Druk 3D znalazł swoje miejsce w wielu branżach, generując niejednokrotnie potrzebę utworzenia nowego stanowiska pracy. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się o interesujących i ekscytujących zadaniach, związanych z drukowaniem 3D.
Rozszerzony potencjał
Pomimo tego, że druk 3D istnieje od lat 80., dopiero niedawno został szerzej przyjęty w różnych branżach. Po udowodnieniu swojego potencjału komercyjnego, można śmiało powiedzieć, że ta technologia zostanie z nami na dobre.
Za każdym razem, gdy na rynku pojawia się nowa technologia, nieodmiennie towarzyszy temu wzrost zapotrzebowania na wykwalifikowanych specjalistów. Weźmy na przykład Internet lub branżę aplikacji na smartfony. Dziesiątki nowych stanowisk, takich jak „Projektant doświadczeń użytkownika” i „Właściciel produktu”, zostały stworzone, aby wypełnić luki na tych nowych rynkach.
Teraz wyobraź sobie wpływ, jaki wywrze, a raczej już wywiera, taka przełomowa technologia, jak druk 3D. Rozwija się zarówno w środowisku cyfrowym i sprzętowym i może być stosowana w wielu dziedzinach, od maleńkich nano-wydruków do budowy całych budynków.
W tym artykule będziemy badać zawody, które pojawiają się w miarę przyjmowania technologii druku 3D, w coraz większej liczbie branż. Chociaż niektóre omówione tu zawody i branże już istniały, w takiej czy innej formie, niektóre będą wymagać zupełnie innego podejścia, poprzez całkowitą zmianę sposobu ich pracy albo wymaganie głębokiej wiedzy na temat procesów drukowania 3D.
Producenci drukarek
Drukowanie 3D nie jest całkowicie nowa technologią. Jednak niedawne zainteresowanie różnymi technologiami produkcyjnymi – FDM , SLA , SLM , Binder jestting, oraz pozostałymi – przyczyniło się do zwiększenia się ilości producentów drukarek 3D na całym świecie.
PRACA I STANOWISKA
Jest to przypadek, w którym na rynek wszedł zupełnie nowy produkt, a więc nowe miejsca pracy. Chociaż projektowanie i produkcja maszyn nie jest nowością, wspomniane metody druku 3D wymagają nowych specjalistów, którzy będą wspierać nie tylko rozwój i tworzenie, ale także wdrażanie i sprzedaż maszyn. Obejmuje to również specjalistów materiałowych i działy badawczo-rozwojowe, które stale ulepszają te systemy.
Zarówno producenci prosumenckich drukarek 3D (tacy jak Prusa Research i Formlabs), jak i przemysłowi (tacy jak Stratasys i 3DSystems) potrzebują różnych profesjonalistów, takich jak przedstawiciele handlowi, inżynierowie serwisu terenowego, projektanci produktów (w zakresie sprzętu i oprogramowania), a nawet wsparcia technicznego.
Materiały
Drukarki 3D potrzebują swoich surowców i chociaż wielu producentów sprzętu również produkuje i komercjalizuje własną linię materiałów, istnieje ogromna liczba niezależnych producentów filamentów i żywic dla różnych poziomów drukarek.
PRACA I STANOWISKA
Podobnie jak w przypadku producentów drukarek 3D, te nowe produkty stworzyły popyt dla firm, których wcześniej nie było. W szczególności rynek filamentów przeżywa obecnie swój wielki rozwój, wraz z niedawną popularyzacją DIY i desktopowych drukarek 3D, co doprowadziło do pojawienia się wielu ofert pracy. Firmy takie jak Hatchbox, ColorFabb i Proto-pasta zostały uznane za niezależnych producentów, podczas gdy wielcy gracze na rynku, tacy jak BASF i Igus, również dołączyli do tego trendu, skupiając się na wysokiej wydajności i materiałach inżynieryjnych.
Usługi
Niewątpliwie druk 3D zyskał największą widoczność dzięki prototypowaniu i do niedawna był nawet nazywany przez wielu „szybkim prototypowaniem”. Odzwierciedla to dotychczasowe największe komercyjne zastosowanie druku 3D: outsourcing do zewnętrznych drukarni 3D i firm usługowych.
Szybki rozwój technologii druku 3D, umożliwił również tym firmom oferowanie czegoś więcej niż tylko prototypów, ponieważ małe partie funkcjonalnych części, są obecnie opłacalne komercyjnie. Tak jest w przypadku dostawców usług obsługujących wiele technologii, takich jak Protolabs, Sculpteo, Shapeways, a ostatnio 3D Hubs i Craftcloud.
Dodatkowo małe warsztaty, zajmujące się obróbką metali, dodały również drukarki 3D do swoich parków maszynowych. Nawet niektórzy użytkownicy domowi, oferują swoją wiedzę w zakresie drukowania klientom, w sklepach takich jak te na Etsy .
PRACA I STANOWISKA
Zadania w tym obszarze koncentrują się głównie na przygotowywaniu, monitorowaniu i końcowej obróbce pojedynczych wydruków oraz partii wydruków. Taka praca wymaga ekspertów w zakresie technik wytwarzania przyrostowego i postprocessingu (takiego jak szlifowanie, malowanie itp.). W niektórych przypadkach pracę znajdą też profesjonalni projektanci, którzy pomagają rozwijać lub optymalizować wizje klientów.
Kolejną istotną stroną drukowania 3D jest obsługa klienta, która obejmuje wszystko, od prostego pomagania klientom w składaniu zamówień, po dostosowywanie specjalnych projektów.
Tworzenie treści
Popularyzacja DIY i desktopowych drukarek 3D stworzyła również zapotrzebowanie na więcej informacji i treści na ten temat. Recenzje, samouczki i wskazówki – właśnie tak można to nazwać.
Wiele treści związanych z drukowaniem 3D, jest również dostępnych online. Wiele magazynów i czasopism poświęconych jest drukowaniu 3D i produkcji addytywnej, badając różne segmenty, od domowych majsterkowiczów po rynek produkcji przemysłowej.
PRACA I STANOWISKA
Chociaż tworzenie treści nie jest czymś nowym, tworzenie treści związanych z drukowaniem 3D wymaga pewnej znajomości i nowej wiedzy technicznej.
Osoby pracujące dla magazynów, platform technologicznych i podobnych form mediów, muszą mieć przynajmniej minimalną wiedzę techniczną na temat druku 3D i dziedzin pokrewnych, zatrudniać freelancerów obeznanych z technologią lub jedno i drugie. W niektórych przypadkach pisarze i redaktorzy dochodzą nawet do swoich stanowisk dzięki swojej wiedzy technicznej. (Brzmi jak coś, co może Cię zainteresować? W takim razie przejdź do naszej Akademii treści!)
Jeśli wpiszesz dziś w YouTube „drukowanie 3D”, zostaniesz obsypany setkami filmów i kanałów, na przykład Thomasa Sanladerera lub Joela Tellinga, znanego również jako 3D Printing Nerd. Wielu z tych twórców wykorzystuje swoje kanały jako źródło dochodu.
Architektura
Chociaż drukowanie 3D, stworzyło wiele nowych możliwości miejsc pracy, rozwoju kariery, druk 3D znalazł swoje miejsce także w już istniejących dziedzinach. Stało się tak w przypadku architektów, którzy mogą teraz produkować bardzo precyzyjne modele, w zmniejszonej skali po niższych kosztach i krótszym czasie realizacji.
Modele architektoniczne są bardzo ważnymi narzędziami komunikacji między architektami, a klientami. Modelarstwo przed drukiem 3D, było dość czasochłonną i artystyczną pracą, oszczędnie wykorzystywaną tylko do najważniejszych projektów.
Dzięki drukowaniu 3D, tworzenie modeli stało się znacznie prostsze i szybsze, ponieważ większość projektów architektonicznych jest obecnie wykonywana poprzez cyfrowe modelowanie 3D. Pozostaje tylko wysłać model do drukarki 3D i pokazać go klientom lub współpracownikom.
PRACA I STANOWISKA
Ze względu na fakt, że druk 3D zasadniczo uprościł już istniejący proces, jego główny wpływ na architekturę polegał głównie na nieznacznym poszerzeniu zakresu umiejętności architekta, a mianowicie na przygotowaniu i wykonaniu wydruku 3D. Co ciekawe, spowodowało to również, że klienci mogli zacząć żądać i otrzymywać niestandardowe wzory projektów, od płytek po lampy.
Konstrukcje budowlane
Konstrukcje budowlane stanowią szczególnie fascynujące zastosowanie druku 3D. Obecnie istnieje wiele firm, pracujących nad ogromnymi drukarkami 3D, podczas gdy inne wznoszą już budynki gotowe do użytku. Korzyści jest wiele, budynki wydrukowane w 3D są szybkie w budowie, przyjazne dla środowiska i niedrogie w porównaniu z tradycyjną konstrukcją.
PRACA I STANOWISKA
Konstrukcje drukowane w 3D, będą wymagały od pracowników nauki obsługi i monitorowania ogromnej drukarki 3D na innym rodzaju placu budowy. Częścią tego jest specjalne mieszanie materiałów. Architekci i inżynierowie budowlani będą również musieli dostosować się do tych technik budowlanych, aby zaprojektować konstrukcje, które są bezpieczne, nadające się do zamieszkania i funkcjonalne, zwłaszcza w odniesieniu do łączenia okien, hydrauliki, prac elektrycznych i tym podobnych.
Produkcja
Druk 3D przeszedł długą drogę i obecnie wiadomo, że wytwarza części do zastosowań końcowych, do niektórych dość złożonych produktów. Mimo to nie znajdziesz jeszcze drukarek 3D na każdej hali produkcyjnej.
Oprócz zawsze popularnych możliwości prototypowania, jakie daje druk 3D, wiele zakładów produkcyjnych na całym świecie wykorzystuje elastyczność drukarek FDM do tworzenia narzędzi, a w niektórych przypadkach do produkcji części zamiennych na żądanie.
Przyrządy i osprzęt drukowane w 3D przyspieszają montaż części i mają tę zaletę, że są tańsze, ponieważ zajmują minimalną przestrzeń magazynową i nie muszą być zlecane na zewnątrz. Tak jest w przypadku znanych firm motoryzacyjnych, takich jak BMW i Volkswagen, które od dłuższego czasu produkują przyrządy wewnętrzne.
PRACA I STANOWISKA
Przemysł wytwórczy z pewnością odczuł wpływ druku 3D, ponieważ stworzył on zupełnie nowy sposób produkcji. Oprócz profesjonalistów, którzy wiedzą, jak używać drukowania 3D do produkcji części, działy konserwacji inwestują więcej w tę technologię i siłę roboczą zdolną do obsługi tych maszyn.
Poza produkcją ogólną, branża motoryzacyjna i rozrywkowa to dwa obszary, w których rośnie wykorzystanie druku 3D, odpowiednio w przypadku niestandardowych części i rekwizytów.
Stomatologia
Innym obszarem, w którym mocno zakorzenił się druk 3D, jest przemysł dentystyczny. Procesy skanowania i drukowania 3D, znacząco zmieniły sposób wytwarzania wielu elementów protetycznych i ortotycznych. Zamiast ręcznie formować i rzeźbić łuki zębowe, dzisiejsi specjaliści mogą digitalizować tę pracę, pozostawiając wiele, ale nie całość ciężkiej pracy drukarkom 3D.
Wydrukowane przedmioty są często używane jako narzędzia do tworzenia ostatecznych protez i ortez, takich jak alignery, a wysoce precyzyjne prototypy zapewniają znacznie wyższą jakość końcowej części oraz skrócony czas produkcji. Ponadto do tworzenia np. prowadnic chirurgicznych, można użyć specjalnych materiałów opracowanych wyłącznie do zastosowań dentystycznych.
PRACA I STANOWISKA
Dentyści ze wszystkich dziedzin albo od razu wkraczają w procesy drukowania 3D, albo, w niektórych przypadkach, zlecają produkcję zewnętrznym firmom. Doprowadziło to do nowego zapotrzebowania na umiejętności i know-how w zakresie korzystania z profesjonalnych drukarek 3D, takich jak J700 Dental firmy Stratasys. Wykwalifikowani technicy CAD są również potrzebni do konwersji skanów i pomiarów na modele 3D do druku.
Edukacja
Wytwarzanie, we wszystkich jego różnych formach, było nauczane i badane od wieków, dzięki czemu podlega ciągłemu rozwojowi wraz z wynalezieniem nowych procesów i materiałów. Uniwersytety i ośrodki badawcze są zwykle w czołówce nowych technologii, ale już w szkole podstawowej uczniowie uczą się o drukarkach 3D.
Jeśli chodzi o zmianę tej dziedziny, bardziej chodzi o to, że druk 3D dodał nowy obszar tematyczny, w który mogą się zaangażować zarówno nauczyciele, jak i uczniowie. Rzeczywiście, drukowanie 3D i projektowanie, to coś, czego uczniowie w każdym wieku mogą się nauczyć.
PRACA I STANOWISKA
W szkołach podstawowych instruktorzy uczą się podstaw modelowania i przygotowania plików do druku 3D, dzięki czemu mogą zademonstrować, jak korzystać z drukarek 3D znajdujących się w niektórych bibliotekach. W gimnazjach i szkołach podstawowych całe jednostki programowe są zaangażowane w kursy zorientowane na warsztaty i elektronikę. W tym celu wielu producentów, takich jak Makerbot, Ultimaker i ZMorph, inwestuje we wczesną edukację, w tym we wprowadzanie drukarek 3D do sal lekcyjnych.
Jest prawdopodobne, że w najbliższej przyszłości wszyscy nowi specjaliści w dziedzinie nauk ścisłych, będą wymagać specjalistycznej edukacji w zakresie procesów i aplikacji drukowania 3D. W rzeczywistości niektóre czołowe uniwersytety, takie jak MIT i Nottingham University, oferują już specjalne kursy z wytwarzania przyrostowego.
Szpitale
Druk 3D z metalu ma duże znaczenie w przypadku implantów medycznych. Po pierwsze, rozwój dostosowany do potrzeb pacjenta zapewnia dopasowane części, które nie tylko poprawiają wydajność, ale także znacznie upraszczają operacje. Na dzień dzisiejszy zabiegi kranioplastyki, wymagają kształtowania implantu podczas operacji przy otwartym pacjencie, co skraca zarówno czas operacji, jak i rekonwalescencji.
PRACA I STANOWISKA
Dostosowywanie implantów medycznych, takich jak protezy stawu biodrowego, wymaga specjalistycznych technik modelowania 3D, w dedykowanym oprogramowaniu (takim jak InVesalius ), a także dogłębnej znajomości biomechaniki. Ponadto projektant lub inżynier musi być w stanie zrozumieć stan pacjenta i zinterpretować skany CT.
Laboratoria
Biodrukowanie 3D, to bardzo obiecujące zastosowanie druku 3D. Jest podobne do zwykłych technik opartych na wytłaczaniu, takich jak FDM, ale zamiast filamentów wykorzystuje materiały organiczne (biotusze) do tworzenia tkanek, struktur organoidalnych, a nawet bardziej złożonych narządów drukowanych w 3D.
Chociaż osiągnięto już wiele ważnych kamieni milowych, drukowanie w pełni funkcjonalnych organów w 3D wciąż jest na etapie badań. Wiele prywatnych i edukacyjnych instytutów nieustannie pracuje nad biodrukiem 3D i dokonało już kilku przełomów, na przykład w biodrukowaniu tkanek skóry i serca.
PRACA I STANOWISKA
Używanie druku 3D do tworzenia potencjalnych zamienników narządów, świętego Graala biodruku, jest czymś, czego nie można było sobie wyobrazić przed drukowaniem 3D. To przypadek, w którym druk 3D stworzył zupełnie nową dziedzinę.
Nie trzeba dodawać, że ten ekscytujący obszar wymaga specjalnego rodzaju profesjonalistów. Wyobrażamy sobie, że ci innowatorzy będą potrzebować zestawu umiejętności, które są połączeniem chemika, biologa, inżyniera i lekarza, którzy mogą również opracowywać materiały organiczne do druku, a nawet pracować nad rozwojem sprzętu do biodruku.
Sale sądowe
Elastyczność zapewniana przez produkcję cyfrową, umożliwia łatwą powtarzalność części i produktów. Dzięki drukowaniu 3D każdy może tworzyć rzeczy po prostu mając dostęp do cyfrowych modeli 3D. Ponadto, wraz z rosnącą popularyzacją i dostępnością oprogramowania do modelowania 3D, możesz nawet powielać projekt produktu i udostępniać go komu chcesz. Zwykle jest to świetna rzecz.
Jednak czasami projektowanie i udostępnianie może być sprzeczne z własnością intelektualną (IP), taką jak patenty, prawa autorskie i znaki towarowe. Prawdziwy przykład miał miejsce w 2017 roku, kiedy wszystkie modele Star Wars zostały usunięte z Thingiverse przez Disneya. Lego również wykonało podobny ruch w 2019 roku. Chociaż toczy się wielka debata na temat praw i zła po obu stronach, jest całkiem jasne, że mamy do czynienia z problemem.
Figurki z Gwiezdnych Wojen: wyobraź sobie, że całe katalogi produktów będą dostępne do pobrania online. Teraz wyobraź sobie to w przypadku produktów objętych ograniczeniami, takich jak broń i broń palna. Wszystko to rodzi bardzo poważne i skomplikowane kwestie prawne.
PRACA I STANOWISKA
Ten nowy obszar własności intelektualnej będzie wymagał ekspertów do obrony, ochrony i interpretacji prawa. Prawnik musiałby mieć szczegółową i dogłębną wiedzę, zarówno na temat technologii druku 3D, jak i praw własności intelektualnej i licencji. Ponieważ dostępność druku 3D sprawia, że jego zasięg jest tak szeroki, ten obszar wiedzy z pewnością będzie nową niszą dla prawników.
Moda
Branża modowa również zwróciła się w stronę technologii druku 3D. Druk 3D znajdziemy przy produkcji odzieży, akcesoriów, a nawet butów. Duże marki, takie jak Adidas , Nike i New Balance, zainwestowały w metody drukowania SLA, aby stworzyć oszałamiające i wydajne produkty, takie jak AlphaEdge 4D i FuelCell Echo Triple.
Jeśli chodzi o sukienki, Iris van Herpen jest znaną marką w modzie 3D, dzięki stworzeniu projektu i produkcji pierwszej sukienki drukowanej w 3D – The Skeleton – w 2011 roku. Dziś projektanci mody muszą być w stanie nie tylko modelować projekty cyfrowo, ale także rozumieć różne technologie druku 3D i wybrać tę, która najlepiej pasuje do każdego zastosowania.
PRACA I STANOWISKA
Druk 3D otworzył możliwości w zakresie konstrukcji, projektowania i prototypowania. Chociaż moda istnieje od tysięcy lat, te technologie i możliwości zapewniają zupełnie nowy świat możliwości.
Dla projektantów mody niezbędna będzie wiedza na temat projektowania i modelowania 3D. Przewidujemy, że podobnie jak miało to miejsce w przemyśle obuwniczym, odzież sportowa będzie nadal wykorzystywać tę technologię do dalszych innowacji.
Biżuteria
Biżuteria została naprawdę zrewolucjonizowana przez procesy druku 3D, zwłaszcza SLA. Projektanci uzyskali bezprecedensową swobodę projektowania dzięki technikom cyfrowego modelowania 3D i odlewaniu tych elementów za pomocą drukowanych w 3D form żywicznych. Ta zautomatyzowana produkcja może zastąpić wiele ręcznych technik, które są tak pracochłonne i czasochłonne.
Podczas gdy kilka dużych firm wdrożyło już proces drukowania 3D, aby wytwarzać swoje produkty, wielu niezależnych producentów biżuterii, a nawet amatorów wykorzystuje ten proces do sprzedaży własnej linii produktów. Dostawcy usług w zakresie metalowych części drukowanych w 3D są również świetnym rozwiązaniem, ponieważ niezbędne maszyny nie są szczególnie dostępne.
PRACA I STANOWISKA
Projektowanie i modelowanie biżuterii w 3D, a także drukowanie w 3D to nowe umiejętności i stanowiska, których osoby z branży jubilerskiej muszą się nauczyć lub na które muszą kogoś zatrudnić.
Niezależnie od tego, to niesamowite, jak przystępna jest biżuteria do druku 3D, o czym świadczą hobbyści wytwarzający niestandardowe pierścionki i profesjonaliści tworzący designerskie przedmioty.
Gastronomia
Gastronomia nie jest pierwszą rzeczą, która przychodzi na myśl, kiedy myślimy o druku 3D. Chociaż nadal nie jest to Replicator Star Trek, na rynku jest już kilka drukarek 3D do żywności i kilka restauracji, takich jak Food Ink, które serwują tylko żywność drukowaną w 3D.
PRACA I STANOWISKA
W świecie sztuki kulinarnej, druk 3D nie zmienił jeszcze zasadniczo sposobu otrzymywania żywności, ale z pewnością ma do tego potencjał.
Szefowie kuchni tworzący skomplikowane i piękne dania za pomocą drukarki 3D, to coś, co prawdopodobnie stanie się kiedyś normą. W niedalekiej przyszłości drukarki 3D, mogą stać się stałym elementem kuchni w restauracji, co oznacza, że szefowie kuchni będą musieli wiedzieć, jak je obsługiwać i jak najlepiej wykorzystywać drukarki 3D.
Źródło głównego zdjęcia: GE
Licencja: Tekst „3D Printing Jobs: New & Shifting Job Markets” autorstwa All3DP jest objęty licencją na podstawie międzynarodowej licencji Creative Commons Attribution 4.0.
Źródło: https://all3dp.com/