Sprawdź dwa proste sposoby na to, jak przekonwertować pliki STEP na STL

Sprawdź dwa proste sposoby na to, jak przekonwertować pliki STEP na STL

CAD pozwala konstruować złożone modele 3D, które można później wydrukować na drukarce 3D. Dowiedz się, jak to zrobić, konwertując pliki STEP na STL.

Od CAD do drukarki 3D

Wizualizacje pliku CAD (po lewej) i siatek STL (po środku i po prawej).
Wizualizacje pliku CAD (po lewej) i siatek STL (po środku i po prawej). Źródło: i.Materialize

Projektowanie wspomagane komputerowo (CAD), to potężne narzędzie do wizualnej realizacji złożonych komponentów i złożeń. CAD umożliwia cyfrowe iteracje przed wyprodukowaniem fizycznych prototypów, oszczędzając czas i pracę w procesie projektowania.

STEP, to format pliku CAD. Format ten można czytać i edytować w większości programów CAD. Informacje, które przechowuje, są dość szczegółowe.

Z  drugiej strony format pliku STL, jest popularnym formatem używanym w druku 3D. Informacje o modelu są przechowywane w formie trójkątów, wplecionych w siatkę (patrz powyżej), co ułatwia zamianę plików STL na G-code generowany w slicerze drukarki 3D.

Pracując z CAD, często pomocne jest przejście od projektów cyfrowych, do tworzenia modeli fizycznych. Można to zrobić, konwertując pliki STEP na pliki STL, które będziemy mogli wykorzystać na naszej drukarce 3D.

W tym artykule przeprowadzimy Cię przez dwie proste metody wykonania tej konwersji. Zacznijmy!

Metoda nr 1: Użyj programu CAD

Do konwersji plików ze STEP do STL można użyć programu CAD.
Do konwersji plików ze STEP na STL można użyć programu CAD. Źródło: SolidSmack

Podczas pracy z plikami STEP, zazwyczaj jesteś już w programie CAD lub masz do niego dostęp. Najłatwiejszym sposobem konwersji STEP na STL jest użycie właśnie tego programu.

W większości przypadków, można bezpośrednio wyeksportować projekt z programu CAD do pliku STL. W menu: File > Export, “STL” jest zwykle dostępny jako format pliku. Dotyczy to FreeCAD i AutoCAD. W Solidworks te same opcje eksportu STL można znaleźć w File > Save As.

Fusion 360, to inny popularny program i jest tu niewielkim wyjątkiem, ponieważ opcje „Save us” i „Export” nie obejmują formatu „STL”. Zamiast tego wystarczy kliknąć prawym przyciskiem myszy na bryłę lub komponent i wybrać „Save as STL”.

Jeśli nie masz jeszcze programu CAD, nie martw się, kilka z nich jest dostępnych za darmo, a większość z nich będzie mogła wyeksportować Twoje modele ze STEP do STL.

Metoda nr 2: Użyj konwertera online

Konwertery online są alternatywą dla programów CAD.
Konwertery online są alternatywą dla programów CAD. Źródło: Colorlib

Jeśli nie masz jeszcze programu CAD i nie chcesz go instalować, rozważ użycie konwertera online. Ta metoda jest nieco bardziej skomplikowana, niż bezpośrednie korzystanie z programu CAD, ale nadal jest dość prosta.

Makexyz ma internetowe narzędzie do konwersji dostępne na swojej stronie internetowej. Po prostu prześlij swój plik STEP i pobierz utworzony przez niego STL.

Dzięki temu Twój plik jest konwertowany ze STEP na STL!

Jesteś gotowy do drukowania!

Po konwersji Twój STL jest gotowy do druku!
Po przekonwertowaniu ze STEP, Twój STL jest gotowy do druku! Źródło: Ultimaker / YouTube

Przedstawiliśmy w tym artykule dwa łatwe (i bezpłatne) sposoby konwertowania plików ze STEP na STL. Istnieją także inne opcje, takie jak dedykowane programy do konwersji, ale nie sądzimy, że mają one jakąkolwiek przewagę nad metodami, które tutaj podaliśmy.

Aby przygotować nowy plik STL do wydruku na swojej drukarce 3D, zapoznaj się z naszym przewodnikiem dotyczącym konwertowania plików STL na G-code. Jeśli chcesz uzyskać więcej informacji na temat formatu pliku STL, zapoznaj się z naszym pomocnym opisem.

Miłego drukowania!

Źródło głównego zdjęcia: Autodesk

Źródło: All3DP