Carnegie Center for Surgical Innovation pomogło w odrestaurowaniu popiersi mistrza Johna Hopkinsa. Te trofea są przyznawane absolwentom i przyjaciołom Uniwersytetu Johna Hopkinsa.
Na co dzień w Centrum Innowacji Chirurgicznych Carnegie produkowane są implanty chirurgiczne, modele i urządzenia eksperymentalne. Ostatnio jednak centrum znalazło nowatorski przypadek, pomagając swojej macierzystej instytucji, Uniwersytetowi Johnsa Hopkinsa, w odrestaurowaniu artefaktu z lat 70. ubiegłego wieku.
Każdego roku Stowarzyszenie Absolwentów Uniwersytetu wręcza absolwentom i przyjaciołom za ich wybitne zasługi małe popiersia z brązu przedstawiające założyciela, Johnsa Hopkinsa. Nagroda Dziedzictwa jest tradycją sięgającą 1973 roku i doczekała się ogromnej liczby statuetek odlanych z oryginalnych matryc stworzonych w momencie jej powstania.
Oznacza to 45 lat zużycia. Nieuniknione jest, że matryce uległy zniszczeniu – dopiero niedawno do tego stopnia, że konieczne było podjęcie odpowiednich działań.
Na szczęście, Centrum Carnegie jest wyposażone w drukarkę 3D o jakości przemysłowej. Jest to maszyna, dzięki której można wyprodukować zupełnie nową matrycę.
![](https://i0.wp.com/3d.edu.pl/wp-content/uploads/2021/03/Okładka-na-Facebook-851x315-px-2-1-1.gif?resize=850%2C314)
Drukowanie 3D nowych statuetek
Przed przystąpieniem do drukowania, konieczne było wykonanie skanu popiersia. Zajęła się tym firma Direct Dimensions, zajmująca się modelowaniem i produkcją, również z siedzibą w Maryland.
Juan Garcia, dyrektor laboratorium druku w Centrum Carnegie, wyjaśnia: „Popiersie Johnsa Hopkinsa zostało ręcznie wyrzeźbione przez rzeźbiarza. Teraz używamy technologii do ponownego wyrzeźbienia przy użyciu informacji trójwymiarowych”.
Model 3D popiersia został wydrukowany przy użyciu maszyny Stratasys w laboratorium Carnegie. Na jego podstawie powstaje forma do odlewu, która jest następnie wykorzystywana do odlania na zimno ostatecznych statuetek z brązu.
Statuetki, nazywane czule Bronze Johns, są historycznym wycinkiem uniwersytetu, zachowanym dzięki drukowi 3D.
![](https://i0.wp.com/3d.edu.pl/wp-content/uploads/2021/03/esbcomp3dedupl-1-1.jpg?resize=825%2C700)
Żródło: https://all3dp.com