Obudowa drukarki 3D to po prostu pudełko. Jeśli chcesz sam zbudować niedrogo obudowę, musisz wziąć pod uwagę kilka czynników. Sprawdź te pięć niedrogich rozwiązań dla majsterkowiczów.

OBUDOWA DRUKARKI 3D DIY: Bezpieczeństwo, estetyka i funkcjonalność

Obudowa drukująca z Creality CR-10
Obudowa drukująca dla Creality CR-10 Źródło: SpareTimeShop.com

Głównym powodem posiadania obudowy drukarki 3D ,jest ograniczenie wypaczania się niektórych materiałów podczas wytłaczania. Obudowa utrzyma bardziej jednorodną temperaturę w pobliżu stołu roboczego, ​​chroniąc obszar przed przeciągami, ale także przed kurzem. Dodaje również warstwę bezpieczeństwa do drukarki, redukuje hałas i pomaga organizować przestrzeń.

Rozważając obudowę, należy rozważyć kilka kwestii. Z jednej strony prawdopodobnie nie chcesz wydawać na to dużo pieniędzy  . Z drugiej strony możesz pomyśleć o estetyce, jeśli na przykład drukarka będzie stać w domowym biurze, a nie w garażu.

Możesz także zastanowić się, jaki jest prawdziwy cel twojej drukarki. Załóżmy, że używasz swojej drukarki przede wszystkim do rozrywki twojego 6-latka. W takim przypadku istnieje poziom dostępności drukarki i jej elementów wewnętrznych, który możesz chcieć ograniczyć. Natomiast jeśli drukarka służy jako osobiste narzędzie do nauki i przewiduje się częste wdrażanie modów, łatwy dostęp to dodatkowa korzyść.

Istnienie obudowy pomoże również zmniejszyć kontakt z toksycznymi cząsteczkami i oparami, które mogą wydzielać się podczas drukowania niektórych materiałów. Jeśli na przykład zamierzasz drukować dużo z ABS-u, możesz połączyć obudowę z systemem wyciągowym , szczególnie jeśli pomieszczenie, w którym będzie drukować, ma słabą wentylację. Nie zaleca się siedzenia w tym samym pokoju podczas drukowania ABS, nawet w wentylowanym pomieszczeniu.

Tworząc obudowę, możesz pomyśleć o odizolowaniu obszaru drukowania od innych elementów drukarki. Gdy zaczniesz drukować z obudową, temperatury wewnątrz obudowy mogą znacznie wzrosnąć. Może to stanowić problem dla komponentów elektronicznych , dlatego dobrym pomysłem jest umieszczenie zasilacza, tablic sterowania i wyświetlacza na zewnątrz.

Ponadto, szczególnie w przypadku drukowania za pomocą PLA, który ma niższą temperaturę topnienia w porównaniu z innymi polimerami, wysokie temperatury mogą degradować materiał w szpuli z filamentem , więc lepiej, jeśli nie zostaną one zamknięte razem ze stołem roboczym.

Na koniec słowo ostrzeżenia: większość z nas ma w domu drukarki FDM, które z konieczności pracują w wysokich temperaturach, przez co stanowią zagrożenie pożarowe . Idealnie byłoby, gdyby obudowa była wykonana z niepalnego materiału (np. Metalu i szkła), co może nie być tanie. Należy pamiętać, że dobry izolator termiczny może być łatwopalny (np. Polistyren), dlatego dobrym pomysłem jest zawsze dodawanie detektora dymu do obudowy.

Po omówieniu najważniejszych kwestii, przeskoczmy o poziom wyżej, na niektóre obudowy drukarek 3D!

Obudowa z kartonu

Obudowa z kartonu.
Obudowa z kartonu. Źródło: DIY3DPrinting.blogspot.com

Obudowa drukarki 3D to, jak powiedzieliśmy wcześniej, pudełko. Jeśli więc masz stabilny stół, na którym umieścisz drukarkę 3D, weź wystarczająco duży karton i odwróć go na drukarce. Upewnij się tylko, że jest wystarczająco dużo miejsca dla wszystkich ruchomych części, aby osiągnąć pełny zakres ruchu.

W takim przypadku możesz użyć zapasowych arkuszy akrylowych i wyciąć niektóre okna, aby łatwo monitorować proces drukowania. Umieść w środku wykrywacz dymu i wybrane przez siebie źródło światła i możesz już iść. Ilekroć chcesz sięgnąć po drukarkę, po prostu wyjmij pudełko. Łatwo! Mam nadzieję, że ponownie wykorzystasz resztki materiału, w tym przypadku obudowa będzie bezpłatna .

Namiot do drukowania jako obudowa drukarki 3D

Namiot do studia fotograficznego używany jako obudowa drukarki 3D.
Namiot do studia fotograficznego używany jako obudowa drukarki 3D. Źródło: Prusa Printers

Bezproblemową opcją obudowy drukarki 3D jest zdobycie stacjonarnego namiotu do studia fotograficznego. Amazon sprzedaje je tanio . Zazwyczaj są białe i wykonane z elastycznego materiału syntetycznego, który działa jak rozpraszacz światła, dzięki czemu przedmioty wewnątrz mogą być bardziej równomiernie oświetlone. Oprócz równomiernego utrzymywania temperatury można uzyskać dobre ujęcia drukarki w akcji.

Nie musisz się martwić o powierzchnię. Dzięki szerokiej gamie rozmiarów do wyboru możesz znaleźć taki, który pasuje do Twojej drukarki. Należy jednak pamiętać, że materiał zwykle używany do wykonania tych namiotów jest wysoce łatwopalny.

Sposób z pojemnikami Tupperware

Obudowa drukarki 3D wykonana z dwóch pudeł IKEA.
Obudowa drukarki 3D wykonana z dwóch pudeł IKEA. Źródło: rjacobsson / Instructables

Wróciliśmy do pudełek, ale tym razem plastikowej odmiany. Przezroczysty pojemnik dowolnego rodzaju może załatwić sprawę. Zwłaszcza w przypadku większych drukarek znalezienie wystarczająco dużego pojemnika może nie być tak łatwe lub tanie. Być może będziesz musiał połączyć dwa pojemniki. W takim przypadku zalecamy postępowanie zgodnie z  instrukcją korzystania z plastikowych pudełek IKEA dla Mendel 90. Zestaw dwóch pudeł będzie kosztował około 60 do 70 USD , musisz wyciąć kilka otworów i szczelin, aby pomieścić drukarkę i jej kable

Upcykl: Stare meble

Obudowa drukarki 3D wykonana ze starej szafki na dokumenty.
Obudowa drukarki 3D wykonana ze starej szafki na dokumenty. Źródło: Makezine.com

To może być bardzo fajny projekt do zbudowania, jeśli lubisz bawić się drewnem. Wiele starych szaf i szaf można przekształcić w obudowy. W zależności od stanu mebli, mogą być różne rzeczy, które musisz zrobić, aby wydobyć część dawnej świetności. Na początek zalecamy zajęcie się naprawą mebli, w szczególności  odnawianiem mebli .

Jednym z problemów, które możesz napotkać przy przetwarzaniu starych szafek, jest to, że drzwi wykonane w całości z drewna nie pozwalają na sprawdzenie drukarki bez otwierania. W takim przypadku rozważ usunięcie części drzwi w celu  zainstalowania szklanego okna . Jeśli nie masz narzędzi, skontaktuj się z lokalnym sklepem ze sprzętem. Mogą być w stanie pomóc wyciąć drzwi lub wypożyczyć sprzęt. Możesz również rozważyć zainstalowanie kilku prowadnic szuflad  , aby drukarka mogła usiąść na przesuwanej platformie w celu łatwego dostępu.

Przedział cenowy jest trudny do przewidzenia, ponieważ tak naprawdę zależy od używanych mebli i wysiłku włożonego w jego modyfikację.

Obudowa ze stolików LACK

Obudowa stołu LACK firmy Prusa.
Obudowa stołu LACK firmy Prusa. Źródło: Prusa Printers

Jest to jedna z najbardziej popularnych i niedrogich opcji dla obudowy drukarki 3D. To obudowa IKEA LACK wykonana z dwóch (lub trzech) stołów ułożonych jeden na drugim. Podczas gdy dolny stół służy jako rzeczywisty stojak, na którym umieszcza się drukarkę, górny stół jest zwykle wyposażony w cienkie akrylowe arkusze i służy jako kaptur, na którym można umieścić uchwyt szpuli. W zależności od implementacji tego systemu obudowy, montaż może wymagać dodatkowych elementów, takich jak zawiasy, łączniki, gałki i prowadnica filamentu, które można wydrukować w 3D.

Thingiverse ma wiele różnych wersji tej obudowy. Dla nas ten zaprojektowany przez Prusa Research to dobry początek. Dzięki projektowi Prusa możesz w rzeczywistości dopasować oba stoły do ​​siebie, ale możesz też łatwo je odłączyć, aby ułatwić dostęp do drukarki. Dobry samouczek, jak go zbudować, można znaleźć tutaj .

Należy pamiętać o tej obudowie: gdy szpula filamentu stoi na zewnątrz, filament zostanie przeniesiony do wytłaczarki przez górny stół za pomocą prowadnicy filamentu, która zwykle tworzy mały okrągły otwór . Ten projekt nie jest odpowiedni, jeśli chcesz budować wysokie obiekty, w których wytłaczarka musi przesuwać się na boki blisko górnego stołu. Jest to szczególnie przydatne w przypadku PLA, który jest raczej sztywny i nie łatwo się zgina, co powoduje naprężenia w poprzek filamentu, które może utrudniać prawidłowe drukowanie. Dlatego zaleca się stosowanie zamiast tego prowadnika filamentu z profilem szczelinowym zamiast okrągłego. Spróbuj na przykład  tego.

Rachunek za tę obudowę drukarki 3D, bez kosztów drukowania i śrub, obejmuje 2 x 12 USD za stoły LACK i około 46 USD za Pleksi, w sumie  70 USD .

License: The text of „DIY 3D Printer Enclosure – 5 Cheap & Easy Solutions” by All3DP is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License.

Źródło: https://all3dp.com

93.33
Design
Quality
Performance
Review Summary

Many people can’t choose: a laptop or a tablet? They both have similar features at first sight, but if you look deeply - they  are so different. We don’t state that any of them is better, but  we prepared some recommendations to make it easier to select.

9.33
Awesome!