoneczną, który pozwala drukarkom 3D działać w miejscach, gdzie elektryczność jest niestabilna.
Od prowizorycznych urządzeń medycznych po narzędzia, które pozwalają przetrwać, druk 3D oferuje niezmierzony potencjał dla osób żyjących w odległych lub zubożałych społecznościach. Niestety, dostęp do technologii wytwarzania przyrostowego jest w tych częściach świata zazwyczaj ograniczony.
Jednak studenci z Rochester Institute of Technology (RIT) uwierzyli, że jeśli uda im się dostarczyć najnowsze technologie produkcyjne do niezadłużonej społeczności w Cali, w Kolumbii, będą w stanie zachęcić młodych ludzi do nauki umiejętności i odciągnąć ich od przemocy ze strony gangów.
W ramach swojego multidyscyplinarnego kursu projektowania, sześciu studentów elektrotechniki, inżynierii przemysłowej i mechanicznej zdecydowało, że powinni skupić się na nauczaniu umiejętności drukowania 3D. W Cali, elektryczność nie zawsze jest stabilna i dostępna dla mieszkańców, więc zespół opracował niezawodne rozwiązanie zasilania, aby rozwiązać ten krytyczny problem.
Celem ich projektu jest stworzenie systemu zasilania, który pozwoli drukarce 3D pracować niezawodnie w środowisku, w którym elektryczność jest niestabilna lub niedostępna, tak jak w niektórych obszarach Cali.
Budowanie paneli słonecznych do zasilania drukarek 3D
Opracowany przez grupę system zasilania słonecznego drukarek 3D może płynnie przełączać się pomiędzy zasilaniem słonecznym a zasilaniem z akumulatorów. Dlatego też, gdy sieć energetyczna nie jest w stanie dostarczyć energii do drukarki 3D, zamontowane na dużej powierzchni panele słoneczne lub bateria mogą poradzić sobie z obciążeniem.
“System, który studenci opracowali tutaj w RIT to system, który automatycznie wyczuje, kiedy energia słoneczna jest dostępna [lub] energia z sieci jest dostępna i w zależności od tego, które z tych dwóch źródeł jest dostępne, będzie ładować baterię”, powiedział Marcos Esterman, profesor nadzwyczajny w RIT’s Kate Gleason College of Engineering.
Studenci inżynierii RIT rozpoczęli już zdalną współpracę z miejscowymi kolumbijskimi studentami z Universidad Autónoma de Occidente de Cali. Podczas gdy studenci uniwersytetu pracowali nad zasilaniem, kolumbijscy studenci opracowywali metodę wykorzystania plastikowych butelek z recyklingu do stworzenia filamentu do druku 3D.
“Posiadanie zapasowych źródeł zasilania, takich jak panele słoneczne czy baterie, a także możliwość podłączenia do sieci energetycznej, to rzeczy, które pozwolą utrzymać drukarkę w gotowości do pracy w społeczności” – powiedział Josh Cohen, student piątego roku, który pracował nad projektem.
Na razie drukarka 3D jest w stanie tworzyć tylko plastikowe projekty, ale z pewnością jest to świetny sposób na zachęcenie młodych ludzi do zaangażowania się i rozpoczęcia projektowania własnych pomysłów, które pomogą ulepszyć ich społeczności.
Żródło: https://all3dp.com