W podziemiach Benedum Hall na Uniwersytecie w Pittsburghu, obok części do samochodów wyścigowych rozrzuconych po korytarzach, znajduje się gigantyczna maszyna, która wygląda jak skrzyżowanie garażu samochodowego z portem wejściowym statku kosmicznego rodem z science fiction. To najnowocześniejsza drukarka 3D do metalu – pierwsza drukarka 3D Gefertec arc605 WAAM na jakimkolwiek uniwersytecie w USA.

Do produkcji dużych, specjalistycznych części metalowych, maszyna jest nie do pobicia, powiedział William Kepler Whiteford Professor w Swanson School of Engineering i ekspert w dziedzinie druku 3D.

“Nawet na poziomie dziesiątek części, jest to bardzo korzystne” – powiedział. “A jeśli chcesz uwzględnić pewną złożoność, to nie możesz tego zrobić inaczej niż poprzez druk 3D“.
Drukarka wykorzystuje spawanie, topiąc drut wykonany z metali takich jak stal nierdzewna, tytan i stopy aluminium i osadzając go warstwa po warstwie w procesie zwanym wire arc additive manufacturing (WAAM). Poprzednie drukarki 3D do metalu w laboratorium, wykorzystujące lasery i proszek metalowy, mogły układać kilkaset gramów na godzinę; ta jest o wiele szybsza.

Żródło: https://all3dp.com